ישראל כץ
צילום: אי-פי

אחרי מרידור - בכירים נוספים באוצר שוקלים להתפטר

גורמים באוצר: כ"ץ מנסה באופן בלתי ענייני למנוע תקציבים ממשרדים שבראשם עומדים שרים של כחול לבן, ולטרפד יוזמות תקציביות של שר הרווחה שמולי, רק משום שהוא מגיע מהעבודה • נתניהו הפעיל לחץ בחודשים האחרונים להביא לפיטוריו של מרידור
כתבי כאן חדשות
30 באוגוסט 2020
22:20

לאחר התפטרותו של שאול מרידור: בכירים נוספים במשרד האוצר שוקלים להתפטר מתפקידם, ברקע התנהלותו של שר האוצר ישראל כ"ץ והמתיחות חסרת התקדים בצמרת המשרד. היום (ראשון) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי חלק מהבכירים מציינים - לא בטוח שמרידור יהיה האחרון שיתפטר.

גורמים באוצר אומרים שהשר כ"ץ מנסה באופן בלתי ענייני למנוע תקציבים ממשרדים שבראשם עומדים שרים של כחול לבן, ומנסה לטרפד יוזמות תקציביות של שר הרווחה איציק שמולי, רק משום שהוא מגיע ממפלגת העבודה.

שר האוצר התנגח בשבועות האחרונים גם עם מנכ"לית משרדו, קרן טרנר-אייל, וגם ביועץ המשפטי של המשרד אסי מסינג, שאותו הוא מחרים. בדיון שנערך בשבוע שעבר תקף כ"ץ את טרנר-אייל במילים חריפות, לאחר שזו ביקשה לזמן לדיון גם את היועץ המשפטי של המשרד: "את תהיי בחוץ לפני שאסי יהיה בפנים". הרקע ליחס החריג של שר האוצר ליועץ המשפטי הינו קביעת מסינג שיש צורך בבקרה על חלוקת 11 מיליארד השקלים שנוספו לתקציב המדינה בחוק לדחיית התקציב. 

התפטרות מרידור - לאחר לחץ רב של נתניהו 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הפעיל לחץ בחודשים האחרונים להביא לפיטוריו של מרידור. בתחילה, עם כניסתו של כ"ץ לתפקיד, הוא לא נכנע ללחץ. אנשים שנכחו בישיבות בהשתתפות השניים אמרו ששר האוצר נתן לראש אגף התקציבים גיבוי, אך הלחץ מצד לשכת ראש הממשלה גבר מאוד בתקופה האחרונה. נתניהו אף הגביר את הלחץ ונפגש כמה פעמים עם יריבו של כ"ץ בליכוד – חבר הכנסת ניר ברקת. הפגישות לא היו מתואמות, כ"ץ לא עודכן לגביהן, והן עסקו בנושאים כלכליים.  

ראש אגף התקציבים במשרד האוצר הודיע היום על התפטרותו במכתב חריף שבו תקף את שר האוצר: "שירתתי תחת שרי אוצר רבים - התנהלות כמו זו שמתרחשת היום לא ראיתי מימיי. היכולת לבצע את תפקידי הפכה לבלתי אפשרית". בהמשך דבריו אמר ראש אגף התקציבים כי "איני יכול לתת יד להתנהלות קלולקת המתקיימת בחודשים האחרונים, שכל אזרחי ישראל ישלמו עליה בשנים הבאות מחיר כבד".

כ"ץ הגיב להתפטרותו של מרידור ואמר: "מאז כניסתי לתפקיד הענקתי גיבוי רחב לצוות המקצועי באוצר, ובכללו לשאול מרידור, כפי שעשיתי בכל תפקידיי בעבר. לצערי לאחרונה, מתוך שיקולים פוליטיים צרים, החל מרידור לפעול באופן בוטה ופומבי נגד מדיניות הממשלה ונגד המדיניות שהובלתי במשרד האוצר, ולכן פרישתו מתפקיד ראש אגף התקציבים היא מהלך נכון ומתבקש".

בהכנת הידיעה השתתפו ליאל קייזר, שאול אמסטרדמסקי ומיכאל שמש.