חשיפת מנהרת חמאס "גבול חכם וקטלני"
צילום: דובר צה"ל

העמוקה ביותר שחמאס חפר אי פעם: כך נראית המנהרה שצה"ל חשף בגבול רצועת עזה בחודש שעבר

צה"ל משלים בימים אלה את בניית המכשול התת קרקעי והעילי בגבול הרצועה. בפיקוד דרום מאמינים שהג'יאהד האיסלאמי מורתע לעת עתה ולא ממהר לצאת לסבב לחימה • בצה"ל מבינים כי תהליך הנורמליזציה עם מדינות המפרץ דווקא משפיע לרעה על תהליך ההסדרה מול חמאס - בתגובה להסכמי השלום, בארגוני הטרור צופפו שורות
משה שטיינמץ וכרמלה מנשה
19 בנובמבר 2020
17:00

צה"ל עורך ניסויים במנהרה שנחשפה בגבול רצועת עזה בחודש שעבר. מתברר שזו המנהרה העמוקה ביותר שחפר חמאס, עשרות רבות של מטרים עומקה. המנהרה עמוקה כל כך שהצבא בנה מעלית כדי לאפשר לכוחות לרדת לתוכה. בצה"ל ציינו כי המנהרה חדרה עשרות מטרים לשטח ישראל בדרום הרצועה באזור חאן יונס.

במקביל צה"ל משלים בימים אלה את בניית המכשול התת קרקעי והעילי בגבול הרצועה - שהודות לו נחשפה המנהרה. מתחת לקרקע נמצא קיר הבטון האינדיקטיבי, ומעל - מערך שלם של אמצעי הגנה ותקיפה שזכה לשם "גבול חכם וקטלני". רובוטים, מכ"מים וטכנולוגיות נוספות, שמחוברים כולם זה לזה - במטרה לפגוע בכל מי שינסה לצאת להתקפה לעבר ישראל.  בנייתו של המכשול, שנבנה בשלוש השנים האחרונות צפויה להסתיים במארס 2021.

נוסף על המכ"מים המתקדמים, יתוגבר מערך האבטחה בגבול הרצועה ברחפנים חמושים באמצעי־לחימה ובכלי־רכב רובוטיים המצויידים במצלמות ובמקלעים. המערכת האלקטרונית נבחנת בחטיבה הצפונית של אוגדת עזה. בצה"ל מדגישים כי היא אינה תחליף ללוחמים המוצבים בגבול הרצועה.

הג'יהאד לא ממהר לצאת לסבב לחימה

שנה אחרי מבצע "חגורה שחורה", בפיקוד הדרום מאמינים שהג'יאהד האיסלאמי מורתע – אומנם לא לתמיד, אבל הנהגת ארגון הטרור לא ממהרת לעוד סבב לחימה מול ישראל. גם יום השנה לחיסולו של בכיר הארגון באהה אבו אל עטא, עבר בשקט – למעט שתי רקטות שנורו מעזה – להבנת צה"ל בטעות, כתוצאה ממזג האוויר.

בתיעודים של פיקוד הדרום נראים ברקים בשנייה שקדמה לשני השיגורים והרקטות היו שייכות בכלל לחמאס. ההחלטה על התגובה המוגבלת של ישראל התקבלה בשל תנאי מזג האוויר - לאחר התייעצות של ארבעה אלופים ובאישורו של הדרג המדיני.

מצופפים שורות נגד הנורמליזציה

בצה"ל מבינים כי תהליך הנורמליזציה עם מדינות המפרץ דווקא משפיע לרעה על תהליך ההסדרה מול חמאס. בתגובה להסכמי השלום צופפו שורות בארגוני הטרור.

בפיקוד דרום מעריכים שבעתיד צפויה מערכה גדולה. זאת כאשר בצה"ל מעריכים כי דווקא ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, אינו מעוניין במערכה מול ישראל. לפחות לעת עתה. אם תהיה כזו, הערכה בצה"ל שמספר הבלתי מעורבים שייפגעו בצד העזתי הוא בין 3 ל-4 בלתי מעורבים על כל מחבל שייפגע.