בני גנץ

גנץ: כחול לבן תצביע בעד פיזור הכנסת

יו"ר כחול לבן תקף את ראש הממשלה: נתניהו החליט לפרק את הממשלה. אם ייכפו עלינו בחירות - איאבק להביא ממשלה בלי נתניהו • רה"מ אמר לפני הצהרת גנץ: "בני, מה שצריך לעשות עכשיו זה סיבוב פרסה"
יערה שפירא ומיכאל שמש
01 בדצמבר 2020
17:00
עודכן ב 20:16

המשבר בקואליציה: יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי בני גנץ הודיע הערב (שלישי) כי מפלגתו תצביע מחר בעד הצעת החוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית. בהצהרה לתקשורת גנץ תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "נתניהו החליט לפרק את הממשלה ולגרור את מדינת ישראל לבחירות".

עוד אמר ראש הממשלה החליפי: "לא היו לי אשליות בקשר לנתניהו, הכרתי את הרקורד שלו כ'מפר הבטחות סידרתי', אך חשבתי שאזרחי ישראל חשובים יותר מכל מנהיג ושנתניהו יתעלה לגודל השעה. זה לא קרה. נתניהו לא מקיים- והציבור משלם. לא לי שיקר נתניהו – לכם הוא שיקר. לא אותי הוליך נתניהו שולל, אלא את אזרחי ישראל כולם.

"נתניהו הפך את המלחמה בקורונה לקמפיין אישי להאדרת שמו תוך שהוא מציג כל מהלך כהישג שלו, כאילו לא מדובר במאמץ משולב של משרדי הבריאות, הפנים, החינוך, הכלכלה וכמובן של מערכת הביטחון וצה"ל. וכל זה קרה רק מסיבה אחת - נתניהו מצוי במסלול הישרדות אישי. הסרגל היחיד על פיו מתקבלות החלטות אצלו הוא הניסיון להיחלץ מהמשפט, הממתין לו מעבר לפינה".

גנץ המשיך  במתקפה החריפה: "הדרך שבה בחר היא אי אישור תקציב למדינת ישראל כפי שהוסכם ונחתם, מה שיביא לפיזורה של הכנסת. את הבחירות הללו יכול למנוע רק מי שהחליט עליהן – נתניהו. הבא מיד את התקציב לממשלה, תדאג להעביר אותו ותבטיח את האחדות שאתה יודע לדבר עליה רק מול מצלמות.

"אם אכן ייכפו עלינו בחירות, איאבק שנביא בעקבותיהן ממשלה רחבה, ממשלה עם אחדות אמיתית שכה נדרשת בעת הזו. תהיה זו ממשלה מתפקדת, שבה לך, נתניהו, לא יהיה חלק".

זמן קצר לפני הצהרת גנץ, נתניהו פנה ליו"ר כחול לבן וקרא לו להתנגד להצעת החוק לפיזור הכנסת: "זה לא הזמן לבחירות. בני, מה שצריך לעשות עכשיו זה סיבוב פרסה". בבוקר אמר ראש הממשלה: "נצביע מחר נגד פיזור הכנסת ובעד האחדות. אני קורא לגנץ להצביע אותו דבר בעד הטיפול בקורונה, הבאת החיסונים והעזרה הכלכלית לאזרחי ישראל".

זוהר: "המתקפה האישית נגד נתניהו - שפל המדרגה"

‏יו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר בתגובה לדברי יו"ר כחול לבן הערב: "נאום גנץ נגד ראש הממשלה והליכוד הוא התחלת קמפיין הבחירות שלו. המתקפה האישית נגד נתניהו - שפל המדרגה. בזמן שהליכוד עובד רק למען הציבור בטיפול במשבר הקורונה, כחול לבן עובדים רק כדי שבני גנץ יהיה ראש ממשלה. הם מפזרים את הכנסת ומפרקים את הממשלה, תוך כדי פגיעה באזרחי ישראל, בשביל גחמה פוליטית".

ח"כ ניר ברקת מהליכוד אמר: "גנץ פירק הערב את השותפות בממשלה. כעת הליכוד חייב לקחת את ההובלה כדי להפסיק את השיתוק שנכנסנו אליו, לשנות כיוון במלחמה בקורונה ולהציל את הפרנסה של מאות אלפי אזרחים".

מנגד, יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד אמר: "בימים האחרונים קראתי לבני גנץ לשים את העבר מאחורינו ולהצביע איתנו על פיזור הכנסת. הערב הוא הודיע שיתמוך בהצעת החוק שלנו ואני מברך אותו על כך".

ח"כ משה יעלון מיש עתיד-תל"ם אמר: "בני, האזנתי לדבריך. הממשלה הזו איבדה את דרכה מיום הקמתה. היא נולדה בחטא והכשירה כהונת נאשם בפלילים. כעת צריך לפרק את הממשלה ומיד, לכונן ממשלת מעבר לתקופה קצובה ולהחזיר את ישראל למסלול. בחירות זו ברירת מחדל אחרונה. ניתן וצריך להחליף את נתניהו בכנסת הנוכחית".

בתוך כך, שלוש מארבע החברות ברשימה המשותפת צפויות לתמוך מחר בפיזור הכנסת: חד"ש, תע"ל ובל"ד. רע"מ תפרסם את עמדתה רק מחר.  גורמים במשותפת אמרו לכאן חדשות כי עמתיהם של חברי רע"מ במשותפת הסבירו להם ש"מוטב שלא ייזכרו בהיסטוריה כמי שפעלו להאריך את חייה של הממשלה".  כמו כן, הובהר לחברי רע"מ שהחוק יעבור גם אם הם לא יתמכו בו.