שמחון
צילום: יונתן זינדל

שמחון על התוכנית הכלכלית: נלווה כסף; לא רואה עליית מיסים באופק

יושב ראש המועצה הלאומית לכלכלה בריאיון לכאן רשת ב: אנחנו מאריכים את הזכאות לדמי אבטלה באופן שלא היה כדוגמתו. שמחון הבהיר כי הוא מאמין שיהיה תקציב חד־שנתי
הבוקר הזה
10 ביולי 2020
07:40

תוכנית הסיוע הכלכלית: יושב ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון אמר היום (שישי) בתוכנית "הבוקר הזה" כי המדינה תלווה את הכסף לתוכנית בריבית נמוכה, תודות למוניטין שיש לה בשל מצבה הכלכלי הטוב בעשר השנים האחרונות. הוא הבטיח כי לא יהיו קיצוצים ועליית מיסים בשנים הקרובות. "מהניסיון הקודם למדנו לא לזרוק מספרים שהציבור לא לגמרי מבין", הוסיף בהתייחס לסכום אותו הוסיפה המדינה על מנת לתקצב את הסיוע.

המענקים ורשתות הביטחון: אלו עיקרי התוכנית להצלת המשק

האזינו לריאיון המלא עם שמחון בכאן רשת ב

לרן בנימיני בכאן רשת ב אמר על הארכת דמי האבטלה: "היה דיון ארוך בנושא. אנחנו מאריכים את הזכאות לדמי אבטלה באופן שלא היה כדוגמתו עד עכשיו ואומרים שכל עוד האבטלה מעל 10% הזכאות הזאת תשמר. למה שאנשים ירצו לעבוד? מפני שדמי האבטלה יותר נמוכים מהשכר עצמו. דבר שני, במשק שיש בו כל כך הרבה מובטלים, אם יהיה מקום עבודה שיפתח אז תמיד יהיה מי שירצה לעבוד בו. הבעיות של תמריצים אכן קיימות אבל אין ברירה".

עוד אמר שמחון כי התוכנית היא עד יוני 2021, כי הממשלה מניחה שעד אז יימצא חיסון: "אנחנו מניחים שעד יוני 2021 יהיה חיסון. כשיהיה חיסון לאנשים יהיה יותר ביטחון להשקיע, להיכנס לעסק. יש עסקים שיש להם מגבלות קשות. אני מאמין שביוני 2021 הכל יהיה מאחורינו. בעשור האחרון נבנתה פה כלכלה עם בסיס מאוד איתן וטוב. מתוך הכרת הכלכלה אני יודע שברגע שהמגפה תהיה מאחורינו הכלכלה תמשיך לפרוח".

הממשלה תתבקש לאשר בישיבתה הקרובה את התוכנית הכלכלית שהציגו אמש ראש־הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ. תוקפה של התוכנית עד סוף חודש יוני בשנה הבאה. שכירים שפוטרו או הוצאו לחופשה בלי תשלום יקבלו דמי אבטלה, כל עוד יהיה שיעור האבטלה במשק גדול מ־10%. עצמאים ובעלי עסקים יקבלו בשבוע הבא מענק של 7,500 שקלים. עסקים קטנים יקבלו מענק של עד 6,000 שקלים לחודשיים ועסקים גדולים יקבלו מענק להחזר הוצאות קבועות.