בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: אי-פי

משבר בקואליציה - החרדים: נפסיק את שיתוף הפעולה עם כחול לבן

גנץ בטוויטר: "טיפולי המרה נולדו בחטא. הצבעה בעד החוק היא הדבר הנכון לעשות" • 42 חברי כנסת הצביעו בעד, בהם גם השר אוחנה, ו-36 נגד • בכירים בכחול לבן: מעוניינים בשימור הקואליציה • זעם בסיעות החרדיות - ש"ס הודיעה: לא נשתתף בהצבעות במליאה עד להודעה חדשה
זאב קם ויערה שפירא
22 ביולי 2020
13:01
עודכן ב 15:40

משבר בקואליציה: הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את החוק של חבר הכנסת ניצן הורוביץ האוסר על טיפולי המרה. בניגוד לעמדת הקואליציה, חברי כחול לבן הצביעו בעד החוק. 42 חברי כנסת הצביעו בעד ו-36 נגד. גם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה וחברת הכנסת מיכל שיר מהליכוד הצביעו בעד.

יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי בני גנץ צייץ בטוויטר: "‏טיפולי המרה נולדו בחטא, ומקומם מחוץ לחוק. לכן נצביע היום בעד החוק ונגד טיפולי המרה. לשם כך הגענו. את זה הבטחנו ונקיים. זה הדבר הנכון לעשות". שר המשפטים אבי ניסנקורן צייץ: "אף אדם לא זקוק להמרה. אתם טובים בדיוק כפי שאתם". 

בעקבות תוצאות ההצבעה, בש"ס הודיעו כי ‏לא ישתתפו בהצבעות במליאה עד להודעה חדשה. ביהדות התורה אמרו כי "החוק שעבר פוגע בקדושת המשפחה ומהווה הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. תמיכת חברי כחול לבן בחוק פגעה באמון שנתנה יהדות התורה לכחול לבן. אנחנו עוצרים מרגע זה כל שיתוף פעולה עם כחול לבן".

טרם ההצבעה, חבר הכנסת משה גפני ניגש לשר החוץ גבי אשכנזי ולגנץ וביקש מהם הבהרות. לאחר ההצבעה אמר גפני: "לא נשתף פעולה עם כחול לבן. אבל גם שלטון הליכוד שווה לכפרות, איפה היה נתניהו? למה אמיר אוחנה הצביע בעד? שוקלים את צעדינו".

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן: "ההתנהלות הקלוקלת של כחול לבן בניגוד למשמעת הקואליציונית היא קריאת תיגר על השותפות הפוליטית איתם בצורה הזו. על הליכוד להחליט אם הוא יודע לנהל קואליציה או שהוא מאבד עצמו פוליטית".

סגן השר מאיר פרוש אמר: "אם הליכוד לא מסוגל בנושא כה עקרוני לציבור החרדי לגייס את הרוב נגד, הוא מאבד את עצמו לדעת". חבר הכנסת יצחק פינדרוס מיהדות התורה צעק לעבר גנץ לאחר ההצבעה כי כך הוא לא יהיה ראש ממשלה. בכירים בכחול לבן אמרו לאחר ההצבעה כי הם מעוניינים בשימור הקואליציה ובעבודה תקינה גם לאחר ההצבעה היום.

סיעת יהדות התורה קיימה ישיבה לאחר ההצבעה כדי להחליט על הצעדים הבאים שבהן תנקוט המפלגה. בתום הישיבה סוכם כי הסיעה תגיש בשבוע הקרוב חוקים בנושאי דת ומדינה, כמעין מהלך נקמה. בהודעת הסיעה נכתב כי הם המתינו עם החוקים עד כה "מפאת מחויבות להסכם עם השותפות לקואליציה". יחד עם זאת, ביהדות התורה הבהירו כי יצביעו היום בעד חוק הקורונה הגדול "בשם העיקרון ההלכתי המקודש של פיקוח נפש. לבד זאת, אנחנו רואים את עצמנו כמשוחררים ממחויבויות קואליציוניות ונשקול בהתאם את צעדנו בהמשך". 

באגודה למען הלהט"ב בירכו על אישור החוק, ומיו"ר האגודה הילה פאר נמסר: "חברי וחברות הכנסת עשו את הדבר המתבקש והנכון ואמרו לא להתעללות באלפי נערים ונערות. אנחנו מודים ומודות לכל חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה מכל הסיעות שתמכו בהצעת החוק, ומבהירים שנמשיך להיאבק עם הרוב המוחלט של הציבור עד לאישורו הסופי של החוק״.