תת ניצב גיא ניר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שני קצינים בכירים במשטרה מעורבים בכתיבת מכתב אנונימי נגד תנ"צ ניר

תגובת הפרקליטות לתביעת לשון הרע שהגיש תנ"צ ניר חשפה: שני קצינים בכירים במשטרה היו מעורבים בפרסום מכתב אנונימי נגדו, שנטען שהוא שקרי • תנ"צ ניר לביהמ"ש: הוכחה שמדובר במסע רדיפה וסיכול ממוקד • כתב האישום המשמעתי נגד ניר בוטל, והוא טען שהתנכלו לו על רקע היותו חושף שחיתויות במשטרה
רועי ינובסקי
11 באוגוסט 2020
09:52

אחרי ביטול כתב האישום נגד תת-ניצב גיא ניר - גילויים חדשים: שני קצינים בכירים במשטרה, שהפרקליטות מסרבת לחשוף את זהותם, היו מעורבים בכתיבת מכתב אנונימי נגדו, שפורסם בתפוצה נרחבת במשטרה. הטענות במכתב מעולם לא הוכחו ונטען שהן שקריות, כחלק מ"מסע רדיפה וסיכול ממוקד". כך פורסם הבוקר (שלישי) בתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב.

הדברים עלו מתגובה שהגישה הפרקליטות לבית המשפט בתביעת דיבה שמנהל ניר נגד סגן-ניצב ליאת קלינר-פדן, שכתבה את המכתב האנונימי שהוביל בסופו של דבר להליך קצין בודק נגד ניר ולהליך המשמעתי שבוטל. מהפרקליטות נמסר: "כל הטענות יתבררו במסגרת ההליך המשפטי".

המשטרה הודיעה באחרונה כי היא תחזור בה מכתב האישום המשמעתי שהגישה נגד ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר. זאת לאחר שהיא התקשתה להוכיח בבית הדין המשמעתי טענות שונות שעלו נגדו ונגד רב-פקד צ', המתלוננת נגד רוני ריטמן. ההחלטה התקבלה כחלק מהסכם עם המשטרה, שבמסגרתו ניר אמור לפרוש בספטמבר מהארגון. בכך תם מאבק בן חמש שנים של פיקוד המשטרה בניר, שכלל מינוי קצין בודק, ביצוע מחקרי תקשורת, השקעה כספית גדולה וניהול הליך בבית הדין המשמעתי של המשטרה עם סדרת דיונים שנמשכה שנים ונקלעה למבוי סתום.

ניר טען במהלך השנים שההליך שנפתח נגדו ונגד צ' הוא תוצאה של חיסול חשבונות במשטרה. זאת בין השאר בשל היותו חושף שחיתויות בארגון, וזה שהצביע על סיכול מינויו של גל הירש למפכ"ל ושורה של נושאים אחרים. חלק מטענותיו היו על שיטות הפעולה ביחידת להב 433, הכוללות אגירת מידע על נבחרי ציבור ובכירים אחרים "לשעת צרה". הנושא גם הועלה לדיון בוועדת הפנים של הכנסת אליו זומן ניר. 

 

בכתב התביעה שהגיש ניר נגד קילנר-פדן, באמצעות עו"ד יוסי צור, הוא כתב לבית המשפט שההליכים נגדו החלו בשל מכתב אנונימי שקילנר-פדן כתבה, ושהועבר לאגף משאבי אנוש בפברואר 2015 – ובו שורה של טענות שקריות. במכתב נטען, בין היתר, למערכת יחסים בלתי הולמת בין ניר לבין עוזרתו צ',  עם רמיזות לעבירות של הטרדה מינית, טענות לפטירתה של צ' מבדיקת פוליגרף, מינוי מקורבים בחטיבת המודיעין ועוד – בלי הצגת הוכחות לטענות.

