מטוסי F-35, ארכיון
צילום: אי-פי

המחלוקת על רכש הנשק שישנה את התקציב לעשור

משרד האוצר נגד משרד הביטחון בשל רכישת מערכות נשק בעלות מיליארדים
שאול אמסטרדמסקי
21 באוקטובר 2020
17:52

היחסים בין משרד הביטחון למשרד האוצר על סף פיצוץ: משרד הביטחון צפוי להביא ביום ראשון לאישור ועדת השרים להצטיידות החלטה שנויה במחלוקת שתאפשר למערכת הביטחון לרכוש מערכות נשק גדולות בעלות של מיליארדים, כמו מטוסי F15 ומטוסי V22. המחלוקת: הרכש אמור להתבצע בכספי סיוע אמריקניים, אך למערכת הביטחון אין בנמצא כספי סיוע זמינים בשנים הקרובות, ולכן משרד הביטחון מבקש לבצע מהלך פיננסי מורכב שמשמעותו שריון חלק גדול מתקציב המדינה שימנע שינוי בסדרי העדיפויות גם אם ממשלת ישראל תרצה בכך.

הממשל האמריקני מקצה לישראל כספי סיוע בגובה 3.8 מיליארד דולר בשנה, עד לשנת 2028. הכסף הזה משמש את ישראל לרכש בעיקר בארה"ב. בשנת 2014, סביב רכישת מטוסי ה-F-35, היצרנית לוקהיד מרטין לקחה הלוואה שממשלת ישראל משלמת (מכספי הסיוע). הריבית על ההלוואה היא 230 מיליון דולר בשנה.

כעת משרד הביטחון מבקש למחזר את ההלוואה, לפנות לעצמו מקורות תקציביים נוספים, ולהחזיר את הריבית בשנים 2028-2030. השנים האלה הן מעבר לשנות חבילת הסיוע האמריקני, ולכן המשמעות היא כי הדבר ישריין את תקציב המדינה לקראת סוף העשור, מבלי שהממשלה תוכל לבצע שינוי בסדרי העדיפויות גם אם תרצה.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "בימים אלה נערכים דיונים לקראת אישור רכש של יכולות משמעותיות לצה"ל מתקציב הסיוע האמריקני. על מנת לעמוד בצרכים המבצעיים והביטחוניים הדחופים של מדינת ישראל, נבחנות חלופות כלכליות שיאפשרו עמידה ביעדים. ההשלכות והמשמעויות הנובעות מחלופות אלו יוצגו להחלטת הדרג המדיני, תוך הצגת ההיבטים האסטרטגיים, המבצעיים, הבטיחותיים והכלכליים".