ג'ו ביידן
צילום: אי-פי

הטרגדיות, הניצחונות והיחס לישראל: מי אתה ג'ו ביידן?

לסגן הנשיא לשעבר שנמצא כבר 50 שנה בפוליטיקה יש סיפור לא שגרתי. מניצחונות גדולים בתחילת הדרך, טרגדיות משפחתיות וההאשמות בתקיפה מינית. עכשיו הוא מתמודד נגד טראמפ על תפקיד נשיא ארצות הברית – מה הוא צריך כדי לנצח? | | אמריכאן – הסכת הבחירות בארצות הברית
מיכל רשף
12 במאי 2020
15:34

20 בינואר 2009 היה אחד הימים המאושרים בחייו של ג'ו ביידן. ברגע שנחשב עד היום לפסגת הקריירה הפוליטית שלו, הוא נשבע לשרת את הציבור האמריקני – כסגנו של הנשיא הנבחר ברק אובמה. בחודש נובמבר הקרוב יש לו סיכוי להגיע לאותו טקס, אבל בתפקיד הנשיא. בדרך לשם הוא צריך לשכנע את הבוחרים האמריקנים שהוא האלטרנטיבה המתאימה לטראמפ. פרק חדש בפודקאסט "אמריכאן", שמלווה את הבחירות בארצות הברית, על הסנאטור מדלאוור הפך לנציג הדמוקרטים בבחירות הקרובות – והדרך הלא שגרתית שלו לשם. 

דרכו הפוליטית של ביידן החלה ב-1972, כשהיה חבר מועצה במחוז ניו קאסל בדלאוור, והחליט בגיל 29 להתמודד מול הסנאטור המכהן. נגד כל הסיכויים הוא ניצח את כיילב בוגס בהפרש של 3,100 קולות. אבל אז הגיע אחד הימים הקשים בחיים. אשתו ניליה האנטר נסעה עם שלושת ילדיהם לקניות. בדרך הביתה משאית התנגשה ברכב – ניליה ובתם נעמי נהרגו. ביידן היה שבור רגע לפני שנכנס לתפקידו החדש.

ביידן כיהן 36 שנים כסנאטור ועוד שמונה שנים כסגן נשיא. אבל הוא לא הסתפק בזה וכבר ניסה פעמיים לרוץ ונשיאות – אבל הפסיד. ב-1988 הוא רץ על תקן המתמודד הצעיר. אבל נאום אחד, שהועתק מילה במילה מנאומו של מנהיג הלייבור בבריטניה באותה שנה, ניל קינוג, גרם למבוכה. לאחר מכן התברר שקטעים מנאומים נוספים גם הם הועתקו. גם ב-2008 ניסה את מזלו בפריימריז הדמוקרטים אך פרש בשלב מוקדם.

מנהל המרכז לחקר ארצות הברית בשיתוף תוכנית פולברייט, דוקטור יואב פרומר, סיפר לפודקאסט "אמריכאן": "ג'ו ביידן הוא לא איזשהו עילוי. עם כל הכבוד לו הוא נראה לי בחור סימפטי אבל הוא לא איזה מועמד שונה כמו שקנדי היה או כמו שקלינטון היה שונה ושינה באופן משמעותי. הוא עוד מאותו דבר, וזו בחירה מאוד שמרנית ובטוחה".

"הוא מייצג את הניסיון הזה לנוע קרוב לימין באופן כלכלי ופוליטי אבל לנוע שמאלה בזכויות אזרח", המשיך פרומר. "אני לא יודע אם זה יעבוד אבל זה כן ניסיון להעתיק את המודל של קלינטון ואת המודל של אובמה. אבל כמו שאמרנו קודם משהו חדש לא יהיה פה. לכן זה גם סיכון כי טראמפ שהוא דבר חדש. שהוא איזשהו סמל שמנפץ את כל המוסכמות והסטרוקטורות הקיימות".

למרות הדברים האלה, אובמה בחר בו לתפקיד סגן הנשיא. אך לא רק הוא אהב את ביידן מבחינה פוליטית. לאורך השנים היה קונצנזוס שהקהילה האפרו-אמריקנית תומכת בו ומצביעה לו. פרומר מסביר כי "הסיבה הראשונה היא שהוא מקשר את עצמו לאובמה. דבר שני – הוא פשוט מוכר, הם מכירים ואוהבים אותו. הוא לא יפתיע אותם. הדבר השלישי הוא העניין הפרגמטי. הבוחרים המבוגרים יותר חוששים מברני סנדרס, הם חושבים שביידן הימור בטוח יותר.

דוקטור יואב פרומר: "ג'ו ביידן הוא לא איזשהו עילוי. עם כל הכבוד לו הוא נראה לי בחור סימפטי אבל הוא לא איזה מועמד שונה. זו בחירה מאוד שמרנית ובטוחה"

לביידן יש הסיטוריה מורכבת גם עם נשים. הסנאטור המזדקן אוהב לחבק וללטף, ולתת צ'אפחות לגברים ולנשים. אבל בעידן המי טו ההתנהגות הזאת יכולה להיות בעייתית ואף מטרידה. בתחילת אפריל פרסם הניו יורק טיימס תלונה חדשה את אישה שעבדה עם ביידן. טארה ריד טענה שביידן ביצע בה מעשה מגונה.

למרות כל המכשולים שביידן מציב לעצמו, בזירה המקומית מעניין אותנו מה בחירה בו תעשה לישראל. דוקטור פרומר מסביר: "לשני הצדדים יש את האינטרס המשותף שישראל תשרוד ותשגשג, אבל הם רואים אמצעים מאוד שונים לעשות זאת. יש קווי יסוד סטנדרטיים – תמיכה בסיוע הביטחוני, הגנה על ישראל באו"ם. הוא גם הסכים עם מדיניות אובמה שהייתה בסופו של דבר פרו ישראלית".

דוקטור יואב פרומר: "כל מה שהוא צריך זה אולי 200-100 אלף איש אבל במקומות הנכונים. אבל הכל יכול להתהפך בשבעה חודשים"

"כל הארגונים היהודיים, כמו אייפא"ק, מאוד אוהבים אותו. הוא ביקר פה הוא היה פה, המון פעמים מאוד מיודד גם עם החבר'ה בליכוד וגם עם החבר'ה בעבודה לשעבר", הוסיף פרומר. "הוא מאמין בפתרון שתי המדינות הוא מאמין שלא תהיה פה יציבות בלי שהפלסטינים יהיו חלק מהפתרון הזה".

כרגע מצבו של ביידן בסקרים יחסית טוב. הוא מוביל במדינות מפתח כמו פלורידה ומישיגן, אבל הכל יכול להשתנות עד הבחירות. לאיש המורכב הזה, עם ההיסטוריה והמכשולים שהוא יוצר, יש סיכוי להגיע לבית הלבן בחודש נובמבר. דוקטור פרומר הסביר: "כל מה שהוא צריך זה אולי 200-100 אלף איש אבל במקומות הנכונים. אבל הכל יכול להתהפך בשבעה חודשים".