מחלקה לחולי קורונה בשערי צדק 29.03.20
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

גורם במשרד ממשלתי: תוכנית הרמזור במתכונתה הנוכחית לא תוריד תחלואה

בכירים במשרד הבריאות מביעים תסכול מהחלטת הממשלה שלא להטיל סגר מלא על ערים אדומות • במשטרה טרם קיבלו את רשימת הערים שבהן יוטל סגר לילי • מסתמן: אילת לא תיכלל ברשימת הערים האדומות שעליהן יוטל עוצר • נתניהו: "פוליטיקאים מנצלים את המגפה לצרכים פוליטיים - זו אנרכיה. עושים כמיטב יכולתנו להמנע מסגר אבל אין לנו ביטחון מוחלט בדבר הזה"
כתבי כאן חדשות
07 בספטמבר 2020
07:23
עודכן ב 21:26

הגבלות הקורונה: גורם במשרד ממשלתי אומר הערב (שני) כי תוכנית הרמזור במתכונתה הנוכחית לא תוריד תחלואה. גם במהלך ישיבת השרים אתמול אמר ראש הממשלה נתניהו כי המודל שמוצע יבלום את הנתונים, אך ככל הנראה לא יצמצם אותם בצורה משמעותית. 

ליברמן בריאיון: החלטות נתניהו לא חוקיות בעליל | חדשות הערב

גורם נוסף, המעורב בניהול המשבר, אומר: "יש חשש מפני אובדן שליטה. כשאתה ברמה כזאת גבוהה של תחלואה, אתה יכול ליפול על פני תהום. יש שחיקה של מערכת הבריאות כבר עכשיו. זאת לא קריסה, אבל איכות הטיפול הרפואי נפגעת".


ביום חמישי בישיבת הקבינט יוכרע אם ישראל תהיה בסגר במהלך החגים. קיימת מחלוקת בין שרי הממשלה בנוגע לסגר כללי, כאשר שרי כחול לבן מתנגדים למהלך, אך מנגד ישנם שרים שתומכים בו - דוגמת דרעי ושטייניץ. בנוגע לימי החג עצמם, התוכנית של גמזו כוללת בערב ראש השנה, בחג עצמו ובמהלך יום הכיפורים הגבלה של היציאה מהבתים למרחק של 500 מטר - וכן קריאה לציין את האירועים בחיק המשפחה.


בכירים במשרד הבריאות הביעו תסכול מהחלטת הממשלה שלא להטיל סגר מלא על ערים אדומות. הבכירים אמרו היום לכאן חדשות כי במשרד רצו סגר מלא על 30 ערים כדי להוריד את התחלואה וכדי להימנע מסגר כללי על האוכלוסיה. "זו תחושה קשה ואפילו חוסר אונים, שהבקשות של אנשי משרד הבריאות נדחות שוב ושוב. ההקלות שמאשרות ועדות הכנסת – זו צביעות בלתי נסבלת כי זה מגביר תחלואה", אמרו הבכירים. קיים חשש שבמהלך היום, ללא סגר, יהיה מגע בין תושבי ערים אדומות לתושבי ערים ירוקות וצהובות בתחבורה ציבורית, מקומות עבודה ופנאי ולכן יש חשש שהמהלך לא יוריד תחלואה.

במשטרה טרם קיבלו את רשימת הערים שבהן יוטל סגר לילי

אף על פי שרשימת הערים האדומות המלאה טרם פורסמה והסגר הלילי נדחה למחר ב-19:00, במשטרה עדיין לא קיבלו את רשימות הערים המעודכנת שבהן יוטל עליהם לאכוף סגר לילי. במשטרה צריכים עוד להיערך למבצע אכיפה ענק עם אלפי שוטרים וזאת מבלי שיש מידע קריטי למה להיערך. בינתיים ההכנות נעשות על בסיס טיוטת תקנות מתחילת השבוע - וכל שינוי בהחלטות הממשלה דורש שינויים מהותיים בהיערכות המשטרה, סדר הכוחות, ותדרוך השוטרים בשטח.

500 חיילים אמורים להצטרף למשטרה באכיפה אך הממשלה טרם אישרה את סיפוחם למשטרה. רק מחר הם יצטרפו לשוטרים בכפוף לאישור ממשלה ועל השוטרים להכינם ולתדרכם בהתאם בהתראה קצרה. לפי שעה מסתמן כי אילת לא תיכלל ברשימת הערים שעליהן יוטל עוצר לילי. 


