שריפות בעוטף, ארכיון
צילום: צפריר ניר

בכיר חמאס בעזה: אם ישראל לא תתחייב לשבירת המצור – אנו הולכים לעבר פיצוץ

מהבוקר: 28 שריפות פרצו בעוטף עזה. אתר חדשות בעזה: ישראל הידקה עוד יותר את ההגבלות על מעבר סחורות בכרם שלום
אסף פוזיילוב וגל ברגר
23 באוגוסט 2020
13:49
עודכן ב 19:08

ההסלמה בדרום: בכיר חמאס בעזה אמר היום (ראשון) כי "אם ישראל לא תתחייב לשבירת המצור – אנו הולכים לעבר פיצוץ". מקור פלסטיני אמר לסוכנות הידיעות הטורקית אנאדול כי מאמצי התיווך להפסקת אש ולמניעת הסלמה בהובלת מצרים, קטר והאו"ם לא השיגו עד כה התקדמות של ממש, ועדיין קיימים קשיים.

לדברי המקור, משלחת המודיעין המצרית שביקרה בעזה בשבוע שעבר העבירה מסר לישראל שלפיו לא ישרור שקט עד שההבנות הנוגעות להסרת המצור – ייושמו. "עדיין לא קיבלנו את תגובת ישראל והמגעים נמשכים", אמר המקור. "אנו נחושים להשיג את הדרישות שלנו, ומוכנים ללכת רחוק כדי לאלץ את ישראל ליישמן".

מתחילת היום פרצו באזור יישובי עוטף עזה 28 שריפות כתוצאה מהפרחת בלוני תבערה. כוחות הכיבוי נמצאים בשטח כדי להשתלט על הלהבות. אתמול פרצו בעוטף 35 שריפות כתוצאה מטרור הבלונים.

בתוך כך, אתר חדשות בעזה מדווח כי ישראל הידקה עוד יותר את תנועת הסחורות במעבר כרם שלום וצמצמה את אפשרויות הכנסת הסחורות לעזה לפריטים מסוג מזון, תרופות וסיוע רפואי בלבד. בשבועיים האחרונים אפשרה ישראל להכניס לעזה סיוע הומניטרי, והחל מלפני עשרה ימים עצרה את הכנסת הדלקים לעזה.

על פי הדיווח הפלסטיני, ישראל הורתה לחלק מהמשאיות שהמתינו היום עם סחורות במעבר כרם שלום לשוב על עקבותיהן. על פי דיווח אחר, חברות פרטיות קיבלו הודעה כי רק מזון וסחורות רפואיות יוכלו להיכנס דרך כרם שלום. 

ראש איגוד הדייגים בעזה ניזאר עיאש אמר היום כי ההחלטה שקיבלה ישראל לפני שבוע לסגור את מרחב הדיג מונעת מיותר מ-1,000 סירות דיג לצאת לים מול חופי הרצועה. עם זאת, ציין כי כמה מהדייגים ממשיכים לעבוד בים באזורים הסמוכים לחוף כדי לנסות להתפרנס. 

כלי תקשורת פלסטיניים בעזה דיווחו אמש כי השליח הקטרי לרצועה, מוחמד אל-עמאדי, יגיעה לעזה ביום שלישי הקרוב או ביום רביעי לכל המאוחר. השליח הקטרי לא ביקר ברצועת עזה מאז חודש פברואר, אף שהכסף הקטרי המשיך להיכנס לרצועה.