-
צילום: אי-פי

ניצחון ביידן אושר בקונגרס: טראמפ - תהיה העברת שלטון מסודרת

הנשיא הנבחר זכה לאישור 306 האלקטורים שהצביעו עבורו • פייסבוק ואינסטגרם הודיעו: החשבונות של טראמפ נחסמו עד להודעה חדשה • ארבעה נהרגו במהומות • נתניהו: ההסתערות על בניין הקפיטול הייתה מחפירה ויש לגנותה בכל תוקף
כתבי כאן חדשות
07 בינואר 2021
05:33
עודכן ב 18:03

עדכונים אחרונים:

• פייסבוק ואינסטגרם: החשבונות של טראמפ ייחסמו עד להודעה חדשה

• הקונגרס אישר את בחירת ג'ו ביידן לנשיא ארצות הברית

• טראמפ: חושב שהתוצאות זוייפו, אך תהיה העברה מסודרת של השלטון ב-20 בינואר

• נתניהו גינה את ההתפרעויות: ההסתערות על הקפיטול – מחפירה

• משטרת וושינגטון: ארבעה בני אדם נהרגו בהתפרצות המפגינים לגבעת הקפיטול

יממה היסטורית בארצות הברית: מנכ"ל ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג הודיע היום (חמישי) כי פעילותו של דונלד טראמפ ברשתות פייסבוק ואינסטגרם תחסם עד להודעה חדשה - "או לפחות לשבועיים הקרובים". בפוסט ברשת החברתית כתב צוקרברג כי "הסיכון בלאפשר לטראמפ להמשיך בפלטפורמות שלנו בתקופה הזאת הוא פשוט גדול מדי".

בסדרה של סרטונים ופוסטים אתמול הפציר הנשיא טראמפ בתומכיו לעזוב את בניין הקפיטול, אבל המשיך לקרוא לבחירות "הונאה" ולהתנגד לקבלת ההליך הדמוקרטי שבחר בביידן לנשיא הבא. בעקבות כך הודיעה טוויטר על חסימת חשבונות ל-12 שעות. זמן קצר לאחר מכן גם פייסבוק ואינסטגרם חסמו את טראמפ - ל-24 שעות. היום החליטו בענקית הרשתות על חסימה עד להודעה חדשה.

טראמפ לאחר אישור הקונגרס את ניצחון ביידן: תהיה העברה מסודרת של השלטון

הקונגרס האמריקני אישר היום את נצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות, בסופו של יום שכמותו הדמוקרטיה הוותיקה בעולם לא ידעה עשרות שנים. ביידן זכה עד כה לאשרור של יותר מ-306 האלקטורים, ובכך אושררה בחירתו לנשיאות ארצות הברית. הנשיא היוצא דונלד טראמפ מסר בהצהרה מטעמו: "על אף שאני חושב שהתוצאות זוייפו - תהיה העברה מסודרת של השלטון ב-20 בינואר". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את התפרעות המפגינים אתמול בוושינגטון ואמר בהצהרה שמסר בפתח פגישתו עם שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין: "במשך דורות, הדמוקרטיה האמריקנית היוותה מקור השראה לעולם ולישראל. הדמוקרטיה האמריקנית תמיד היוותה מקור השראה עבורי. התפרעות אלימה היא ההפך הגמור של הערכים שאמריקנים וישראלים מקדשים. ההסתערות על בניין הקפיטול בוושינגטון הייתה מחפירה ויש לגנותה בכל תוקף. אין לי ספק שהדמוקרטיה האמריקנית תיגבר - כפי שקרה תמיד". 

בשעות הבוקר הופיע טראמפ בעצרת מול אלפים מתומכיו בוושינגטון הבירה, ובה קרא לסגנו, מייק פנס, לא להעלות בפני הסנאט את אישור תוצאות הבחירות, בניסיון להכשיל את מעבר השלטון מידיו לידי ביידן. אולם פנס טען כי אין בידיו את הסמכות לעשות זאת, שכן החוקה מחייבת אותו להביא את התוצאות לאישור הסנאט.

עשרות אלפי תומכי טראמפ שהתגודדו מול הבית הלבן, צעדו לכיוון גבעת הקפיטול – משכנו של הקונגרס האמריקני. בתום כמה שעות של הפגנה למרגלות הבניין, החלו מאות מפגינים להתפרץ לבניין. המפגינים נכנסו לאולם הקונגרס, ללשכות הנבחרים, השחיתו ציוד, גנבו חפצים והתבצרו במקום. חברי הקונגרס הוברחו מהמקום על ידי אנשי הביטחון.

בעימותים בין שוטרים למפגינים נורתה מפגינה, ומתה מפצעיה בבית החולים מאוחר יותר. התמונות יוצאות הדופן של המפגינים בתוך הבית הלבן גררו תגובות קשות מפוליטיקאים ואישי ציבור בארצות הברית ובעולם. בנאום בשידור חי קרא ביידן לטראמפ לעמוד מול המצלמות ולקרוא לתומכיו לפנות את המקום.

טראמפ אכן התייצב מול המצלמות, אולם ניפק הצהרה שרבים ביקרו כחלשה מדי. טראמפ אמר למפגינים כי הוא מבין לליבם, שהבחירות נגנבו, אך ביקש מהם ללכת בשלום לביתם. במקביל, קרא סגן הנשיא מייק פנס למשמר הלאומי כדי להשליט סדר. בשילוב כוחות עם המשטרה המקומית, הצליחו החיילים לפנות את המפגינים מהמבנה ולהשליט סדר. בשעה אחת בלילה שעון ישראל הכריזו בארצות הברית על השבת הסדר לבניין הקפיטול.

בהכנת הידיעה השתתפו נתן גוטמן, מאיה ראכלין ובן יניב