שיגור רקטות מרצועת עזה
צילומים: אי-פי

בזמן החתימה על ההסכם בוושינגטון: שתי רקטות נורו לעבר אשדוד ואשקלון

גבר בן 62, שהיה בדרכו לחלק מזון למשפחות נזקקות, נפצע קשה וארבעה נוספים, בהם אישה בהיריון, באורח קל מרסיסים ליד מרכז מסחרי באשדוד כתוצאה מנפילת רקטה
איציק זוארץ, נוב ראובני ואסף פוזיילוב
15 בספטמבר 2020
20:23
עודכן ב 05:39

אמש שתי רקטות מרצועת עזה נורו אמש (שלישי) אל אשדוד ואשקלון בזמן נאומו של שר החוץ של איחוד האמירויות בטקס החתימה על הסכמי השלום בוושינגטון, ארצות הברית. גבר בן 62, שהיה בדרכו לחלק מזון למשפחות נזקקות, נפצע קשה וארבעה נוספים, בהם אישה בהיריון, באורח קל מרסיסים ליד מרכז מסחרי באשדוד כתוצאה מנפילת רקטה. שמונה בני אדם לקו בחרדה.

הרקטה שנורתה לעבר אשקלון יורטה על ידי לוחמי כיפת ברזל. כשעתיים לאחר מכן, צה"ל עצר שני חשודים חמושים ברימונים שחצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה לשטח ישראל. מצה"ל נמסר כי לאחר תחקור של השניים, הם הוחזרו לרצועה.

ארגון הטרור חמאס שיגר גם מסר לאחר הירי: "ההסכם בין ישראל לבחריין והאמירויות לא שווה את הדיו שנשפך עליו, ועמנו ימשיך במאבק להחזרת כל זכויותיו. מבחינתנו ההסכם כאילו לא קיים". ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר אמש כי "שלום, ביטחון ויציבות באזור לא יושגו ללא סיום הכיבוש". הוא איים כי "לניסיונות לעקוף את העם הפלסטיני והנהגתו יהיו השלכות מסוכנות והממשל האמריקני והשלטון בישראל ישאו באחריות".

בעקבות הירי אמש, שר הביטחון בני גנץ קיים התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל אביב כוכבי. "בערב היסטורי של שלום קיבלנו תזכורת מאויבינו, שעלינו תמיד להיות חזקים ודרוכים להגן על תושבי ישראל בכל זירה ובכל עת", אמר גנץ. חבר הכנסת נפתלי בנט הגיע לזירת הנפילה באשדוד ואמר: "אנשים כאן חושבים שזו גזירת גורל אבל זה לא כך. זו תוצאה של פסיביות ואובדן ההרתעה. היינו כפסע ממלחמה אם הפגיעה הייתה אחרת".

מוקדם יותר התייחס גנץ להשפעה שתהיה להסכמים על האוכלוסייה הפלסטינית. "אינני מוציא מכלל אפשרות התפרצות של גל אלימות ביהודה ושומרון, על אף שאין עדויות או התראות קונקרטיות, אולם המשך המצוקה הכלכלית, החשש מהקורונה והיעדר תיאום יכולים להביא להתפרצות מחודשת", אמר בשיחה עם כתבים צבאיים. גנץ הוסיף כי "הם לא הולכים לשום מקום ולכן יש חשיבות לחידוש השיח המדיני עם הפלסטינים. עשינו שלום עם מדינה רחוקה כדאי שננסה לפתור את הבעיה גם עם הפלסטינים". גנץ אמר כי הוא הסלמה מחודשת ברצועת עזה בחודש הבא, "כאשר ייגמר הכסף הקטרי".

דוברו של ראש הרשות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, אמר אמש בראיון טלוויזיוני כי "הפלסטינים עדיין מחוייבים לפתרון שתי המדינות, כל עוד ישראל מחויבת אליו" וכי "כל מי שמעוניין לעשות שלום אמיתי צריך לבוא לרמאללה ולדון עם אבו מאזן על בסיס היוזמה הערבית". לדבריו, "כל הסכם שהפלסטינים לא רוצים - אין לו שום ערך. כל מה שהממשל האמריקאי עושה עכשיו זה חלק מקמפיין הבחירות של טראמפ, השלום יכול להתקיים רק על בסיס רעיון של שתי מדינות לשני עמים". דוברו של אבו מאזן תקף את איחוד האמירויות ובחריין שחתמו על הסכם השלום עם ישראל ואמר: "חלק ממדינות ערב חושבות שישראל יכולה להגן עליהן, אבל היא לא".

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת אמרה לאחר החתימה על ההסכמים: "שלום לא יהיה בלי הפלסטינים". גם חבר מפלגתה, חבר הכנסת עופר כסיף, אמר: "הטקס בבית הלבן הינו קנקן מקושט מבחוץ אך ריק מכל תוכן. כל עוד העם הפלסטיני מוחזק תחת מגף הכיבוש הישראלי, לא יהיו לא שלום ולא ביטחון".