בילו סנטר
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

מרד מרכזי הקניות | פרופ' גמזו: הדרך לאמון הציבור לא עוברת בהחלטות נמהרות

הגבלות סוף השבוע נכנסו לתוקף, אך רשתות וחנויות הודיעו כי יפתחו. מנכ"ל רשת האופנה "אינטר ג'ינס": "זה לא קורונה אלא פוליטיקה. אני מוכן להסתכן" • ממשרד הבריאות נמסר כי בשבוע הבא יגובש נוהל אחיד בנושא
עופר חלפון ועמיחי שטיין
31 ביולי 2020
08:48
עודכן ב 17:01

למרות סגר סוף השבוע החליטו בעלי עסקים ומתחמי קניות לפתוח היום (שישי) ומחר את עסקיהם. מרכזי הקניות של ביג הודיעו כי יאפשרו פתיחת חנויות. במרכזי הקניות של חברת קניוני עופר הודיעו כי יפעלו לפי ההנחיות, ויפתחו היות שיש במרכזים סופרים, מסעדות וחנויות סופר-פארם, אך גם לא ימנעו משוכרים לפתוח חנויות אחרות. 

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו אמר בתגובה להחלטה: "אני קורא לכולנו להתאזר בסבלנות, לעבוד בשיתוף פעולה ותוך שיקול דעת. אני משוכנע כי רק בדרך זו נוכל לעלות במהרה על דרך המלך במאבק במגיפה, להעניק לציבור כולו ביטחון ואופק לחיי שגרה, ולהבטיח את השבת הביטחון הכלכלי והחברתי לו מצפים אזרחי ישראל".

עוד מסר פרופסור גמזו: "בימים האחרונים אני מקבל פניות ובקשות רבות הנוגעות לביצוע שינויים במתווה ההגבלות במשק. בקשות אלו, בחלקן הגדול, הן נכונות ומוצדקות, המבוססות על המצוקה האמיתית אליה נקלעו אזרחים, עצמאים וחברות עסקיות. אני קשוב לכל הבקשות, לומד אותן לעומק ובוחן היטב את המשמעויות שלהן.

 "אנו פועלים מתוך רצון לשקם ולחזק את האמון הציבורי, ולהטמיע חוזה חדש בין הממשלה לאזרחים. הדרך לכך אינה עוברת בסדרת החלטות נמהרות ושליפות מהרגע להרגע"

"יחד עם זאת, הרצון האמיתי לסייע ולבצע את התיקונים והשינויים הנדרשים אינו יכול להתממש בצורה של החלטות נמהרות ומיידיות. הדרך היחידה לספק מענה נכון, מקצועי וראוי לציבור הישראלי, מחייבת שיקול דעת, בחינת חלופות והצגה סדורה של ההחלטות לציבור, תוך שקיפות מלאה והסברת המשמעויות.

"כפי שהבטחתי לציבור עם הצגת תוכנית 'מגן ישראל', אנו פועלים מתוך רצון לשקם ולחזק את האמון הציבורי, ולהטמיע חוזה חדש בין הממשלה לאזרחים. הדרך לכך אינה עוברת בסדרת החלטות נמהרות ושליפות מהרגע להרגע".

לדברי מנכ"ל רשת האופנה "אינטר ג'ינס", יעקב פרץ, בכאן רשת ב: "אנחנו נאלצים לפתוח. החלטנו את זה ברגע שהבנו שזה לא קורונה אלא פוליטיקה. המחויבות היא קודם כל לעובדים". בתשובה לשאלה האם הוא מוכן לעבור על החוק כדי לפתוח, אמר פרץ בתוכנית "בחצי היום": "מה זאת אומרת לא חוקי? ולפטר עובדים יותר נחמד? אני מוכן להסתכן". לטענתו, "אם אנחנו מדביקים בשבת אנחנו מדביקים גם בכל השבוע".

מנגד, שר המדע יזהר שי מכחול לבן סבור כי יש להותיר את ההגבלות בסוף השבוע על כנן לנוכח נתוני התחלואה הקשים. שי אמר בתוכנית כי "זו הזדמנות להפחית את ההדבקות. הממשלה לקחה שני סבבים של החלטות, ושניהם השפיעו בצורה משמעותית שלא תהיה עלייה בתחלואה, אבל גם אין ירידה. אנחנו מנסים לעשות מה שאפשר כדי להפחית את כמות האינטרקציות וזו הפשרה שהממשלה מצאה לנכון".

