-
צילום: פלאש 90

דרמה בעליון – בג"ץ קבע: "חוק ההסדרה לא חוקתי"

בית המשפט פסל את החוק שנועד להכשיר את ההתיישבות ביו"ש - שלוש שנים אחרי החקיקה. הליכוד: "מצער שבית המשפט התערב ופסל חוק חשוב להתיישבות ולעתידה. נפעל כדי לחוקק את החוק מחדש" • גורם בסביבת רה״מ: החלת הריבונות תפתור את רוב בעיית ההסדרה
תמר אלמוג, אמוץ שפירא ומיכאל שמש
09 ביוני 2020
18:56

בג"ץ פסל היום (שלישי) את חוק ההסדרה, שנועד להכשיר את התיישבות ביהודה ושומרון, וקבע כי "אינו חוקתי". נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, כתבה בהחלטתה: "חוק ההסדרה מבקש להכשיר בדיעבד מעשים בלתי חוקיים, תוך פגיעה בזכויותיה של אוכלוסייה אחרת". גורם בסביבת ראש הממשלה אמר היום: "החלת הריבונות תפתור את רוב בעיית ההסדרה".

השופט נעם סולברג, שהיה בדעת מיעוט בפסיקה, כתב: "חוששני כי ביטול החוק לא יועיל – לא למתיישבים, גם לא לבעלי הקרקע". לדברי השופט סולברג: "הקרקעות והמבנים שאותם ביקש המחוקק להסדיר, למצער רובם, ישארו מונחים אפוא בשיממונם וקיפאונם – עד שיבוא אליהו". עוד הוסיף השופט כי "החוק יוביל בחלק מהמקרים לפינוי והריסה, שתועלתם מוטלת בספק". 

מהליכוד נמסר בתגובה להכרעת בג"ץ: "מצער שבית המשפט התערב ופסל חוק חשוב להתיישבות ולעתידה. נפעל כדי לחוקק את החוק מחדש". בכחול לבן הגיבו גם כן לפסיקה: "חוק ההסדרה במתכונתו מנוגד למצב החוקתי בישראל, והבעייתיות המשפטית בעניינו הייתה ידועה עוד במועד אישורו בכנסת. אנו מכבדים את הכרעת בג"ץ ונדאג שהיא תמומש".

החוק נחקק בפברואר 2017, והעתירות נגדו לבג"ץ הוגשו מיד לאחר השלמת הליך החקיקה. כחצי שנה לאחר החקיקה, בעקבות העתירות שהוגשו לבית המשפט, הוציא שופט בג"ץ ניל הנדל צו שמקפיא עד להחלטה אחרת את יישום החוק.  

המדינה יוצגה בדיון באופן חריג על ידי עורך דין פרטי, משום שהחוק הועבר בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. היועץ טען כי "אין מנוס מהכרזה שיפוטית על חוק ההסדרה כחוק בלתי חוקתי, אשר דינו - בטלות".