טראמפ
צילום: אי-פי

דיווח: טראמפ תכנן לתקוף במתקן הגרעין המרכזי באיראן לפני סוף כהונתו

יועציו של הנשיא שכנעו אותו שלא להוציא אל הפועל את התקיפה מחשש לעימות נרחב. היוזמה של הנשיא טראמפ הובאה לידיעת יועציו כיממה לאחר שפקחים בין-לאומיים של הסוכנות לאנרגיה אטומית דיווחו על עלייה של ממש בכמות האוראניום המועשר במתקן הגרעין בנתנז
מערכת כאן חדשות
17 בנובמבר 2020
06:14

עיתון הניו יורק טיימס דיווח הלילה (שלישי) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ביקש מיועציו הביטחוניים להציג לו אפשרויות לתקוף את מתקן הגרעין המרכזי באיראן, כך טוען פקיד בבית הלבן. לדברי העיתון, העלה טראמפ את הבקשה בשבוע שעבר בפגישה עם יועציו, ובהם סגן הנשיא מייק פנס, שר ההגנה בפועל כריסטופר מילר וראש המטות המשולבים הגנרל מרק מילי. 

הפקיד אישר שיועציו של הנשיא שכנעו אותו שלא להוציא אל הפועל תקיפה באיראן מחשש לעימות נרחב. לפי בכירים שהיו מעורים בפרטי הפגישה, המשתתפים עזבו את הדיון מתוך הערכה שמתקפת טילים על מתקן גרעין איראני ירדה מהשולחן. 

היוזמה של הנשיא טראמפ הובאה לידיעת יועציו יממה לאחר שפקחים בין-לאומיים של הסוכנות לאנרגיה אטומית דיווחו על עלייה של ממש בכמות האוראניום המועשר במתקן הגרעין בנתנז, לרמה שגבוהה פי 12 מהכמות המותרת על פי הסכם הגרעין, שארצות הברית פרשה ממנו. עוד הוסיפו הפקחים שאיראן לא איפשרה גישה לאתרים נוספים שבהם הופיעו ריאיות בעבר לפעילות גרעינית. 

ביום חמישי פורסם כי שר החוץ גבי אשכנזי העריך בישיבה סגורה שממשל ביידן יפעל להשיב את ארצות הברית להסכם הגרעין עם איראן, עם תיקונים קלים בסעיפיו. אשכנזי הוסיף כי ישראל תרצה להיות מעורבת בתהליך גיבוש ההסכם, לאחר שמודרה מההליך בתקופת ממשל אובמה. אחת ממטרותיה תהיה לכלול בהסכם התייחסות לתוכנית הטילים של איראן. 

האפשרות לחידוש הסכם הגרעין, יחד עם חילופי הממשל בארצותה ברית, מגיעה כחודש לאחר שהסתיים אמברגו הנשק שהוטל על איראן לפני 13 שנה על ידי מועצת הביטחון של האו"ם. מרגע שהוסר החרם, מותר לטהראן לסחור, לפי חוק, בנשק קונבצניונלי, כולל בטילים, בטנקים ובמסוקים. סיום החרם על איראן נקבע ב-2015, כחלק מהסכם הגרעין בין טהראן למעצמות - צעד אליו התנגדו ארצות הברית וישראל בשנה האחרונה וניסו לדחות אותו ולבטלו.