גדעון סער ונפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסכמי עודפים נחתמו בין ימינה ותקווה חדשה ובין ישראל ביתנו ויש עתיד

בכחול לבן פועלים לצרף את השר שמולי • גורמים בעבודה: מיכאלי סגורה ברשימתו של חולדאי • ימינה במו"מ על ריצה עם הבית היהודי • משרד המשפטים למשרד הבריאות: שנו את תקנות הקורונה כדי לקיים בחירות מקדימות
זאב קם ומיכאל שמש
04 בינואר 2021
07:43
עודכן ב 19:27

יו"ר ימינה נפתלי בנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער חתמו היום (שני) על הסכם עודפים בין המפלגות בבחירות הקרובות. אחריהם הודיעו מפלגות ישראל ביתנו ויש עתיד כי חתמו גם הן על הסכם עודפים. בתוך כך, הודיעה הבוקר מפלגת הבית היהודי כי היא מנהלת משא ומתן עם מפלגת ימינה לריצה משותפת ולהשבת האחדות לציונות הדתית.

"השיחות עם בנט מתנהלות ברוח טובה, מתוך כוונה לאחד את השורות ולפעול למען עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל כבעבר. אנחנו מקווים לסגור עם בנט בקרוב", נמסר מהבית היהודי.

בד בבד, לקראת מועד סגירת הרשימות, בכחול לבן מעוניינים לצרף למפלגה את השר איציק שמולי ממפלגת העבודה וקיימו מולו בדיקות ראשונות בעניין. כך דווח היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. במפלגה מעריכים שיצליחו לשכנע את שמולי להצטרף לרשימה במקום גבוה וממתינים לראות האם יתמודד לראשות מפלגת העבודה, ואם ינצח. במידה ויעשה זאת, יוצע לו להגיע לחיבור ביחד עם מפלגת העבודה. אם לא יעמוד בראשות העבודה, יוצע לו להגיע כמשוריין בודד ולהצטרף לכחול לבן. מלשכתו של שמולי בחרו שלא להתייחס לדברים.

בד בבד, מאשימים גורמים במפלגת העבודה את ח"כ מרב מיכאלי, בכך שהיא סגורה במפלגת הישראלים של רון חולדאי, בשעה שהיא מתמודדת על ראשות העבודה. לטענת הגורמים הסיכום יצא לפועל בין אם תעמוד מיכאלי בראשות מפלגת העבודה ובין אם לא. מלשכתה של ח"כ מיכאלי אמרו: "אין שום סיכום, אפילו לא היו שיחות. לאחר שאבחר בבחירות דמוקרטיות, תיפתחנה אפשרויות לאיחודים, אשר לא קיימים כל עוד שמולי-פרץ ברשימה".

פריימריז תחת מגבלות קורונה 

משרד המשפטים פנה למשרד הבריאות בבקשה לתקן את התקנות כך שיאפשרו למפלגות השונות לקיים בחירות מקדימות בימים אלה. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לפי תקנות הקורונה הקיימות האוסרות התקהלויות, עריכת פריימריז בימי הסגר - אסורה.

באשר לבחירות כלליות החוק תוקן והן מותרות בימי קורונה. עבודה במטות המפלגות היא בגדר עבודה חיונית - אך לגבי פריימריז אין פתרון חוקי המאפשר אותן במסגרת התקנות הקיימות. לכן, כפי שעלה מתשובת המשנה ליועמ"ש רז נזרי לראש מפלגת הבית היהודי שפנה בעניין, נעשתה הפנייה למשרד הבריאות.