מאחז מצפה כרמים, ארכיון
צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

בג"ץ הכריע: המאחז מצפה כרמים יפונה בתוך שלוש שנים

על פי הפסיקה פינוי המאחז יבוצע לאחר שינתן לתושבים פתרון ראוי. ראשי הימין במתקפה חריפה על בג"ץ בעקבות הפסיקה • רה"מ נתניהו: מצר על ההחלט השגויה. נפעל להשארת התושבים במקומם • בנט: פסק דין מזעזע. שקד: פסיקה ארורה, צדק בטח אין כאן
כתבי כאן חדשות
27 באוגוסט 2020
18:00
עודכן ב 23:50

בג"ץ הורה היום (חמישי) לפנות את רוב המבנים במאחז מצפה כרמים שביהודה ושומרון משום שנבנו שלא כדין. כמו כן הורה בג"ץ להפסיק כל פעילות בנייה והכשרת קרקע באדמות של הכפר הסמוך דיר ג'ריר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב על הפסיקה ואמר: "מצר על ההחלטה השגויה של בג"ץ. הוריתי למנכ"ל משרדי רונן פרץ להיפגש עם נציגות היישוב. נמצה את כל התהליכים כדי להשאיר את התושבים במקומם".

פסק הדין ניתן בדעת רוב של הנשיאה אסתר חיות והמשנה לה חנן מלצר, כנגד דעת מיעוט של השופט ניל הנדל. עם זה נקבע כי פינוי המבנים ייעשה רק לאחר שיימצא למי שמתגוררים בהם, בתוך שלוש שנים, מענה חלופי ראוי. בכך הפך בג"ץ את החלטתו של בית המשפט המחוזי בירושלים.

לפני כשנתיים קבע בית המשפט בצעד תקדימי כי יש להסדיר את המאחז באמצעות החלה של "תקנת השוק". זו הייתה הפעם הראשונה שבה הורה בית משפט להחיל את התקנה, שקובעת שאין לפסול התיישבות על קרקע פרטית – אם העסקה בוצעה בתום לב. בפסק הדין היום נקבע כי תקנת השוק אינה חלה במאחז היות והתברר כי הוקם לפי צו תפיסה צבאי, משמע מדובר בשטיםח צבאיים ולא של המדינה.

יו"ר ימינה נפתלי בנט, תקף את ההחלטה בחריפות ואמר כי מדובר בפסק דין מזעזע שאין בו לא היגיון ולא צדק. "לאחר ששופטי בג״ץ פסקו שלא להרוס בית של מחבל רוצח, הם פסקו להחריב יישוב פורח של טובי בנינו, רק לב מאבן ואיבה להתיישבות בארץ יכלו להוביל לפסיקה זו".

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד צייצה בטוויטר בתגובה וכתבה "פסיקה ארורה של בג"ץ, צדק בטח אין כאן". שקד הוסיפה כי "את פסק הדין הזה צריך להפוך, או בחקיקה או בדיון נוסף". גם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' כתב בתגובה כי הפסיקה "האכזרית והאבסורדית לפינוי הישוב מצפה כרמים מלמדת שאין מנוס מלחוקק את פסקת ההתגברות ואז מחדש את חוק ההסדרה".

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה: "עוד החלטה שערורייתית של בג"ץ, שמבקש לפגוע בהתיישבות בפסק דין חמור שמפלה יהודים. אין כאן לא צדק ולא היגיון. זוהי אפלייה חמורה של היישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, שנעשתה בחוסר תום לב".

מנגד, מסרה תנועת "שלום עכשיו": "פסק דין חשוב אשר ממשיך את פסק הדין החד-משמעי שניתן בחוק ההסדרה, ומאשר את אשר טענו לאורך כל הדרך - לא היה שום תום לב בגזילת הקרקע במצפה כרמים. כשאין תום לב אין תקנת שוק ויש לפנות ולהשיב את הקרקע לבעליה. מפעל הגזל בהתנחלויות המהווה מכשול לכל הסכם שלום עתידי הובס היום בשנית ואנו נמשיך להיאבק שלעולם לא יצליח."

השתתפו בהכנת הידיעה: תמר אלמוג, אמוץ שפירא וכרמל דנגור

תגיות:
בג"ץ