-

רה"מ נתניהו התחסן: "זריקה קטנה לאדם, צעד ענק לבריאות של כולנו"

רה"מ נתניהו הבהיר כי עד סוף החודש יהיו מיליוני חיסונים והוסיף לאחר החיסון: ייתכן שנהיה המדינה הראשונה שיוצאת מהמגפה • כ-100 אלף תורים לחיסונים נקבעו למטופלים ואנשי צוות • ועדת חיסוני הקורונה מתכנסת לשקול שוב את מתן החיסונים לקבוצות שלגביהן הוחלט שלא יתחסנו
נוב ראובני וקטי דור
19 בדצמבר 2020
19:55
עודכן ב 20:48

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין התחסנו הערב (שבת) נגד קורונה בשידור חי. גם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, התחסן היום. ראש הממשלה אמר רגע לפני החיסון: "זריקה קטנה לאדם, צעד ענק לבריאות של כולנו". לאחר החיסון אמר נתניהו כי ייתכן שישראל תהיה המדינה הראשונה שיוצאת מהמגפה.

ראש הממשלה הבהיר לפני שהתחסן כי החיסון בטוח. "עד סוף החודש יהיו מיליוני חיסונים, ביקשתי להיות ראשון כדי לשמש דוגמה", הוסיף. השר אדלשטיין: "המבצע בודק את החוסן של החברה הישראלית ואני בטוח שכולנו ערבים זה לזה"

שר הבריאות אדלשטיין מתחסן (צילום: חורחה נובומינסקי, לע"מ)

פרופסור לוי הבהיר היום כי יש בישראל מאות אלפי חיסונים ורכבת אווירית אמורה להביא עוד מיליוני חיסונים. "נקנו עשרות מקררים מתאימים", ציין מנכ"ל משרד הבריאות והבהיר כי החיסון אושר. "יש לנו הסכמים עם החברות, יגיעו מיליונים ולא תהיה בעיה של חיסונים".

למרות הגעת החיסונים, חוקרים באוניברסיטה העברית מציגים תחזית קודרת לחודשים הקרובים. החוקרים מציינים כי מבצע החיסונים אינו צפוי לשפר משמעותית את התמותה והתחלואה עד סוף ינואר. החוקרים מזהירים מפני עלייה מהירה בתחלואה וצופים שעיכוב בביצוע הריסון המהודק יגרור 200 עד 400 מתים נוספים.

כ-100 אלף תורים לחיסונים למטופלים ואנשי צוות

כמאה אלף תורים לחיסוני קורונה נקבעו בקופות החולים ובבתי החולים למטופלים ולאנשי צוות. מאז נפתחו המוקדים של קופות החולים, בבתי החולים נרשמה היענות גבוהה מאוד של הצוותים הרפואיים לחיסונים.

בתי חולים מדווחים על היענות גבוהה פי שניים מההיענות לחיסוני השפעת. מנכ"לי קופות החולים דורשים עוד חיסונים ממשרד הבריאות. בעת הנוכחית ישנם בישראל כ-700 אלף חיסונים, ועד סוף דצמבר צפויות להגיע עוד 3 מיליון מנות חיסון לפחות.

בתוך כך, הערב התכנסה ועדת חיסוני הקורונה על מנת לשקול שוב את מתן חיסוני קורונה לקבוצות שלגביהן הוחלט שלא יתחסנו: נשים בהריון, נשים מניקות וחולים באלרגיה. לחברי הקבוצה יוצגו נתונים חדשים והחלטות שנלקחו במדינות אחרות - והן יחליטו אם להשאיר את ההחלטה הקודמת או לשנות אותה ולהכניס קבוצות אלו לרשימת המתחסנים.