בנימין נתניהו, מנסור עבאס
צילום: אי-פי

נתניהו שוקל שיריון מועמד ערבי ברשימת הליכוד

ראש הממשלה בישיבת מזכירות המפלגה: "אני אומר לכם, הפעם הערבים יצביעו לנו" • השר הנגבי: ניקח את הקולות של חבר הכנסת מנסור עבאס לליכוד • בליכוד אישרו את ביטול הפריימריז ואת השיריונים שביקש נתניהו
יערה שפירא
02 בינואר 2021
21:29
עודכן ב 23:22

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוקל שיריון מועמד ערבי ברשימת הליכוד. קמפיין המפלגה החל בשבוע שעבר דווקא בביקורים של נתניהו בטירה ובאום אל פחם - ובליכוד מתכננים להשקיע בבחירות האלה במגזר הערבי. הערב (שבת) הבטיח נתניהו בישיבת מזכירות הליכוד כי הערבים יצביעו למפלגה."אני אומר לכם, הפעם הערבים יצביעו לנו", אמר. הצעת נתניהו לבטל את הפריימריז ולאשר לו שישה שיריונים עד המקום ה-40 אושרה במזכירות הליכוד.

עוד סיפר נתניהו שבקרוב יתחיל בתוכנית חדשה למיגור הפשיעה והאלימות במגזר הערבי. מוקדם יותר שוחח עם כמה מבכירי הליכוד ועדכן אותם כי "נעשה קמפיין אזרחי של הליכוד במגזר הערבי. לא מתרגש מהביקורת על זה, אנחנו לא פונים לפוליטיקאים אלא לציבור". עוד סיפר להם כי סקרים הראו שחלק מהציבור הערבי לא בטוח בהצבעתו או לא יצביע, וכי לדעתו יש אפשרות לשכנע אותם. 

בערים הערביות מתחו ביקורת קשה על הביקורים המפתיעים שקיים בהן נתניהו, במתחמי חיסון. דיאנה נאסר, רוקחת ופעילה חברתית תושבת טירה אמרה לכאן חדשות כי "התחיל לרוץ בקבוצות שנתניהו בטירה - שאלנו למה לא אמרו, היינו מארגנים הפגנה. לדעתי הוא תחמן שרוצה רק לאסוף קולות".

כרע"מ ביום בהיר: מי חושב שנתניהו הוא פוליסת הביטוח של חמאס? | פרשנות, ערן זינגר

סמי חיראקי, סגן ראש עיריית טירה התייחס גם הוא לביקור ראש הממשלה ואמר כי "נתניהו רואה בנו רק פוטנציאל לקולות ובא רק בבחירות. זה מראה את כיוון המחשבה, שהוא לא רואה בנו אזרחים". בתוך כך, נתניהו מקיים עדיין התייעצויות באשר לשיריון מועמד ערבי. בסביבת נתניהו אומרים שהנושא טרם הוחלט, ולשרים ששאלו אותו בנושא השיב כי "חשוב לשמור על אלמנט ההפתעה".

שר ההתיישבות צחי הנגבי אמר הערב בריאיון ליאיר ויינרב בכאן 11: ניקח את הקולות של חבר הכנסת מנסור עבאס לליכוד. הנגבי הוסיף שהציבור הערבי רואה את חברי הכנסת של הרשימה המשותפת ומבין שהם פועלים נגד האינטרסים שלהם.

חבר הכנסת אחמד טיבי התייחס לפרסומים וכתב בטוויטר כי "ב-2015 כשהערבים נהרו - הוא גם דגל בתורת ז׳בוטינסקי? וב-2019 כשהוא רצה לצלם אותנו בקלפיות - זה גם ז׳בוטינסקי? נמאס כבר ממאחז העיניים הזה. מי שמאמין לשקריו - מגיע לו".

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, כתב: "כבר ידענו שנתניהו לא מאמין שאנחנו שווים אבל הניסיון החדש שלו לקושש קולות גם מוכיח שהוא זלזול באינטליגנציה של החברה הערבית. עשור של אדישות לפשיעה, הסתה אלימה, וליבוי שנאה לא תמחק בקמפיין בחירות. גם הפעם החברה הערבית תתייצב מול שונאיה בראש מורם ולא תתן להם לפלג אותנו".

גדעון סער התייחס גם הוא לפרסומים ואמר כי "‏אחרי שנים של חידלון וחוסר מעש, נזכר הערב ראש הממשלה לדבר על גיבוש תוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית. מצער שעד היום הנושא לא עניין אותו, ושממשלתו מנעה רק לאחרונה את העברת הצעת החוק לעונשי מינימום למחזיקים וסוחרים בנשק בלתי חוקי״.

גם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הגיב על הדברים וכתב בטוויטר: "פתגם ערבי עתיק אומר - אם אתה שקרן, חשוב היטב בטרם תשקר. אם אתה שקרן , עליך להיות בעל זיכרון טוב, לבל יחשפו את שקריך".