אשכנזי ושי, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שיחת הצעקות והלחצים על בכירי משרד הבריאות - כך ניסו בכחול לבן לקבל פטור מבידוד

חברי כחול לבן דרשו חקירות פרטניות אחרי החשיפה לח"כית שחלתה בקורונה
מיכאל שמש
27 בדצמבר 2020
20:35

ביום שלישי בבוקר בשבוע שעבר קיבלו חברי סיעת כחול לבן את ההודעה כי חברת הכנסת הילה שי וזאן שנכחה באירוע יחד איתם אומתה כחולת קורונה. ההנחיה שקיבלו חברי הכנסת היתה ברורה וחד משמעית - כל מי שנכח במקום עליו להיכנס לבידוד. אלא שבכירי המפלגה זעמו על ההנחיה והחלו במסע לחצים על כל ראשי מערכת הבריאות בישראל במטרה אחת - לקבל שחרור מהבידוד. תיעוד בלעדי שפורסם הערב בכאן חדשות מתוך קבוצת ווטסאפ פנימית של כחול לבן - חושף את מסע הלחצים.

וכך זה התנהל:

חבר קבינט הקורונה יזהר שי: "האחות התקשרה ואמרה שאחרי שיחה עם הרופאה המחוזית כל מי שהיה באירוע צריך להיכנס לבידוד. אמרתי שזו הוראה לא סבירה בעליל ואני דורש לדבר עם הרופאה. אם ידברו איתכם אל תוותרו, תדרשו לעבור תחקיר אפידמיולוגי. צריך לשחרר את הסיעה מההוראה הקבוצתית הזאת, היא הזויה ולא מוצדקת".

בשלב הזה של השיחה מתרעם גם שר החוץ גבי אשכנזי על הדרישה להכניסו לבידוד

אשכנזי: "למה? (להיכנס לבידוד) הייתי רחוק ממנה".

כשהשרים הבכירים מבינים שהם נדרשים להיכנס לבידוד הם פונים לבכירי מערכת הבריאות בישראל

יזהר שי: "דיברתי עם חזי לוי (מנכ״ל משרד הבריאות), הוא הבטיח לבדוק מיד".

גבי אשכנזי: "דיברתי עם פרופסור איתמר גרוטו (המשנה למנכ״ל משרד הבריאות), הוא אמר שיתחקרו אחד אחד ואין מצב שזה יהיה גורף".

לאחר שגם השיחות עם מנכ"ל משרד הבריאות וגם עם המשנה למנכ״ל לא הועילו, השר יזהר שי ממשיך לעדכן על המאמצים מול בכירי משרד הבריאות.

יזהר שי: "היתה לי שיחה עם ד״ר אלרעי פרייס והרופאה המחוזית אחרי ויכוח קשה. יעשו חקירה אפידמיוגלית לכל אחד מהנוכחים באירוע. יתקשרו לכל אחד בשעה הקרובה - היו זמינים. מי שלא יענה יהיה בבידוד".

זה היה מסע לחצים מוזר וחריג של שרי ממשלה, חברים בקבינט הקורונה - מי שמקבלים את כל ההחלטות האמיתיות במשבר הזה. דווקא הם בחרו להפעיל את הפקידים הבכירים במשרד הבריאות כדי שיפטרו אותם מהבידוד עליו הנחתה הרופאה המחוזית.

גורם שהיה מעורב בשיחות אמר לכאן חדשות: ״היה עימות קשה בין אנשי כחול לבן לפקידים הבכירים - השיחות גלשו לצעקות ואף לאיומים מרומזים״.

ולמרות הוויכוחים והצעקות ומעורבות כל בכירי המשרד, בשורה התחתונה כל הנוכחים באירוע שנפגשו עם חברת הכנסת וזאן - נאלצו בניגוד לרצונם להיכנס לבידוד ביתי. כך גם השרים גבי אשכנזי ויזהר שי.

מכחול לבן נמסר בתגובה: "מדובר בקשקוש. הדבר היחיד שביקשו השרים הוא לערוך חקירה אפידמיולוגית פרטנית לכל אחד מהאנשים שלקחו חלק באירוע, כפי שנהוג לעשות במקרים כאלו, ולא להכניס את כולם לבידוד כמקשה אחת, ולראייה - חלק מהשרים וחברי הכנסת שהשתתפו באירוע שוחררו מבידוד. השרים והח״כים שנדרשו בבידוד לאחר חקירה מילאו אחרי ההוראות באופן מלא".

גורם במפלגה הוסיף: "נראה שמישהו במשרד הבריאות מנסה להתנקם בכחול לבן בגלל ההצבעות בוועדת החינוך".

מהשר יזהר שי נמסר בתגובה: "למרבה הצער, נציגי משרד הבריאות סירבו בתוקף לבצע חקירה אפידמיולוגית אישית לכל אחד ממשתתפי האירוע. לאור העובדה כי האירוע נערך בשטח פתוח ורחב, ביקשתי מהחוקרת לבצע בדיקה מעמיקה לגבי המפגשים שקרו במהלך האירוע, ולקבל החלטות בידוד אינדיבידואליות. מתישהו הצטרפה לשיחה ד"ר שרון אלרעי פרייס, והטיחה בי האשמות חסרות שחר, בחוסר נימוס ובסגנון גס ובוטה.

"ההחלטה ההזויה שלא לבצע חקירה אפידמיולוגית אישית הכניסה שלא לצורך 15 איש שנקטו באמצעי זהירות מחמירים באירוע חנוכה, לבידוד. היום, אחרי שהוכח שאף אחד מהמשתתפים באירוע לא נדבק, ברור עד כמה ההחלטה היתה מוטעית, מה שמעלה מחשבות נוגות לגבי מאות אלפי ישראלים שאולי איבדו פרנסה שלא לצורך בגלל החלטות בידוד שרירותיות".