מפת הסיפוח הישראלית לתיקון תוכנית טראמפ
צילום: תאגיד השידור

בלעדי: מפות הסיפוח נחשפות - ההצעה הישראלית לתיקון תוכנית טראמפ

לפי המפה, ישראל הציעה להחיל ריבונות על יותר מאחזים ממה שהוצע בתוכנית טראמפ, בתמורה לוויתור על ריבונות בשטחים אחרים • גנץ צפוי לתמוך בסיפוח גושי ההתיישבות בגוש עציון ובמעלה אדומים
כרמל דנגור וגילי כהן
30 ביוני 2020
20:42

כמה שעות לפני 1 ביולי, שהיה אמור להיות תאריך היעד לתחילת החלת הריבונות על שטחים ביהודה ושומרון, היום (שלישי) נחשפה בחדשות הערב בכאן 11 מפת סיפוח ישראלית שמציגה את התיקונים שישראל רצתה לבצע בתוכנית טראמפ. ההבדלים העיקריים בין המפה הישראלית למה שהוצג בתוכנית טראמפ נוגעים למובלעות הישראליות. 

החלת הריבונות: כל הדיווחים, הכתבות והפרשנויות של כאן חדשות

במפה הישראלית, בניגוד לאמריקנית, המובלעות הן רצועות רחבות יותר שגם כוללות בתוכן כ-20 מאחזים ונקודות התיישבות שלא הופיעו במפה האמריקנית. כמו כן, על מנת לשמור על היחס שעליו דובר בתוכנית טראמפ - 30% לישראל ו-70% לפלסטינים, בישראל הציעו במפה פיצוי לפלסטינים. מדובר בין היתר על רצועות שטח במדבר יהודה שבהן ישראל מוותרת על ריבונות. בנוסף, המפה הישראלית שומרת על רוב הכבישים כפי שהם היום.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם שליח של הנשיא טראמפ אבי ברקוביץ' ועם שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, ודן עמם על סוגיית הריבונות. בסיום הפגישה אמר נתניהו: "נמשיך לעבוד על נושא הריבונות בימים הקרובים".

גורם אמריקני אמר לכאן חדשות על סבב השיחות: "אנחנו יותר חכמים היום מאשר היינו ביום ראשון. מרוצים מההתקדמות של השיחות. מצפים להמשך השיח. אנחנו עדיין בוחנים את הדברים".

בחדשות הערב פורסם היום  כי על רקע המחלוקות בין הליכוד לכחול לבן בנושא החלת הריבונות, המסר של כחול לבן הוא: אנחנו תומכים ביוזמת השלום - לא בתוכנית סיפוח. אלא שבשיחות פנימיות עולה כי ראש הממשלה החליפי בני גנץ צפוי לתמוך בסיפוח גושי ההתיישבות בגוש עציון ובמעלה אדומים.

כמו כן, גורמים פוליטיים טוענים כי נתניהו יקדם ריבונות גם בבית אל ובשילה, שאינם חלק מהגושים המרכזיים. אזורים אלו גם משמעותיים ללובי האוונגליסטי בארצות הברית.