נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הערב
צילום: אי-פי

קוסובו תנרמל יחסים עם ישראל ותפתח שגרירות בירושלים

סרביה הודיעה שתעביר את שגרירותה לירושלים. נתניהו: "מעגל השלום מתרחב". טראמפ על ההסכם בין קוסובו וישראל: עוד מדינות ערביות ומוסלמיות בדרך
כתבי כאן חדשות
04 בספטמבר 2020
18:56
עודכן ב 19:49

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הערב (שישי) כי קוסובו תנרמל את יחסיה עם ישראל וכי סרביה תעביר את שגרירותה לירושלים עד לחודש יולי בשנה הבאה. טראמפ מסר את ההודעות במעמד חתימת מסמך הבנות בין קוסובו לסרביה שהתקיים בבית הלבן.

בהמשך להודעת טראמפ, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מדובר בהישג נוסף במאמצים להביא להרחבת יחסיה הדיפלומטיים של ישראל ולהכרה בירושלים כבירתה. "מדובר במדינה אירופית ראשונה שתפתח שגרירות בירושלים" נכתב בהודעת נתניהו.

טראמפ שוחח עם נתניהו בזמן הפגישה עם ראש ממשלת קוסובו ובירך את שני המנהיגים על החלטתם לכונן יחסים דיפלומטיים מלאים. נוסף לכך, ראש ממשלת קוסבו הודיע בפגישה כי ארצו תפתח שגרירות בירושלים. נתניהו ציין: "קוסובו תהיה המדינה הראשונה בעלת רוב מוסלמי שתפתח שגרירות בירושלים. כפי שאמרתי בימים האחרונים - מעגל השלום וההכרה בישראל מתרחב וצפויות להצטרף אליו מדינות נוספות".

נשיא קוסובו, האשים טאצ'י, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מברך על הכרזתו של ראש ממשלת ישראל נתניהו על הכוונה הכנה להכיר בקוסובו ולכונן יחסים דיפלומטיים. קוסובו תעמוד בהבטחתה למקם את הזרוע הדיפלומטית שלה בירושלים". 

שר החוץ גבי אשכנזי הגיב להסכמים ואמר: "רואה בהחלטה של סרביה וקוסובו להקים שגרירויות בירושלים כצעד סימלי לקידום השלום בין מדינות אלו. העיר ירושלים, בירת הנצח של מדינת ישראל, תהיה גשר של שלום לעולם כולו. אני קורא למדינות נוספות ללכת בדרכן ולהעביר את שגרירויותיהן לירושלים בירת ישראל".

שגריר ישראל לאו"ם, גלעד ארדן, הגיב גם הוא לכינון היחסים עם קוסובו וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "לאחר איחוד האמירויות וקוסובו, אני מאמין שעוד מדינות מוסלמיות וערביות יבחרו בשלום, ויותירו את הפלסטינים מבודדים. כנראה שזה מה שיגרום להנהגה הפלסטינית העתידית לעשות ויתורים למען השלום".

"פריצת דרך נוספת עם מדינה מוסלמית המכוננת יחסים עם ישראל. לאחר איחוד האמירויות וקוסובו, אני מאמין שעוד מדינות מוסלמיות וערביות יבחרו בשלום, ויותירו את הפלסטינים מבודדים. כנראה שזה מה שיגרום להנהגה הפלסטינית העתידית לעשות וויתורים למען השלום".

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, רוברט אובראיין, אמר שההסכם בין קוסובו לישראל הוא הישג של ממשל טראמפ. יועצו של הנשיא, ג'ארד קושנר, הוסיף שמדינות רבות במזרח התיכון רואות את היתרונות שיהיו להן עם נרמול יחסיהן עם ישראל. 

יחסים דיפלומטיים קיימים בין ישראל לסרביה משנת 1992. לישראל יש שגרירות בבלגרד ולסרביה שגרירות בתל אביב. בין ישראל לקוסובו שהכריזה על עצמאותה לפני 12 שנים מתקיימים קשרים לא רשמיים. ישראל לא מכירה בעצמאותה של קוסובו ובעבר הבטיח נשיא קוסובו כי אם ישראל תכיר בעצמאות ארצו הוא ייפתח שגרירות בירושלים.

ישראל נמנעה עד כה מלהכיר בעצמאות קוסובו משתי סיבות: ראשית, מחשש מתקדים שישליך על הסטטוס של הפלסטינים. שנית, בשל רצון לשמור על יחסים קרובים עם סרביה, שמשתפת פעולה עם ישראל בעיקר בתחומי הכלכלה והביטחון.

בתוך כך, הודיע נשיא ארצות הברית כי "בקרוב מאוד יהיה חיסון נגד קורונה". טראמפ הוסיף כי הוא מצפה לבשורות טובות בנושא. בציוץ שפרסם בדף הטוויטר שלו לאחר ההכרזה, כתב הנשיא האמריקני כי מדובר בעוד יום מצוין לשלום במזרח התיכון. לדבריו, מדינות מוסלמיות נוספות צפויות להצטרף לקוסובו בקרוב. 

השתתפו בהכנת הידיעה: איתמר מרגלית, גילי כהן ומיכל רשף