-
תומר נויברג, פלאש 90

בצה"ל מאשרים: הניסוי שנעשה בחיילים חולי קורונה - מחדל חמור, הנתונים נגרסו

בעקבות חשיפת כאן חדשות: בצבא החליטו לבטל את הניסוי. תחקיר האירוע העלה שורת ליקויים ותקלות - גם מצד החברה האזרחית-המסחרית וגם מצד צה"ל
כרמלה מנשה
11 באוקטובר 2020
14:04

בצה"ל הודיעו היום (ראשון) שהסתיים התחקיר - שהחל עם חשיפת כאן חדשות -  על הפרת החיסיון הרפואי של חיילים חולי קורונה, ומסירת פרטיהם לחברות מסחריות לטובת ניסויים. בצה"ל החליטו לגרוס את הנתונים ולבטל את המחקר שנעשה בחיילים. בצבא אישרו כי הניסוי שנעשה מהווה מחדל חמור, שבו נמצאה שורת ליקויים ותקלות - גם מצד החברה האזרחית-המסחרית וגם מצד צה"ל .

בסוף חודש ספטמבר נחשף בכאן חדשות שחיילים חולים במלון ההחלמה סיפרו כי נציגה של חברה מסחרית התקשרה אליהם בשמם, ידעה שהם חולי קורונה, הכירה את מספר הטלפון שלהם וביקשה מהם להצטרף לניסוי. חיילים הביעו בפני הנציגה פליאה על הפנייה, ואמרו שזה בניגוד לחוק והיא השיבה: ״הכול בתיאום משרד הביטחון וחמ״ל צה"ל״.

בהמשך שלחה הנציגה שאלון למילוי הפרטים האישיים, כולל מחלות רקע ונגיף קורונה, ומי שהסכים נדגם. נציג החברה הגיע למלון, שם בוצע הניסוי עם כמה עשרות חיילים. הניסוי כלל שלוש נשיפות בינשוף כדי שאפשר יהיה להחליף את בדיקת המטושים. נציגי החברה הגיעו למלונית שלוש פעמים לבדם פנו ישירות לחיילים וביצעו את הנסוי בניגוד לפקודת ועדת הלסינקי .

מתחקיר צה"ל עלתה תמונה מדאיגה עוד יותר, שלפיה החוקר הראשי מטעם הצבא, שאמור היה להיות חלק מהמחקר וליצור את הקשר עם החיילים, הודיע עוד לפני תחילת הניסוי כי התחרט ואינו מעוניין להשתתף במחקר. חיל הרפואה אמור היה למנות לו מחליף, אך הדבר לא נעשה. וכך, החברה המסחרית למעשה עבדה באופן עצמאי.