שוק מחנה יהודה סגור, חודש מרץ
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הקבינט: דרג מקצועי של משרד הבריאות, היועמ"ש והמשטרה יציגו מתווה חדש להפגנות

ישיבת הקבינט הסתיימה ללא החלטות ותחודש מחר בבוקר • דרעי: "ממשלה שתחליט כן הפגנות ולא תפילות היא לא ממשלה יהודית ולא אוכל להישאר בה" • נתניהו על ההפגנות: "הפארסה הזו חייבת להיפסק" • ההמלצות של גמזו לקבינט הקורונה: סגירת בתי הכנסת והשווקים - עוד לפני יום הכיפורים • בכיר ביהדות התורה לניסנקורן: תומכים במאבקכם על המשך קיום ההפגנות
כתבי כאן חדשות
22 בספטמבר 2020
08:11
עודכן ב 21:08

ישיבת קבינט הקורונה שהתכנסה היום (שלישי) לדיון על החמרת מדיניות הסגר הסתיימה ללא החלטה ותשוב ותתכנס מחר בשעה 11:30. שרי הקבינט אישרו את הצעתו של שר החוץ גבי אשכנזי ולפיה מחר תוצג הצעה למתווה תפילות באוויר הפתוח והגבלות על ההפגנות, בתיאום משרדי הבריאות המשפטים וביטחון הפנים.

מתווה ההגבלות המסתמן

גורמים בכחול לבן ציינו בתום הדיונים כי הם מתעקשים לאפשר את קיום ההפגנות גם אם תחת מגבלות מסוימות, וגם אם זה אומר דין אחיד לכל ההתקהלויות. "כפי שיש לשמור על חופש הפולחן כך יש לאפשר את הזכות למחאה". שר המשפטים אבי נינסקורן אמר בקבינט: "צריך להתאים את ההפגנות לסגר, אבל ההגבלות צריכות להיקבע על ידי צוות מקצועי ולא על ידי פוליטיקאים שנגדם מופנית המחאה. נתמוך גם במתן סמכויות אכיפה למשטרה כלפי מפגינים שיפרו את ההנחיות". בכיר ביהדות התורה אמר לניסנקורן: תומכים במאבק שלכם על המשך קיום ההפגנות.

שר הפנים, אריה דרעי, אמר כי אינו יכול לשכנע בקדושת ההפגנות ואיים להתפטר. "אם לא יהיה שוויון בין ההפגנות לתפילות, אין סיכוי לאכוף את ההגבלות. ואין סיכוי למנוע את ההקפות השניות. ממשלה שתחליט כן הפגנות ולא תפילות היא לא ממשלה יהודית ולא אוכל להישאר בה", אמר דרעי. ההערכה היא כי שר הפנים ויו"ר ש"ס יתמוך בסגירת בתי הכנסת ובמעבר לתפילות תחת כיפת השמיים - בתנאי שההפגנות יוגבלו. דרעי הזהיר בישיבה מפני צעד של הגבלות ביום הכיפורים:"זה עושה המון נזק, המגזר החרדי רוצה למרוד. איפה ההפגנות, איפה חופי הים?", אמר. בחדשות הערב בכאן 11 דווח היום כי למרות הדיונים בקבינט הקורונה בקהילות החרדיות מאיימים שלא יבטלו את התפילות בבתי הכנסת ביום הכיפורים.

ראש הממשלה התייחס בדיונים בישיבת הקבינט לסוגיית ההפגנות ואמר: "הפארסה הזו חייבת להיפסק, כולם מבינים זאת גם בשמאל. אנחנו בשעת חירום". נתניהו הוסיף כי "אחרי ששמעתי את המומחים שטוענים שהתקהלויות זה סכנה עצומה לבריאות הציבור, זו חובתי להתייחס". לדברי ראש הממשלה, "כל הציבור נדרש לקיים הגבלות ורק קבוצה של מפגינים מוחרגת מהכלל. מותר ללכת לכותל רק אם אתה גר במרחק קילומטר משם, אבל לבלפור אפשר להגיע מכל רחבי הארץ. בכותל מותר רק בקפסולות של 20 ובהפגנות הכול מותר. חייב להיות דין אחד גם לתפילות וגם להפגנות ולכל ההתקהלויות באשר הן. אחרת הציבור לא יישמע להנחיות ונגביר את התחלואה לממדים איומים".

לקראת הישיבה התעוררו חילוקי דעות על רקע דרישת הליכוד להשתתפות יועץ משפטי חיצוני בדיון, והפצת חוות דעת חלופית לזו של היועץ המשפטי לממשלה. גורמים בכחול לבן איימו לפוצץ את הישיבה ואמרו: "לממשלת ישראל יש רק יועץ משפטי אחד מוסמך. לא נאפשר פוליטיזציה של עבודת הדרג המקצועי בממשלה". השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה תקף בתגובה: "מפלגת כחול לבן בשירות מנדלבליט במקום בשירות הציבור". לבסוף נענה נתניהו לדרישת כחול לבן וביטל את השתתפות היועץ החיצוני.

ממונה הקורונה, הפרופסור רוני גמזו, המליץ בדיון על שורת צעדים ביניהם סגירת בתי הכנסת והשווקים, כולל שווקי ארבעת המינים, ואכיפה מוגברת לאיסור מקוואות במהלך יום הכיפורים. עד המליץ גמזו על צמצום העבודה במגזר הפרטי לכדי 50% מהיקפו ועבודה במתכונת חירום במגזר הציבורי. על רקע פרסומים על התנגדות שר האוצר לצמצום העבודה במגזר הפרטי, הודיעו ראש הממשלה והשר ישראל כ"ץ כי הוא יציג בקבינט תוכנית לשימור העבודה במגזר הפרטי.

בתוך כך, דרש להחיל את ההחמרות המדוברות יחד, בלי לפצלן, ובהקדם האפשרי. עוד דרש שלא לחכות איתן אחרי יום הכיפורים, ניגוד לעמדת שר הבריאות שסבור שיש להמתין עד לאחר החג. במצגת שהציג לשרים הצביע פרופסור גמזו על פער של לפחות 4,000 מיטות בין הקיים היום בבתי החולים לבין המצב הנדרש.

על פי הנתונים שהציג ממונה הקורונה בקבינט, תחזית התחלואה הקשה עומדת על 812 חולים בתוך שבוע, ועל 105 בני אדם ליום. בנוסף, ציין כי במחלקות הקורונה הייעודיות מאושפזים כעת 1,227 חולים. עוד פירט גמזו כי שיעור הבדיקות החיוביות בציבור החרדי גבוה מאוד יחסית ונע בשבועיים האחרונים בין 16.5% ל-26%, לעומת כ-7% עד 10% באוכלוסייה הכללית ובין 9.5% ל-14% באוכלוסייה הערבית.

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, עקיבא וויס, ליאל קייזר וגילי כהן