-
-

"יש פה שתי מדינות": האם ישראל נטשה את הנגב?

שנים של התעלמות ועצימת עיניים מצד הרשויות בכל הנוגע להתיישבות כ-300 אלף הבדואים שמתגוררים בנגב נושאות פירות. פשיעה והברחות נשק וסמים מצד בדואים הן רק חלק מהתוצאה של איבוד השליטה - וכל הצדדים סובלים
ויקו אטואן
20 ביולי 2020
16:57
עודכן ב 24 יולי 22:09

האם מדינת ישראל איבדה את המשילות בנגב? הסדרה "ארץ אחרת" מציגה את הפירות של שנות ההתעלמות ועצימת העיניים של הרשויות מכל המתרחש בחבל הארץ הגדול בארץ, ואת אי קבלת האחריות, למעשה, על הצרכים של כ-300 אלף הבדואים שמתגוררים שם. פשיעה והברחות נשק וסמים הן רק חלק מהתוצאה של איבוד השליטה של המדינה ושל המשטרה.

מי שנמצא בחזית וצריך להתמודד בשטח עם התוצאות הוא המשטרה - שמודה שהיא לא מצליחה להיות בכל מקום בכל רגע. במצב כזה, שני הצדדים נותרים מתוסכלים - גם בביר הדאג' וגם אצל השכנים ברתמים.

צפו בפרק הראשון 

הכפרים תראבין ואום אל-חיראן פונו בהסכמה אחרי הבטחות לעבור ליישובי קבע עם קרקעות חקלאיות, תשתיות, חינוך ומקומות עבודה. בפועל הכפרים פונו, אך הבטחות המדינה, גם אחרי שנים, עדיין רחוקות מלהתקיים. 

צפו בפרק השני 

המציאות בנגב היא בעיקרה תוצר של עשרות שנים שבהן הרשויות עצמו עיניים והתעלמו מהצרכים של כ-300 אלף הבדואים שמתגוררים שם. אנשי החינוך במגזר מלינים על היעדר ריבון ועל הישגים נמוכים, שיעור אנלפאבתיות גבוה ועל משרד חינוך - שמאפשר לחוקי השבט להכתיב את מה שקורה בגני הילדים ובבתי הספר.

צפו בפרק השלישי

למרות נתוני הפתיחה הנמוכים, כמה צעירים בחברה הבדואית הצליחו לשבור את תקרת הזכוכית. הכפר דריג'את הצטרף להצלחה וזכה להכרה גם בזכות דרך המאבק שבחרו תושביו.

צפו בפרק ברביעי