ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גנץ, ארכיון
צילום: מרים אלסטר ותומר נויברג, פלאש 90

המשבר הפוליטי: נתניהו קיים דיון על הקורונה בלי נציגי כחול לבן

משרד הבריאות טרם גיבש המלצה סופית להגבלות, אך יש הסתייגות מסגר • פרופ' לוי מעריך: כמיליון בני אדם נדבקו בישראל • קודם לכן אמרה ראש שירותי הבריאות הציבור פעם נוספת בריאיון לכאן רשת ב כי "אנחנו בתחילתו של גל שלישי"
כתבי כאן חדשות
03 בדצמבר 2020
17:22
עודכן ב 23:45

בצל המשבר הפוליטי, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב (חמישי) התייעצות בנושא העלייה בתחלואה - ללא נציגי כחול לבן. בדיון לקחו חלק שר הבריאות יולי אדלשטיין, ראש המל"ל מאיר בן-שבת, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש ובכירים נוספים. בנוסף, מלשכת ראש הממשלה נמסר כי קבינט הקורונה יתכנס בשבוע הבא.

בכינוס קבינט הקורונה הבא צפויים לדון בהגבלות לחג החנוכה וחג המולד. משרד הבריאות טרם גיבש המלצות להגבלות, אך קיימת הסתייגות מסגר כללי.

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי התייחס הערב לעלייה בתחלואה, והעריך בתדרוך לעיתונאים כי בין 700 אלף למיליון ישראלים נדבקו בקורונה מאז פרוץ המגפה בישראל. פרופ' לוי הוסיף כי ישנה עלייה בתחלואה במגזר הכללי, יותר ערים אדומות ויותר ערים כתומות. לדבריו ישנה גם תחלואה בקרב שבים ממדינות אדומות. פרופ' לוי ציין לרעה את שיעור התחלואה בקרב השבים מטורקיה המוכרזת אדומה מזה מספר שבועות.

פרופ' לוי הוסיף כי בהתאם להחלטת קבינט הקורונה ועל אף העלייה בתחלואה, כיתות ז'-ט' צפויים לשוב לפעילות כמתוכנן ביום ראשון הקרוב. "אנחנו לא מתכוונים לעצור את זה, אלא אם יהיו נתונים שמאוד יקשו לעשות את זה", אמר מנכ"ל משרד הבריאות. פרופ' לוי הוסיף כי פתיחת גופים נוספים במשק, לרבות הקניונים, השווקים וכיתות ז'-ט' יחדיו עלולים לבוא לידי ביטוי בעלייה נוספת בתחלואה ובעליית מקדם ההדבקה בעוד שבועיים. "אנחנו בהחלט חוששים מכך ולכן רוצים לנקוט בצעדים כבר כעת כדי שהמציאות והתחלואה לא יטפחו על פנינו בעוד שבועיים", אמר.

מוקדם יותר אמרה ראש שירותי ביראות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס כי "אנחנו בתחילתו של גל שלישי". בריאיון לתוכנית דקלוינסון בכאן רשת ב אמרה אלרעי פרייס: "בארבעת השבועות האחרונים שילשנו את כמות הנדבקים. העלייה באחוז הבדיקות החיוביות היא לא מתוך סקרים של הא-סימפטומטיים". 

לדבריה: "החיסונים שנראים באופק נכנסים לשיקולים, אבל עדיין אין חיסונים ביד. אנחנו עובדים נמרצות שיהיו חיסונים בינואר. אף מדינה בעולם לא הצליחה להתמודד היטב עם הקרונה, אלא במדינות שיש בהן מדיניות של אפס הדבקה - כמו ניו זילנד. יש לכך מחיר אדיר". על קיום מערכת בחירות בתקופת קורונה אמרה כי "זה קשה מאוד, אך יש לנו ניסיון עם בחירות לרשויות מקומיות, דוגמת תל מונד - זה אפשרי גם ברמה הארצית".

משרד הבריאות עדכן הבוקר על שיא במספר הנדבקים היומי בקורונה: 1,568 אובחנו אתמול, מתוך 70,712 תוצאות בדיקות שהתקבלו - שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.3%. מצבם של 292 חולים מוגדר קשה, מתוכם 85 מונשמים. 2,890 בני אדם נפטרו במצטבר מפרוץ המגפה בישראל.

האזינו לד"ר שרון אלרעי פרייס בכאן רשת ב

כמו כן, אחד מחמישה ישראלים שנפטרו בחודש אוקטובר מת מנגיף קורונה - כך עולה מנתונים שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בששת החודשים ממארס עד אוקטובר הייתה התמותה בישראל גדולה ביותר מ-10% מזו שהיתה צפויה בשנה הנוכחית. בחודשים מארס-אוקטובר השנה נפטרו 2,586 תושבים יותר מבחודשים אלו בשנת 2019 - 9% יותר נפטרים ב-2020.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, נוב ראובני ודקלה אהרן-שפרן