תחקיר: האינטרסים, המילארדים וההזנחה של ים המלח נחש

מדינת כיל: למה המדינה ויתרה על פלא הטבע הגדול שלה?

תחקיר: מי מקפיד לשמור על האינטרסים של הטייקונים, ולמה המדינה מפקירה פעם-אחר-פעם את ים המלח - אחד משבעת פלאי תבל?
אורן אהרוני
21 ביוני 2020
20:57
עודכן ב 22 יוני 21:48

חברת כיל (כימיקלים לישראל), או בשמה החדש "אל גרופ", שבבעלות משפחת עופר, עושה בים המלח כל העולה על רוחה. סדרת הכתבות "מדינת כיל", שמשודרת החל מהיום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11, יצאה לבדוק איך הזניחה ישראל לאורך השנים את פלא העולם שבשטחה בידיי טייקונים, איך צומצם הפיקוח והתקבלו החלטות המנוגדות לאינטרס של הציבור, ומדוע הפכה המדינה תלויה בחברת ייצור האשלג והפוספטים?

הקדמה

רק בעוד עשר שנים יסתיים הזיכיון של מפעלי ים המלח, ובינתיים, אומרים תושבי קיבוץ עין גדי הסמוך: "הם ישאבו את ים המלח עד הטיפה האחרונה, עד אז הם לא יפסיקו. זו משפחה שמקבלת משאב לאומי בחינם". 

מדינת ישראל, לפחות על פי ההיסטוריה, לא ממש יודעת לנהל את מה ששייך לציבור ואנחנו מפסידים. ומי שפועל בשמנו מול עופר וכיל הם פקידי ממשלה. כך החלטות תמוהות גורמות לכיל להרוויח ולמדינת ישראל, לנו, להפסיד. במקרה הזה להפסיד את אחד המקומות היפים בעולם – את ים המלח.

צפו בפרק הראשון בסדרה

הנהר הסודי שנחשף בכאן חדשות לפני כמה חודשים עובר בשטח הזיכיון של מפעלי ים המלח. כששאלנו את רשויות התכנון במדינה מדוע אישרו למפעלים לשפוך במקום פסולת מלח, הן טענו שלא היכירו כלל את המקום. המידע נמצא בידי כיל, בידי מפעלי ים המלח. כיל גם מימנה את מחקרי המכון הגאולוגי במקום, המידע לא עבר הלאה.

כאמור, בעוד עשר שנים תסתיים תקופת הזיכיון של מפעלי ים המלח, ומכרז חדש אמור לצאת לדרך. כשרוב המידע נמצא בידי כיל , יש לה יתרון של ממש על מתחרות אחרות ועל המדינה. הממשלה יכולה להתמודד עם היתרון הזה, ויש בידיה כלים למנוע אותו, אבל בינתיים, היא אינה פועלת בכיוון. המכרז הזה יקבע את עתיד המקום, איך הוא יראה ואיזה ים נשאיר לדורות הבאים. ממש לא בטוח שהאינטרס הציבורי נמצא כיום בעדיפות עליונה.

צפו בפרק השני בסדרה

ישיון הכריה של כיל אסר לבצע פיצוצים בחודשים דצמבר עד מאי במחצבת חתרורים. אלא שבחודשים האחרונים תועדו פיצוצים. הפקח במקום של רשות הטבע והגנים טוען שלא היה שם מעולם. אז מה עומד מאחורי הקשר בין כיל לרשות?

צפו בפרק השלישי בסדרה