עני מחטט בפחי אשפה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ביקורת על תוכנית המענקים: "שהמסוקים עם המזומנים יפזרו את הכסף איפה שבאמת צריך"

באופוזיציה וגם בקואליציה מתחו ביקורת על התוכנית שהציגו הערב ראש הממשלה ושר האוצר. כחול לבן: "יש לחלק את הכסף בדגש על מי שפרנסתו נפגעה"
מערכת כאן חדשות
15 ביולי 2020
22:31

ביקורת במערכת הפוליטית ואף מתוך הקואליציה על התוכנית הכלכלית שהציגו הערב ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ הערב (רביעי). מכחול לבן נמסר כי "כל חיזוק כלכלי לאזרחי ישראל מבורך, אך צריך לעגן זאת בתוכנית אחראית וארוכת טווח שתבטיח שגם בשנה הבאה פרנסתם וחוסנם יישמר. באשר למענקים, כחול לבן תומכת בהזרמת כסף ישירות לאזרחים, אך יש לעשות זאת בדגש על מי שפרנסתו נפגעה - מובטלים ומשפחות שזקוקות לכך. נדון בכך בהמשך בממשלה".

יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה אמר כי הוא אנו מבין למה צריך לתת כסף למשפחות עשירות ולא באופן דיפרנציאלי ולפי מספר הילדים. "אני כן מבין למה הם מנסים למנוע מלהעביר את זה בחקיקה בכנסת, כי שם יבוא לידי ביטוי עמדת הציבור".

כפי שפורסם בכאן חדשות, הנהלת משרד האוצר מתנגדת אף היא, לתוכנית המענקים. במשרד האוצר התריעו שההתנהלות הזו תביא להפחתת דירוג האשראי: "הכיוון - ונצואלה".

שר התקשורת יועז הנדל מ"דרך ארץ" יצא נגד התוכנית, וכתב בפייסבוק: "פיצויים למי שנפגע, לא לפיצויים רוחביים". ח"כ מיכל שיר מהליכוד צייצה בטוויטר: "‏יש הרבה אנשים שזקוקים לכסף, אבל תודה לאל ולמדינת ישראל, יש גם רבים שלא. אני מברכת על המהלך, אבל יש לאפשר לאזרחים שלא זקוקים לו לוותר עליו כדי שהכסף ילך למקומות שזקוקים לו יותר".

שר העבודה והרווחה איציק שמולי מהעבודה צייץ: "עדיף שהמסוקים עם המזומנים יפזרו את הכסף איפה שבאמת צריכים במקום מעל לעננים. 80 אלף בעלי עסקים נותרו בינתיים מחוץ למערך הפיצויים, חסרים תקציבי חירום למתווה הנכים, לילדים בסיכון ולקשישים בודדים, העובדים הסוציאליים שובתים כבר 10 ימים. צריך להנחית את המסוקים על קרקע המציאות לפני שכל אלה מתרסקים״.

יו"ר ועדת הכנסת, איתן גינזבורג, צייץ: "אין שום היגיון, לא כלכלי ולא חברתי, בלחלק את אותו סכום כסף לכולם כשברור שיש מי שזקוק לו נואשות בזמן שיש כאלה שיכולים להסתדר גם בלעדיו. סומך על חבריי מכחול לבן בממשלה שיפעלו לתיקון החלוקה הלא הגיונית הזו".

ביקורת גם באופוזיציה. חבר הכנסת משה יעלון, מיש עתיד - תל"ם, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ממשלה שלא מסוגלת לחלק את הכסף למי שצריך, מבזבזת מיליארדים למי שלא צריך. גם הבזבוז האדיר הזה לא יכפר על הכישלון בניהול המשבר". חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו צייץ גם הוא: "אין סדרי עדיפויות, אין ניהול, יש חל"ת ותכנית בבל"ת". 

ביש עתיד קראו למי שיכול לתרום את כספי המענק לאלה הזקוקים לו. חבר הכנסת עפר שלח צייץ: "אומרים לא לטירוף, וכן לסולידריות. תורמים את המענק. ה״צ׳ק לכל אזרח״ של ביבי הוא מעשה של איבוד עשתונות. הגיע הזמן שאנחנו, האזרחים שחיים פה, נעשה מעשה. נתארגן יחד. מי שלא הפסיד הכנסה בשל המשבר יעביר את מענק השווא של ביבי לאלה שנפגעו באמת. ניצור קשר של ארגון מול ארגון, קהילה מול קהילה. במקום שהמנהיגות כשלה, בואו ננהיג את עצמנו בצדק, בסולידריות ובתבונה - כל מה שאין לממשלה".

שר הכלכלה, עמיר פרץ, הגיב לתוכנית ובירך "את המצטרפים החדשים למחנה הסוציאליסטי: אכן הכלכלה נעה מלמטה, כמו שעליית שכר המינימום שנלחמנו עלייה הביאה לצמיחה המשמעותית ביותר. עכשיו, לפני הכול, צריך להרים את אלו שנמצאים למטה בשגרה, ואלו שהצטרפו אליהם בגלל המשבר. קודם כל דמי אבטלה לעצמאיים, עובדים סוציאליים, נכים וקשישים, אחים ואחיות את מה שישאר נחלק בצורה אוניברסלית".

חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ הביעה גם היא תמיכה במהלך: "המענק נכון ונכון שיהיה אוניברסלי. הוא יתן למשפחות כסף להוציא במשק מתכווץ ובעסקים שזקוקים לו. מי ש״לא צריך״ זו שכבה דקה מאוד ויצירת מבחנים לקבלה תגרום יותר נזק מלחלק לכולם. זה לא במקום תכניות השקעה בענפים שנפגעו כמו תיירות, היסעים, תרבות וכמובן בשירותים החברתיים", כתבה זנדברג.

בהכנת הכתבה השתתפו מיכאל שמש, נופר משה ויערה שפירא