גנץ
צילום: נטי שוחט, פלאש 90

ברקע התקיפה בסוריה – גנץ: "צה"ל יגן מכל איום, קרוב וגם רחוק"

יו"ר כחול לבן חזר על קריאתו לאיחוד נרחב במרכז-שמאל: "כולם יגיעו למסקנה שחייבים לוותר על האגו ולהתאחד"
כרמלה מנשה
15 בינואר 2021
16:16

ברקע התקיפה בסוריה שמיוחסת לישראל: שר הביטחון בני גנץ אמר היום (שישי): "לאויבים שלנו לא משנה אם יש או אין בחירות – צה"ל ימשיך להגן על ישראל מכל איום. קרוב, רחוק וגם רחוק מאוד". גנץ חזר על קריאתו לאיחוד נרחב בין מפלגות המרכז-שמאל וציין: "כולם רואים את האבטלה הגואה, את העסקים הנסגרים, את החברה המפולגת - וכולם יגיעו למסקנה שחייבים לוותר על האגו ולהתאחד".

התקיפה המיוחסת לישראל התבצעה לפנות בוקר ביום רביעי האחרון, במחוז דיר א-זור והעיר אל-בוכמאל. זהו אזור שנמצא בקרבת הגבול עם עיראק, ושהפך בשנים האחרונות למעוז ההתבססות של איראן ושלוחותיה. בחדשות הערב דווח השבוע כי בניגוד לפירסומים, מטרות התקיפה לא היו קשורות לפרויקט הגרעין האיראני, והותקפו בה מחסני אמלח"ח ותשתיות איראניות. 

התקיפה הזו הייתה חריגה בכמה מובנים, היא התקיימה במרחק רב מישראל - 500 קילומרים מהגבול, כללה 18 מטרות והתקיימה בשטח אורבני. באופן חריג, בכיר במערכת המודיעין האמריקנית מסר לסוכנות הידיעות אי-פי כי התקיפה בוצעה בסיוע מידע מודיעיני אמריקני. המרכז הסורי לזכויות אדם היושב בבבריטניה דיווח שנהרגו בתקיפה לפחות 5 חיילים סורים ו-11 לוחמים זרים.