אבו עוליא, הפרת סדר
צילום: עיסאם רימאווי, פלאש 90

פלסטינים: בן 13 נהרג מאש צה"ל; שליח האו"ם מלאדנוב: מקרה מחריד, דרושה חקירה

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי עלי אבו-עוליא נורה מאש חיה בהפגנה בכפר מורייר, אולם צה"ל מסר בתגובה כי "הדיווחים אודות שימוש באש חיה במהלך הפרת הסדר אינם נכונים. מוכרת טענה על מספר מפרי סדר פצועים". ניקולאי מלאדנוב מתח בציוץ ביקורת חריפה על ישראל וקרא לחקירה בלתי תלויה של האירוע
עידו קורן, כרמל דנגור וגילי כהן
04 בדצמבר 2020
19:34
עודכן ב 23:00

הרשות הפלסטינית דיווחה היום (שישי) כי בן 13 שהשתתף בהפגנה ליד הכפר מורייר בשומרון נהרג מאש חיילי צה"ל. המקרה, שמוכחש על ידי צה"ל, מעורר תגובות חריפות בקרב פוליטיקאים מהשמאל ובקהילה הבינלאומית. שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב כתב צייץ חריף נגד המקרה: "דרושה חקירה בלתי תלויה לבדיקת המקרה המזעזע והבלתי מתקבל על הדעת הזה". 

אחר הצוהריים דווח על פציעתו של הנער מקליע שפגע בביטנו, וכמה שעות לאחר מכן דיווח משרד הבריאות הפלסטיני על מותו. צה"ל הכחיש כי נורתה אש חיה בפיזור הפרת הסדר ליד מורייר. 

"הפרות סדר אלימות נערכו סמוך לכפר מורייר וסמוך לכפר מאלכ שבמרחב החטיבה המרחבית בנימין", נכתב בהודעת צה"ל. "במהלכן עשרות מפרי סדר יידו אבנים לעבר כוחות צה״ל ומג״ב, ואף ניסו לגלגל סלעים גדולים וצמיגים בוערים מהרכסים השולטים אל עבר ציר ׳אלון׳, תוך סיכון חייהם של הנוסעים בציר".

"כוחות הביטחון מנעו את חסימת הציר על ידי מפרי הסדר והגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. הדיווחים אודות שימוש באש חיה במהלך הפרת הסדר אינם נכונים. מוכרת טענה על מספר מפרי סדר פצועים".

יו"ר הרשימה המשותפת אימן עודה צייץ בתגובה למקרה: "שוב נורה למוות ילד באש הצבא - עלי אבו עליא, בן 12, שיצא להפגין ליד ביתו בכפר אלמרייר. קורבן רצח נוסף בשורה ארוכה של מעשי פשע אכזריים בשטחים הכבושים".