ניצב קובי שבתאי

הממשלה אישרה את מינוי קובי שבתאי למפכ"ל המשטרה

שבתאי בטקס קבלת דרגת רב-ניצב: "מתכוון לדאוג ששוטרינו ישובו לקבל את ההערכה הציבורית לה הם כה ראויים"
עמיחי שטיין ומיכאל שמש
17 בינואר 2021
12:14
עודכן ב 12:52

סאגת מינוי המפכ"ל: לאחר שנתיים ללא מפכ"ל קבוע למשטרה אישרה הבוקר (ראשון) הממשלה את מינויו של ניצב קובי שבתאי למפכ"ל קבוע. בטקס הענקת דרגות רב-ניצב במשרד לביטחון הפנים  אמר שבתאי: "ארתום את כל כוחותי ואעשה כל אשר לאל ידי להוכיח שאני ראוי למעמד שבו זכיתי. כיווני הפעולה העיקריים של המשטרה בראשותי יהיו ביטחון הציבור ואיכות החיים, המאבק בפשיעה החמורה, אכיפת החוק באופן בלתי מתפשר מול הבריונות בכבישים והעמקת האכיפה בחברה הערבית".

שבתאי התייחס למעמד השוטרים ולאמון הציבור במשטרה: "יש לנו ארגון חזק אשר גאוותו לא רק ביכולות המבצעיות אלא בעיקר בחוסנו הערכי. התפקיד שלנו הוא לא עוד עבודה אלא דרך חיים וככאלו אנו צריכים לשמש דוגמא ומופת. אני מתחייב לגבות כל שוטר ושוטרת אשר יפעלו על פי דין ואמות המידה של הארגון. מתכוון לדאוג ששוטרינו ישובו לקבל את ההערכה הציבורית לה הם כה ראויים". 

השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, אמר בטקס הענקת דרגת רב-ניצב לשבתאי: "המשטרה ידעה ימים טובים יותר. האתגר של שמירה על החוק והסדר תחת הקורונה נתן אותותיו כשהמשטרה נמצאה בעימות מול ציבור עייף ומבולבל. השנה התקציבית הקשה תיאלץ גם את המשטרה להתאים עצמה אך אתה המתאים להתמודד עם האתגרים".

ועדת גולדברג אישרה לפני כשבועיים וחצי את מינויו של ניצב שבתאי לתפקיד המפכ"ל. ראש הוועדה, השופט בדימוס יוסף גולדברג, היה בדעת מיעוט וחשב שלא הוכח כי לא נפל פגם בהתנהלותו של שבתאי, כשהוא מתייחס לתלונה שהוגשה לוועדה ולפיה העביר שבתאי מידע ממחשבי המשטרה לחברה פרטית שבראשה עמד קצין משטרה בדימוס. תלונה המבוססת על פרטים שפורסמו בתחקיר כאן חדשות בחודש ספטמבר השנה.  

בעקבות החלטת הוועדה אישרה הממשלה לפני כשבועיים את המינוי לתפקיד ממלא מקום המפכ"ל. המינוי הזמני התקבל לאחר שבממשלה לא הושגו הסכמות על מינוי קבע. חילוקי הדעות בממשלה נבעו מכך שגנץ דרש מינויים של עשרות בעלי תפקידים תמורת אישור מינוי מפכ"ל קבע. לבסוף הסכימו בכחול לבן להעלות את מינויו כממלא מקום. על רקע חילוקי הדעות, מזכירות הממשלה הודיעה שישיבת הממשלה המתוכננת ליום ראשון בוטלה. בסוף השבוע הסירה לבסוף כחול לבן את התנגדותה לאישור המינוי והממשלה התכנסה לדון במינוי.

בדיון הבוקר נרשם חיכוך בין השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ובין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כשהאחרון סירב לבקשת אוחנה להכניס לדיון את קובי שבתאי. בעקבות הסירוב נשאר שבתאי מחוץ לחדר הדיונים.