מצפה כרמים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פינוי מצפה כרמים: הממשלה ביקשה מהעליון לקיים דיון נוסף

לפי החלטת בית המשפט היישוב בבנימין צפוי להתפנות בתוך שלוש שנים
אמוץ שפירא
11 בספטמבר 2020
11:57

הממשלה הגישה היום (שישי) לבית המשפט העליון בקשה לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב בפסק הדין שהורה לפני כשבועיים לפנות בתוך שלוש שנים את היישוב מצפה כרמים שבבנימין. לאחר שניתן פסק הדין אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בג"ץ קיבל החלטה שגויה, וכי ימוצו כל ההליכים כדי להשאיר את התושבים במקומם. 

לפני כשבוע פורסם בכאן חדשות כי בכנסת ובממשלה מקודמת יוזמה למניעת הפינוי, לפיה הכנסת תחוקק חוק הסדרה נקודתי וספציפי עבור הסדרת היישוב, בשונה מחוק ההסדרה הקודם שהיה גורף ונגע לכלל היישובים. מי שמקדמים את הרעיון הם שר ההתיישבות, צחי הנגבי ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, יחד עם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ ואנשי היישוב מצפה כרמים. הסיבה לאופטימיות ביחס להצלחת המהלך נובעת בין היתר מכך שהפעם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייצב בבית המשפט לצד התושבים.

פסק הדין ניתן בדעת רוב של הנשיאה אסתר חיות והמשנה לה חנן מלצר, כנגד דעת מיעוט של השופט ניל הנדל. עם זה נקבע כי פינוי המבנים ייעשה רק לאחר שיימצא למי שמתגוררים בהם, בתוך שלוש שנים, מענה חלופי ראוי. בכך הפך בג"ץ את החלטתו של בית המשפט המחוזי בירושלים.

לפני כשנתיים קבע בית המשפט בצעד תקדימי כי יש להסדיר את המאחז באמצעות החלה של "תקנת השוק". זו הייתה הפעם הראשונה שבה הורה בית משפט להחיל את התקנה, שקובעת שאין לפסול התיישבות על קרקע פרטית – אם העסקה בוצעה בתום לב. בפסק הדין היום נקבע כי תקנת השוק אינה חלה במאחז היות והתברר כי הוקם לפי צו תפיסה צבאי, משמע מדובר בשטיםח צבאיים ולא של המדינה.