צילומי לווין של אתר הגרעין בנתנז לאחר הפיצוץ

איראן: אם נסיק שמדינה כלשהי הייתה מעורבת בפיצוץ בנתנז - תהיה תגובה רצינית

דובר משרד החוץ בטהראן התייחס לפיצוץ במתקן הגרעין, שדיווחים שונים מייחסים לישראל, ואמר כי לא הייתה פגיעה בפעילות הגרעינית במפעל
מאיה ראכלין
13 ביולי 2020
12:44

באיראן התייחסו היום (שני) פעם נוספת לפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז, כשדובר משרד החוץ בטהראן שיגר איום לפיו "אם נסיק שמשטר, או ממשלה כלשהי הייתה מעורבת באופן ישיר או עקיף בפיצוץ - תגיע תגובה רצינית מאד מצדנו".

הניו יורק טיימס דיווח בשבוע שעבר מפי מקור מודיעיני במזרח התיכון כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי הפיצוץ במתקן העשרת האורניום בנתנז, באמצעות פצצה - ולא באמצעות מתקפת סייבר. גורם במשמרות המהפכה אישר לעיתון כי הסיבה לפיצוץ היא אכן פצצה. דובר משרד החוץ האיראני התייחס לדיווח ואמר: "אנחנו מתייחסים לזה ברצינות, בייחוד אם המדינות יקבלו אחריות על טענות כאלו. נכון לעכשיו, אנחנו מתייחסים לדיווחים הללו כדיווחים בלבד". הוא הוסיף כי לא נדרם נזק לפעילות הגרעינית במתקן.

בסוף השבוע האחרון ציטט הניו יורק טיימס שני גורמי מודיעין מערביים כאומרים כי "לאיראן ייקח עד שנתיים כדי לשקם את הנזק שנגרם בעקבות הפיצוץ באתר הגרעין בנתנז". על פי הגורמים, האסטרטגיה הישראלית-אמריקנית היא לפתח סדרה של תקיפות חשאיות, שמטרתן לפגוע בדמויות בכירות במשמרות המהפכה או לעכב את תוכנית הגרעין על ידי גרימת נזקים למתקנים ואתרים פעילים.