תיעוד מהאירוע
צילום: דובר צה"ל

הערכה בישראל: החוליה ברמת הגולן לא קשורה לחיזבאללה

בישראל משערים שהמחבלים שניסו להניח מטענים בגבול משתייכים לחוליה שיעית מקומית. לפי תחקיר ראשוני של פיקוד הצפון, המחבלים חדרו 200 מטרים לתוך שטח ישראל
רועי שרון ומשה ברקוביץ'
03 באוגוסט 2020
21:42

הערכה בישראל: חוליית המחבלים שניסתה להניח אמש (שני) מטענים סמוך לגבול סוריה וחוסלה, אינה קשורה לחיזבאללה - כך פורסם ב"חדשות הערב". המחבלים ככל הנראה משתייכים לחוליה מקומית של המיליציות השיעיות. לפי תחקיר ראשוני של פיקוד הצפון, המחבלים חדרו 200 מטרים לתוך שטח ישראל.


העובדה שצה"ל הרג את המחבלים אינה מעידה בהכרח שיש כאן שינוי אסטרטגיה משתי סיבות. ראשית, אם חברי החוליה אתמול היו אנשי חיזבאללה, הרצון של נסראללה להוציא פיגוע נקמה רק היה גדל. שנית, לא ניתן להשוות בין גזרת לבנון לסוריה. בעוד שבלבנון צה"ל כמעט ואינו פועל, אלא במקרים נדירים, בסוריה ישראל פועלת כמעט בחופשיות. בצה"ל נשמרת ההערכה שנסראללה עדיין נחוש להוציא פיגוע נגד ישראל. 

בתוך כך, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, סראיא אל-קודס, הודיעה הערב כי שב"כ ניסה לגייס שני פעילים מהזרוע, אך הארגון חשף את הניסיון והפך אחד מהם ל"סוכן כפול". ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני שידר הקלטות לכאורה של שיחות בין סוכן שב"כ שכונה "צ'ארלי" ו"אבו תופיק", לפעיל הג'יהאד האיסלאמי.

הפעיל סיפר לערוץ כי שב"כ סיפק לו תמונה של ביתו של אחד מבכירי ארגוני הטרור ברצועת עזה, והוא התבקש לספק פרטים על הבית. כמו כן, נטען כי  באחד מהסבבים ברצועת עזה, בשב"כ ביקשו מפעיל הג'יהאד לאשר את מיקומו של פעיל שטח באחד מארגוני הטרור, ששהה באותו זמן במכונית. לטענת הג'יהאד האיסלאמי, הפעיל הטעה את שב"כ, ובכך מנע את חיסולו של פעיל הטרור.