אילוסטרציה
צילום: Engin Akyurt, Pixabay

סוף למעקב? בג"ץ דן בשימוש באיכוני שב"כ

בתום הדיון ביקש ביה"מש מהממשלה לעדכן אותו בשבוע הבא אם בכוונתה להעלות הצעת חוק שתאריך את השימוש בכלי זה, מאחר שתוקף האישור הנוכחי יפוג בעוד יומיים • השופט יצחק עמית: מעריך שכ-400 אלף איש נכנסו לבידוד שווא
אמוץ שפירא
17 בינואר 2021
09:06
עודכן ב 13:22

בג"ץ דן הבוקר (ראשון) בהרכב מורחב של שבעה שופטים בעתירת האגודה לזכויות האזרח נגד השימוש באיכוני שב"כ לאיתור חייבים בבידוד. בתום הדיון ביקש בית המשפט מהממשלה לעדכן אותו בשבוע הבא אם בכוונתה להעלות הצעת חוק שתאריך את השימוש בכלי זה, מאחר שתוקף האישור הנוכחי יפוג בעוד יומיים. 

בדיון קודם בנושא הוציא בית המשפט צו על תנאי שמורה לממשלה ולכנסת להסביר למה השימוש בכלי שב"כ לא יוגבל רק למקרים שבהם חולה קורונה מאומת אינו משתף פעולה בחקירה אפידמיולוגית, או שלא מסר כלל דיווח על מגעים. 

הדיון בבג"ץ

נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, שאלה בדיון אם לנוכח מבצע החיסונים והיעילות המוטלת בספק של איכוני שב"כ, נחוץ להאריך את השימוש בו. נציגת משרד הבריאות ציינה שבעוד שחקירה אפידמיולוגית יכולה להימשך בין יום ליום וחצי, חקירה שנעשית על ידי איכון שב"כ נמשכת פחות מיממה.

עוד התברר בדיון שמספר החולים שאותרו על ידי השימוש באיכון שב"כ ירד לכ-9%. השופט יצחק עמית ציין ש-60% מהעירעורים על הבידוד התקבלו, ולהערכתו כ-400 אלף איש נכנסו לבידודי שווא.