הנשיא טראמפ, הלילה; מטוסי החמקן, ארכיון
צילום: אי-פי

טראמפ לא שולל מכירת מטוסי F35 לאמירויות: "זה נבדק"

הנשיא האמריקני התייחס לנושא ואמר כי לאבו דאבי יש את הכסף לכך והנושא נבחן • דיווח בניו יורק טיימס: ממשל טראמפ מקדם מגעים למכירת המטוס המתקדם • על פי הדיווח בשבועות האחרונים העניקו נציגי הממשל תדרוכים מסווגים על מערכות ה-F35 לנציגי צבא איחוד האמירויות
נתן גוטמן
20 באוגוסט 2020
01:41
עודכן ב 05:51

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס הלילה (רביעי) לאפשרות שארצו תמכור מטוסי F35 לאיחוד האמירויות, ולא שלל את המהלך. במסיבת עיתונאים בבית הלבן אמר טראמפ שבאמירויות רוצים להזמין כמה יחידות של המטוס הטוב בעולם וכי יש להם את הכסף לשלם על כך. לדבריו, "נראה מה יהיה, אנחנו בודקים את זה".

כמו כן, בניו יורק טיממס דווח שממשל טראמפ האיץ בשבועות האחרונים את המגעים למכירת מטוסי החמקן וכלי טיס בלתי מאויישים חמושים לאיחוד האמירויות. על פי הדיווח, בשבועות האחרונים העניקו נציגי הממשל תדרוכים מסווגים על מערכות ה-F35 לנציגי צבא איחוד האמירויות.

גורמים בממשל אמרו לניו יורק טיימס כי האצת המגעים למכירת הנשק לאיחוד האמירויות אינה קשורה להסכם הנורמליזציה עם ישראל. במאמר צויין כי גם אם יוכרז על עסקת מכירת מטוסים לאיחוד האמירויות, הרי שישומה יארך שש עד שמונה שנים ובידי ממשלים עתידיים תהיה אפשרות לבטל אותה.

טראמפ ציין כי איחוד האמירויות עשתה התקדמות אדירה לשלום במזרח התיכון. עוד אמר טראמפ כי הוא מצפה שסעודיה תצטרף להסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות. הנשיא השיב בחיוב לשאלת עיתונאי אם זו הציפייה שלו.

בנוסף, מסר טראמפ כי הודיע שוושינגטון תדרוש שהאו"ם יטיל מחדש את כל העיצומים על איראן. לדברי הנשיא, הסכם הגרעין שנחתם עם טהראן בתקופת הנשיא אובמה היה נוראי, ואם הציבור האמריקני יעניק לו בנובמבר תקופת כהונה שנייה "איראן תבקש לחתום על הסכם חדש בתוך חודש".

בהמשך לדברים הללו אמר הלילה שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו בריאיון לרשת פוקס ניוז כי ארצות הברית לא תעמוד מנגד אם סין ורוסיה ינסו לעצור את חידוש הסנקציות על איראן. פומפיאו הוסיף כי במקרה שכזה ארצות הברית תגרום לכך שסין ורוסיה יישאו באחריות.

בשבת האחרונה דחתה מועצת הביטחון של האו"ם את הצעת ארצות הברית להארכות אמברגו הנשק על איראן, לאחר שרוסיה וסין התנגדו לה. 11 מחברות המועצה נמנעו בהצבעה, ביניהן צרפת, גרמניה ובריטניה, בעוד ארצות הברית והרפובליקה הדומיניקנית היו התומכות היחידות. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "החלטת מועצת הביטחון שערורייתית - התוקפנות של איראן מאיימת על העולם כולו". 

השבוע דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי בממשל טראמפ ממשיכים לדחוף לעסקאות נשק מתקדם עם איחוד האמירויות. הממשל ניסה לקבל אור ירוק מישראל להעברת F35 וטכנולוגיות מתקדמות בצורה אינטנסיבית - כאשר הודעת לשכת ראש הממשלה הבהירה עד כמה האמריקנים לחצו בנושא.