פגישת המשלחת הישראלית באבו דאבי, 31.08.20

בכיר באיחוד האמירויות: יש הבטחה אמריקנית שהסיפוח לא יתקדם

האחראי על תכנון המדיניות במשרד החוץ של האמירויות: עסקת האף-35 היא בקשה לגיטימית מהאיחוד - והיא לא חדשה; איראן לא צריכה להסית • המשלחת הישראלית לאמירויות נחתה הערב בישראל • היועץ לביטחון לאומי האמריקני: "לנורמליזציה בין ישראל והאמירויות יהיה חלק משמעותי בכל הקשור לנושא הביטחון"
גילי כהן
01 בספטמבר 2020
12:45
עודכן ב 17:43

המשלחת הישראלית לאיחוד האמירויות שבה הערב (שלישי) לישראל בתום ימה של מפגשים ושיחות באבו דאבי. הבוקר אמר האחראי על תכנון המדיניות במשרד החוץ של האמירויות, ג'מאל אל מושרח', אמר בשיחה עם עיתונאים ישראלים כי קיימת הבטחה אמריקנית שהסיפוח לא יתקדם. בהתייחס לעסקת האף-35, אמר אל מושרח': "זו בקשה לגיטימית מאיחוד האמירויות - והיא לא חדשה. הנושא הזה יישמר לשיחות טכניות. הימים האחרונים הראו את השיתוף פעולה האפשרי".

אל מושרח' הגיב על המתקפה של המנהיג העליון של איראן חמינאי, ואמר כי "הדרך לשלום ולשגשוג לא עוברת דרך הסתה ונאומי שנאה. זה לא מועיל להסתכלות צופה פני עתיד לגבי השלום". במסגרת שיתופי הפעולה המדעיים שנבחנו בין משלחות ישראל ואיחוד האמירויות, דנו נציגי המדינות באפשרות לשגר אסטרונאוט או אסטרונאטים במשותף לחלל.

הסכם הבנות ראשון נחתם היום בין הצדדים בתחומי הבנקאות והפיננסים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ברך על חתימת ההסכם הראשון בין הצדדים, ואמר: "ההבנות הללו יסייעו לנו לקדם השקעות הדדיות ושיתופי פעולה נרחבים. נודיע בקרוב על הסכמות נוספות בתחומי התעופה, התיירות, המסחר ועוד".

ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, ונגיד הבנק של איחוד האמירויות, עבדול חמיד סעיד, הם שחתמו על מסמך ההסכם, ולפיו תוקם ועדה משותפת של ישראל ואיחוד האמירויות לקידום שיתוף פעולה בתחום הפיננסים וההשקעות. שני הצדדים ידונו בהמשך, בן היתר, בהורדת חסמים פיננסים לביצוע השקעות בין המדינות, קידום השקעות משותפות בשוקי ההון, קידום שיתוף פעולה בשירותי הבנקאות וברגולציית התשלומים. כל זאת בהתאם לסטנדרטים בין-לאומיים כולל בתחום המאבק בהלבנת הון ומימון טרור.

במסגרת שיתופי הפעולה המדעיים שנבחנו בין משלחות ישראל ואיחוד האמירויות, דנו נציגי המדינות גם באפשרות לשגר אסטרונאוט או אסטרונאטים במשותף לחלל. המשלחות סיכמו לבחון ביחד את הנושא בחודשים הקרובים. מי שהובילה את המשלחת שדנה בשיתופי פעולה המדעיים האלה היא שי לי שפיגלמן, מנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה, שדנה בכך עם ראש סוכנות החלל של איחוד האמירויות. נוסף על כך דנו הצדדים בשיתוף פעולה מדעי וטכנולוגי לשיגור לוויינים לחלל. 

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי התייחס מוקדם יותר להסכם הנורמליזציה, ואמר: "איחוד האמירויות בגדה בעולם האסלאמי ובפלסטינים בעצם כינון נורמליזציה עם ישראל. אני מקווה שברית האמירויות תתעורר בקרוב ותפצה על מה שעשתה". 

בתוך כך, ג'רארד קושנר ביקר בבסיס חיל האוויר של איחוד האמירויות. בספר האורחים הוא כתב "שהיחסים בין המדינות ימשיכו לצמוח". גורמים אמריקנים ואמיראטים שנכחו בביקור הדגישו שמטרתו הייתה חיזוק הקשרים בין המדינות, בלי קשר לישראל. גורם אמריקני אמר לעיתונאים שהתלוו לסיור שעסקת F35 אפשרית לא הייתה על סדר היום, אך לא שלל את האפשרות שזה יעלה. היועץ לביטחון לאומי אובראיין אמר בביקור כי "המוניטין של צבא איחוד האמירויות הוא חוצה גבולות". והוסיף כי לנורמליזציה בין ישראל והאמירויות יהיה "חלק משמעותי בכל הקשור לנושא הביטחון".