-
צילום: יניב נדב, פלאש 90

בכירים בירדן על תוכנית הסיפוח: "ניכנס למלחמה קרה"

בעקבות אזהרותיו של מלך ירדן גורמים בעמאן הזהירו, כי מהלך של החלת ריבונות ביו"ש יפגע בקשרים הביטחוניים והכלכליים בין המדינות • שר החוץ של האיחוד האירופי: "קוראים לישראל להימנע מצעדים חד צדדיים של סיפוח"
רועי קייס
18 במאי 2020
20:30
עודכן ב 23:56

בעקבות אזהרותיו של מלך ירדן עבדאללה השני, גורמים בעמאן, המקורבים לשלטון, העריכו בשיחה עם כאן חדשות, שפורסמה היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11, כי מהלך של החלת ריבונות ביהודה ושומרון יפגע בקשרים הביטחוניים והכלכליים בין המדינות. "ניכנס למלחמה קרה", הזהירו בכירים בירדן.


הבכירים איימו כי ייפגע גם שיתוף המידע והערכות המודיעין מהצד הירדני ויצומצם שיתוף הפעולה בסוגיות הגז והמים. עוד נאמר בשיחה כי השגרירויות ייסגרו. "שני הצדדים מפיקים תועלת מהסכם השלום ולא רק צד אחד, ולכן טיפשי לומר שירדן זקוקה לו יותר מאשר ישראל", הבהירו הבכירים הירדנים. הם העריכו שחלקים מההסכם עלולים להיות מושעים במצב של סיפוח, אך ביטולו כרגע לא נראה באופק.

ביום שישי הזהיר מלך ירדן את ישראל כי אם תספח שטחים ביהודה ושומרון - הדבר יוביל ל"התנגשות גדולה עם ירדן". בתשובה לשאלה אם הצעד יפגע בהסכם השלום, אמר עבדאללה כי הוא לא רוצה לאיים, אבל יבחן את כל האפשרויות אם הממשלה הישראלית תחיל ריבונות.

בתוך כך, שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל קרא הערב לישראל להימנע מסיפוח חד צדדי של שטחים ביהודה ושומרון, צעד המנוגד, לדבריו, לחוק הבין לאומי. בהודעה שפרסם בורל צוין כי ישראל שותפה מרכזית של האיחוד האירופי וזה מצפה שהעבודה עם הממשלה החדשה תהיה ברוח הידידות ארוכת השנים, אך הוא רואה בדאגה את ההחלטה הצפויה בדבר סיפוח.

עוד נאמר כי האיחוד קורא לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על בסיס הפתרון של שתי המדינות, שבמסגרתו תהיה ירושלים בירה של שתיהן. לכאן חדשות נודע כי שר החוץ של האיחוד האירופי ניסה להשיג את הסכמתן של 27 המדינות לנוסח ההודעה, אך משנכשל - פרסם אותה מטעמו בלבד.

דוברת משרד החוץ האמריקני, מורגן אורטגוס, אמרה ביום שישי האחרון בשיחה עם כתבים כי מהלך ישראלי של סיפוח צריך להיות כחלק "משיחות בין הישראלים לפלסטינים, על בסיס יוזמת השלום של טראמפ". כשנשאל שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, בריאיון לכאן חדשות בעת ביקורו בארץ בשבוע שעבר, איך ארצות הברית תגיב אם ישראל תנקט בצעד חד צדדי של סיפוח, התחמק פומפאו והשיב: "הצגנו את החזון שלנו לשלום לפני כמה חודשים. גם נתניהו וגם גנץ קיבלו את התוכנית. הם עדיין מאמינים שהחזון הזה מתחשב ומעשי והוא בסיס להמשך".