הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, הלילה
צילום: אי-פי

ביידן: אהיה נשיא שמאחד, לא מפלג - אפעל לזכות בביטחון של כולם

לאחר שנאום הניצחון החל, גנץ בירך: "מצפה להמשיך ולהעמיק את הקשר האיתן וקשרי ההגנה החזקים בין עמינו" • סגניתו של ביידן קאמלה האריס: הדמוקרטיה שלנו עמדה למבחן - ואתם הבאתם יום חדש לאמריקה • אריזונה: קמפיין טראמפ עתר לביהמ"ש העליון בטענה להונאת בחירות • טראמפ בציוץ ראשון מאז ההכרזה: דברים רעים קרו; קיבלתי מיליוני קולות חוקיים
מאיה רכלין
07 בנובמבר 2020
21:47
עודכן ב 06:16

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן נאם הלילה (ראשון) בווילמינגטון, דלאוור בה הוא מתגורר: "האנשים דיברו, והעניקו לנו ניצחון. אני מודה על הביטחון שלכם בי. אני אהיה נשיא שלא יפלג, אלא יאחד. אעבוד מכל הלב לזכות בביטחון של כולכם".

"תמיד האמנתי שאפשר להגדיר את אמריקה במילה אחת - אפשרויות. כולם צריכים לקבל הזדמנות כדי ללכת אחרי החלומות שלהם. אני מאמין באפשרויות של המדינה הזאת. מעולם לא היה דבר שניסינו ולא הצלחנו לעשות", הוסיף ביידן.


ביידן פנה למצביעי טראמפ במסר מפייס, ואמר: "אני מבין את האכזבה שלכם, עברתי כמה אכזבות בחיי - אבל בואו נתן אחד לשני הזדמנות. כדי להתקדם, אנחנו צריכים להפסיק לראות את המתמודדים מולנו בתור היריבים שלנו, הם לא יריבים הם אמריקנים. זה הזמן לאחות את אמריקה".

בהתייח למאבק בקורונה, אמר ביידן: "לא נצליח לחזור לשגרה עד שנכריז שליטה במגפה. ביום שני אכריז על צוות מומחים שיגבש תוכנית פעולה מייד אחרי ההשבעה. לא אחסוך במאמצים כדי לעצור את המגפה".


סגניתו קאמלה האריס עלתה לנאום לפניו, ואמרה: "הדמוקרטיה שלנו עמדה לבחירה כעת ואתם הבאתם יום חדש לאמריקה. העברתם מסר ברור: בחרתם בתקווה ובאחדות, הגינות ומדע ואמת. בחרתם בג׳ו ביידן כנשיא הבא של אמריקה. יש נטיה להתעלם מנשים שחורות, אבל הן עמוד השדרה של הדמוקרטיה שלנו".


לאחר שנאום הניצחון של ביידן החל - גנץ בירך אותו בטוויטר: "מצפה להמשיך ולהעמיק את הקשר האיתן וקשרי ההגנה החזקים בין עמינו, כבעלי ברית במאמץ לחזק את הדמוקרטיה, היציבות והשלום ברחבי העולם". 

בפתח הציוץ כתב גנץ: "ככל שתוצאות הבחירות הופכות סופיות, אני מברך מכול הלב את ביידן, תומך ותיק וידיד של ישראל, ואת קאמלה האריס, שעושה היסטוריה כאישה הראשונה שנבחרה לסגנית נשיא".


קמפיין הבחירות של טראמפ עתר לבית המשפט באריזונה - בטענה ל"הונאת בחירות" במדינה

לראשונה מאז הוכרז ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות ארצות הברית, טראמפ צייץ הלילה בטוויטר: "המשגיחים לא הורשו לחדרי הספירה. זכיתי בבחירות האלה, קיבלתי 71 מיליון הצבעות חוקיות. אירעו דברים רעים שהמשגיחים שלנו לא הורשו לראות. זה דבר שמעולם לא קרה לפני כן. מיליוני קלפיות נשלחו לאנשים שמעולם לא ביקשו אותם". טוויטר סימנה את הציוץ כ"שנוי במחלוקת". קמפיין הבחירות של טראמפ עתר לבית המשפט העליון באריזונה, בטענה ל"הונאת בחירות" במדינה. 

ניצחונות של המועמד הדמוקרטי שהוכרז אתמול הביאו להתפרצויות שמחה בערים רבות ברחבי המדינה. אולם בעוד בערים הגדולות יצאו תומכי ביידן לרחוב, ניכר שחלק מאזרחי ארצות הברית עדיין מסרב להכיר בתוצאות כפי שהוכרזו ברשתות התקשורת. השמחה על הדחתו של טראמפ מתפקיד הנשיא לא נותרה רק בחלקם של הפוליטיקאים והאזרחים - גם פרשן סי-אן-אן ואן ג'יימס התרגש והזיל דמעה בשידור תוך שהוא אומר כי "היום קל יותר להיות הורה".

רחובות ניו יורק הדהדו בצפירות שמחה ממכוניות עוברות אחרי ההודעה על ניצחון הדמוקרטים. "זו הקלה גדולה, כמו להתעורר מחלום רע", אמר תושב ניו יורק לשליח כאן רשת ב לבחירות ארצות הברית, רן בנימיני. מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, יצא לחגוג ברחובות עם תושבי ברוקלין, ואף השמיע לביידן את החגיגות בשיחת טלפון. 

מן העבר השני התקבלו התוצאות בתגובות מעורבות. במפלגה הרפובליקנית כבר זמן רב ישנם קולות שאינם אוהדים את טראמפ, ואלו מיהרו לברך את ביידן על הניצחון. אחת המברכות הייתה מייגן מקיין, ביתו של הסנאטור המנוח ג'ו מקיין, שכתבה כי היא מקווה שהנשיא הבא יהיה יותר אוהד כלפי שבויי מלחמה, בהתייחס לאמירתו של טראמפ על אביה, כי הוא "מעריך יותר גיבורים שלא נפלו בשבי". גם המועמד לשעבר לנשיאות מיט רומני, סנאטור רפובליקני ותיק, בירך את ביידן את הישגו. 

ברשתות החברתיות פורסמה אחרי ההכרזה תמונה שצולמה מאתר הגולף של טראמפ בווירג'יניה, לשם יצא זמן קצר לפי שפורסמו התוצאות. זמן קצר לאחר מכן יצאה הודעה ממטה טראמפ לפיה ביום שני יחלו בסדרה של תביעות בבתי המשפט במטרה להביא לפסילת התוצאות.

אחד מתומכיו הקולניים של טראמפ, ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני, נתפס במסיבת עיתונאים בשידור חי בזמן שהרשתות הכריזו על ניצחון ביידן. ג'וליאני הגיב בסרקאזם כשהניף את ידיו למעלה וקרא "אלוהים הטוב, כל הרשתות הכריזו! וואו!".