צוללות
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

חשיפה: צוללת של חיל הים נעה לכיוון המפרץ הפרסי

גורמים ערביים אמרו לכאן חדשות שהצוללת נעה באופן גלוי להעביר מסר לאיראן • המהלך נעשה באישור מצרי ובעיצומה של תקופה מתוחה על רקע חיסול מדען הגרעין
רועי קייס
21 בדצמבר 2020
20:08

חשיפת כאן חדשות: גורמי מודיעין ערביים אמרו לכאן חדשות כי צוללת של חיל הים הישראלי חצתה ביום ראשון שעבר את תעלת סואץ באופן גלוי מעל פני המים בדרכה לאיראן, כך פורסם אתמול (שני) בחדשות הערב בכאן 11. המהלך נעשה באישור מצרים ובעיצומה של תקופה מתוחה מאוד בין ישראל לאיראן. הצוללת עברה בים האדום ולהערכת אותם גורמי מודיעין ערביים היא נעה לכיוון המפרץ הפרסי. הגורמים אמרו לכאן חדשות שישראל ניסתה באמצעות הנוכחות הימית הזו להעביר מסר לטהראן.


בתקופה האחרונה ישנה היערכות מוגברת בישראל לתגובת נקם אפשרית של איראן על חיסולו של מדען הגרעין, מוחסן פח'ריזאדה, לפני שלושה שבועות בטהראן, המיוחס בחו"ל לישראל. לכך אפשר להוסיף את הדיווחים על הפרות גוברות מצד איראן של הסכם הגרעין. 

ברקע האירוע ניתן לציין גם התקרבות ליום השנה הראשון לחיסולו של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני. שארצות הברית ביצעה בעיראק. התנועה של הצוללת בגלוי לכיוון המפרץ הפרסי היא עניין די נדיר. בשנים האחרונות מעטות הפעמים שראינו פרסומים בנושא.


הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס אמש למתיחות עם איראן ואמר: "אם איראן ושותפיה, חברי הציר הרדיקלי, במעגל המדינות הראשון או השני, יבצעו פעולה נגד מדינת ישראל - הם יגלו שהם מקיימים שותפות יקרה ביותר. צה״ל יתקוף בעוצמה כל מי שיהיה שותף, חלקי או מלא, מקרוב או מרחוק, לפעולה נגד מדינת ישראל או נגד יעדים ישראלים". 

על המתיחות מול איראן ברקע חיסול פחריזאדה, הוסיף הרמטכ"ל: "צה״ל יתקוף בעוצמה כל מי שיהיה שותף, חלקי או מלא, מקרוב או מרחוק, לפעולה נגד מדינת ישראל או נגד יעדים ישראליים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי הם אינם מתייחסים לפרסומים מהסוג הזה.

השתתף בהכנת הידיעה: רועי שרון