רה"מ נתניהו בפגישתו אתמול עם עם השליח האמריקני המי
צילום: אי-פי

דיונים במקום הכרזה: לשכת רה"מ - נתניהו ממשיך בדיונים על החלת הריבונות

לפי הודעת הלשכה, הדיונים מול ארה"ב ועם צמרת הביטחון יימשכו גם בימים הקרובים
גילי כהן
01 ביולי 2020
17:53

לשכת ראש הממשלה הודיעה היום (רביעי), תאריך היעד להחלת הריבונות, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "ממשיך בדיונים עם האמריקנים ובמקביל קיים היום דיון עם ראש המל"ל והצמרת ביטחונית, זאת במסגרת שורה של דיונים שהתקיימו בנושא". לדברי הלשכה, בימים הקרובים יתקיימו דיונים נוספים.

החלת הריבונות: כל הדיווחים, הכתבות והפרשנויות של כאן חדשות

ראש אגף המודיעין במטה לביטחון לאומי, רני פלד, אמר בדיון בוועדה לביקורת המדינה כי הדרג המדיני טרם גיבש את עמדתו. לדבריו, ראש המטה הכין מסמך והוא הוצג בחודש האחרון לראש הממשלה ולכמה גורמי ביטחון. השרים מקבלים דיווחים יומיים ובימים הקרובים יתקיים דיון מעמיק. "עד לדיון אולי גם תתגבש עמדת הדרג המדיני והשרים יוכלו להתייחס אליה קונקרטית", אמר ראש אגף הביטחון במל"ל.

בעזה הוכרז היום על "יום זעם" ובשטח יש היערכות של כוחות צה"ל. אולם גורם במערכת הביטחון העריך כי לא צפויים אירועים חריגים. לדברי הגורם, בצה"ל ובמערכת הביטחון ערוכים למקרה של הסלמה, אם כי אין בשטח תגבור של כוחות והכוננות לא הועלתה.

אתמול נפגש ראש הממשלה עם שליח של הנשיא טראמפ, אבי ברקוביץ', ועם שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן. בסיום הפגישה אמר נתניהו: "נמשיך לעבוד על נושא הריבונות בימים הקרובים". גורם אמריקני אמר לכאן חדשות על סבב השיחות: "אנחנו יותר חכמים היום מאשר היינו ביום ראשון. מרוצים מההתקדמות של השיחות. מצפים להמשך השיח. אנחנו עדיין בוחנים את הדברים".

בחדשות הערב בכאן 11 נחשפה אתמול מפת סיפוח ישראלית שמציגה את התיקונים שישראל רצתה לבצע בתוכנית טראמפ. ההבדלים העיקריים בין המפה הישראלית למה שהוצג בתוכנית טראמפ נוגעים למובלעות הישראליות.

במפה הישראלית, בניגוד לאמריקנית, המובלעות הן רצועות רחבות יותר שגם כוללות בתוכן כ-20 מאחזים ונקודות התיישבות שלא הופיעו במפה האמריקנית. כמו כן, על מנת לשמור על היחס שעליו דובר בתוכנית טראמפ - 30% לישראל ו-70% לפלסטינים, בישראל הציעו במפה פיצוי לפלסטינים. מדובר בין היתר על רצועות שטח במדבר יהודה שבהן ישראל מוותרת על ריבונות. בנוסף, המפה הישראלית שומרת על רוב הכבישים כפי שהם היום.