נתניהו: פוליטיקאים קוראים לאי ציות -זו אנרכיה 

על רקע ההחלטה על הטלת סגר לילי בערים האדומות, ודחייתו מהיום למחר, ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב הצהרה לתקשורת. נתניהו התייחס לקריאה של יו"ר ישראל ביתנו היום שלא לקיים את הנחיות הממשלה, ואמר: "לצערי פוליטיקאים מנצלים את המגפה לצרכים פוליטיים וקוראים לאי ציות להנחיות משרד הבריאות והמשטרה - וזו אנרכיה".

ראש הממשלה הוסיף: "אנחנו נמצאים ברמת תחלואה גבוהה, ויכול להיות שגם בעליית התחלואה בקצב מוגבר. המומחים חוששים מזינוק במספר החולים במצב קשה ומספר המתים. יש דאגה נוספת והיא שאלת השחיקה של צוותים רפואיים שמקבלים עוד ועוד חולים. החלטנו לאור מצב לנקוט בצעדי בלימה, ובסגר על 40 ערים אדומות". על דחיית הסגרים באותן ערים אמר נתניהו: "לפי החוק יש לשמוע ולהיוועץ בכל אחת ואחת מהערים, ולכן היה צורך בעוד 24 שעות".

על ההפגנות סמוך למעונו בירושלים, אמר נתניהו כי המפגינים סוגרים טלפונים סלולריים כדי להימנע ממעקב של משרד הבריאות. בתשובה לשאלה אם יהיה סגר בראש השנה, ענה ראש הממשלה: "אני לא יודע, בגלל זה אנחנו עושים ישיבה. אנחנו עושים כמיטב יכולתנו להימנע מסגר, אבל אין לנו ביטחון מוחלט בדבר הזה. אם נוכל בלי סגר - כמובן שנעשה את זה".

לאחר דבריו של נתניהו במפקדה המשימתית לקטיעת שרשרת ההדבקה בבסיס פיקוד העורף, עלה לדבר שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ. "אנחנו קוראים לציבור להישמע להוראות. מאפשרים הפגנות, ובכל זאת - חייבים להישמע להוראות. מרידה היא לא הפתרון למה שקורה במדינת ישראל, אלא אך ורק שיתוף פעולה".

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר: "אין ניסים ואין אפס. אם הכול פתוח, יש לזה תוצאות - יותר נדבקים, כתוצאה מזה 2% מאושפזים בבתי החולים ו-0.8% מתים. אי אפשר לבקש שלא תהיה תמותה וחולים קשים ובאותו זמן שהכול יהיה פתוח" .

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו אמר: "עד סוף השבוע הזה אני אצטרך להגיע עם תוכנית לקראת החגים - האם צריך לעשות הגבלות? אני רוצה להתרחק מסגר. אני אומר לתושבי מדינת ישראל ולערים האדומות - אין לי שוב דבר נגד, כולנו עם אחד. מתנצל בפני החברה החרדית אם הרגישו שם שאנחנו מסמנים אותם". עוד אמר גמזו כי הוא מקבל גיבוי מהממשלה וכי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו.

מוקדם יותר הודיע גמזו כי הוא חוזר בו מדבריו על הרב קניבסקי. "מבדיקה שערכתי עולה כי אין ולא ניתנה הוראה של הרב קניבסקי שלא להיבדק, אלא מדובר בהחלטה שניתנה על דעת כמה רבנים ביחס למקרים נקודתיים בקרב בני ישיבות השוהים בקפסולות סגורות, לאחר שעשו בדיקת קורונה, ובהתאם לנהלים שנקבעו מראש. לפיכך, אני מצר על אי ההבנה בעקבות הפרסום המוטעה בשם הרב קנייבסקי, אותו אני מכבד ומוקיר, וחוזר בי מדבריי", כתב גמזו.

המתווה שאושר להגבלות על האזורים האדומים

> עוצר לילי מ-19:00 עד 05:00 - תותר יציאה מהבית עד מרחק של 500 מטרים בלבד, למעט מקרים חריגים
> סגירת מוסדות החינוך, למעט גנים וחינוך מיוחד
> סגירת עסקים בשעה 19:00 למעט עסקים חיוניים
> איסור התקהלויות של יותר מ-10 איש בשטח סגור ו-20 איש בשטח פתוח

השתתפו בהכנת הידיעה: נוב ראובני ודקלה אהרן-שפרן