השר הוסיף כי הוא מודע לפגיעה וכי הממשלה צריכה לדעת לפצות עליה. "אין לנו אינדיקציה מה ההחלטות שגרמו להשטחה. אנחנו צריכים להסתכל הלאה כדי להוריד את המספרים. מיליון אנשים פוקדים את מרכזי הקניות. אנחנו רוצים למנוע ככל האפשר את הסכנה להמשך העלייה", אמר. "יש לנו נתונים על הדבקה בכללי, אבל אין נתונים כאלה בעולם".

ביום שני: ועדת הקורונה תדון בסגר בסופי השבוע

נושא הסגר בסופי השבוע יובא ביום שני לדיון בקבינט הקורונה. בנוסף, בתחילת השבוע גורמי המקצוע במשרדי הבריאות, משרד ראש הממשלה ועוד יגבשו נוהל אחיד להגבלת התקהלות בעסקים, אירועי תרבות ובתי כנסת. הפורום ימשיך להתכנס שלוש פעמים בשבוע "עד להסדרת נושא ההגבלות באופן יעיל וברור", אומרים במשרד הבריאות.

מוקדם יותר בירך השר אופיר אקוניס על המלצת משרד הבריאות לבטל את הסגר. לדברי השר לשיתוף פעולה אזורי, "רעיון הסגר היה מופרך מעיקרו. לרציונל שהוא יסייע בהורדת התחלואה לא הייתה אחיזה במציאות מצד אחד, אבל פגיעה ודאית בכלכלה מהצד השני. טוב שהדבר הזה יסתיים".

השרה לנושאים אסטרטגיים אורית פרקש הכהן התייחסה להמלצת משרד הבריאות ואמרה בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב: "יש מאמצים מאוד משמעותיים לכנס את נושא הקורונה לטיפול יעיל. הגל השני הרבה יותר מורכב מבחינת ההשלכות. האיזון בין הבריאות לכלכלה צריך להיות אחר". בנוגע לשיחה שבה הוחלט להשאיר את המצב בסוף הקרוב אמרה: "הייתה שיחת התייעצות, השרים החרדים לא היו בה. יכול להיות שעוד היום נקבל החלטת ממשלה להצבעה, כרגע זה לא המצב".

אתמול, בשל התנגדות, הוחלט שהדיון בנושא בממשלה יידחה לשבוע הבא. למרות החלטת הממשלה, מרכזי הקניות איימו כי יפתחו כבר בסוף השבוע הקרוב. אחד השרים שהתנגדו למהלך הוא יזהר שאי שאמר: "קצב הצמיחה אומנם התמתן אבל לא נוכל להגיע ליעד בלי צעדים משמעותיים. מי שבסופו של דבר הוסמכו לקבל את ההחלטה היו שר הבריאות אדלשטיין והפרופסור גמזו".

בפורום החנויות והקניונים אמרו: "לנוכח העובדה שהנושא הפך לכפייה דתית ואין לו כל קשר לנסיונות עצירת המגיפה, החליט הפורום להורות לכל מרכזי הקניות והחנויות שנהגו לעבוד בשבתות לפתוח את כל עסקיהם בשבת הקרובה כפי שנהגו בעבר. הפורום תומך בפרויקטור הקורונה החדש ובעיקר בהצהרתו בנושא החזרת אמון הציבור. לצערנו הרב שוב אנו נתקלים בפוליטיקה רדודה שמערערת באופן קיצוני את אמון העם. נמשיך לשמור על התו הסגול ובריאות הלקוחות שלנו כמו בימי החול. הקורונה לא מופיעה רק בשבת".

שר הבריאות והדרג המקצועי, הפרופסורים חזי לוי וגרוטו, הציגו אתמול לראש הממשלה נתניהו את עמדת המשרד כי סגר סוף השבוע במתכונתו הנוכחית והמצומצמת אינו יעיל וכי אפשר לבטלו. שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר הביטחון בני גנץ, שוחחו מוקדם יותר על האפשרות להפסיק את הסגר בסופי השבוע. היום החלה עבודת מטה על היעילות של הסגר, לאור העובדה שהוא חלקי בלבד.