על המכתב האנונימי נכתב בכתב התביעה כי "רובו ככולו רצוף שקרים מגמתיים וחסר כל ביסוס עובדתי". עוד נטען: "המכתב האנונימי יצר 'אפקט אדווה' נרחב באופן שפגע קשות בהמשך מסלול חייו הן האישיים והן המקצועיים של התובע. האמירות השקריות במכתב האנונימי נתפסות לכאורה כפרסום רשמי ואמין. כל אמירותיה המבזות והפוגעניות של הנתבעת מבוססות ספק על רכילות צהובה, ספק על שמועה, והם רובן ככולן דברי שקר זודניים".

כמו כן, נטען בכתב התביעה שהקצינה סברה כי "ההמלצה וחוות הדעת לקידום אשר כתב אודותיה לא היו מספקים ובשל כך היא לא קודמה. וכי היא פנתה בעניין זה ישירות ובניוד לנוהל אל מפקדו של ניר, ניצב מני יצחקי, ואל ניצב רוני ריטמן. עמם קיימה קשר אישי פסול על מנת להלין על חוות הדעת. החל מרגע זה ולאחר שהיא לא קודמה לדרגת סנ"צ באותה שנה, החל מסע נקמה צמא דם, זדוני ומשולח רסן. מסע נקמה שבינו לבין תפקידה וסמכויותה של הנתבעת אין דבר וחצי דבר".

בנוסף הודגש בכתב התביעה שכתב האישום המשמעתי שהוגש לא כלל את מרבית הטענות שעלו במכתב האנונימי, ובהמשך בהליך קצין בודק שקיימה המשטרה. כמו כן נכתב כי מח"ש, שהמכתב הועבר מאגף משאבי אנוש אליה, בדקה את הטענות ביצעה מחקרי תקשורת וגנזה את התיק – עד אשר המכתב הועלה שוב בסוף 2015 כשהחליט המפכ"ל הקודם אלשייך למנות קצין לבדיקת הטענות.

בכתב ההגנה, שהוגש על ידי הפרקליטות, נכתב כי "הנתבעת ושני הקצינים הנוספים פעלו ממניעים טהורים ודיווחו לגורם המוסמך לבחינת טענות מסוג אלה - הוא ראש אגף משאבי אנוש". עוד נטען כי דוח קצין הבודק שנפתח בעקבותיו וההליך המשמעתי הן הוכחה לנכונות הדברים שהופיעו במכתב. "הפרסום נעשה לשם הגנה על עניינה האישי של הנתבעת כי מקום העבודה שלה יהיה נטול מהפרות המנהל התקין. חלקים מהפרסום האמור היו חיווי דעה על התנהלות התובע, אשר שימש בתפקיד ציבורי ואשר למעשיו היו השלכות על התנהגותו כקצין בכיר. הפרסום מהווה תלונה של פקודים נגד הממונה עליהם ואשר הוגשה לרשות מוסמכת - קרי מפקדי מאגף משאבי אנוש במשטרה", נכתב. 

עו"ד יוסי צור, בא כוחו של עו"ד גיא ניר מסר בתגובה: "משך כל שנות מאבקו אומר תנ"צ ניר כי כתב האישום המשמעתי שהוגש נגדו נתפר בתפרים גסים והוא תולדה של קנוניה של קצינים בכירים באגף החקירות והמודיעין. כעת, איששה הפרקליטות את דבריו של ניר ומסתבר, כי סנ"צ ליאת פדן -קילנר, אשת אמונו ומקורבתו של מני יצחקי, ומי שסייעה בידיו של יצחקי להוציא את המידע ששימש לסיכולו של תא"ל גל הירש, כתבה מכתב אנונימי שקרי יחד עם קצינים בכירים באגף החקירות והמודיעין.
מדובר בלא פחות מאשר רעידת אדמה וחשיפה של שיטת ההתנהלות באגף החקירות ובלהב 433.
בכוונתו של תנ"צ ניר לפנות אל השר לביטחון הפנים בדרישה להקים ועדת חקירה שתבדוק את התנהלות הבכירים באגף הרגיש וביחידת להב 433".

תגיות:
משטרה