-
צילום: אי-פי

ממשל ביידן מקפיא את מכירת מטוסי ה-F-35 לאיחוד האמירויות

הממשל האמריקני יבחן מחדש את מכירת 50 המטוסים למדינה המפרצית, יחד עם עסקה למכירת תחמושת לסעודיה. בכירים בוושינגטון: לא חריג שממשל חדש רוצה לבחון עסקאות צבאיות, רובן עתידות להתבצע בעתיד • שר החוץ: "אנו תומכים בהסכמי אברהם"
כתבי כאן חדשות
27 בינואר 2021
20:57
עודכן ב 22:27

ממשלו החדש של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מקפיא את מכירת מטוסי ה-F-35 לאיחוד האמירויות. הממשל יבחן מחדש את העסקה, יחד עם מכירת תחמושת לסעודיה. על פי ההסכם עם ממשל טראמפ, העסקה מול האמירויות כללה מכירה של 50 מטוסי חמקן מסוג F-35. 

"אנו רוצים להבטיח שיש לנו הבנה מלאה של ההבטחות שנעשו בקשר להסכמים", הסביר שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן במסיבת עיתונאים בנושא. "זה מקובל שבתחילת ממשל חדש עושים בדיקה של עסקאות נשק תלויות ועומדות ולוודא שזה מקדם את האינטרסים שלנו. אנו תומכים בהסכמי אברהם וחושבים שנורמליזציה של ישראל עם שכנותיה ומדינות האזור היא התפתחות מאד חיובית ומקווים שאפשר לבנות על זה בעתיד".

מכירת המטוסים עמדה במרכז הסכמי אברהם וההסכם בין ישראל ואיחוד האמירויות. במפלגה הדמוקרטית העלו ספקות לגבי פרטי העסקה מלכתחילה, וביידן הודיע בעבר שייבחן את הנושא מחדש. ההקפאה הזמנית אינה מבטלת את העסקה, אך ייתכנו בה שינויים כמו צמצום מספר המטוסים.

גורם במשרד החוץ האמריקני אמר לכאן חדשות על העסקאות עם איחוד האמירויות וסעודיה כי "זוהי פעולה מינהלית שגרתית האופיינית לרוב המקרים בהם יש העברת ממשל, ומדגימה את מחויבות ממשל ביידן לשקיפות וממשל תקין, כמו גם להבטיח כי מכירות הנשק בארצות הברית עומדות ביעדים האסטרטגיים שלנו וכדי לבנות שותפים ביטחוניים חזקים יותר".

בעבר פורסם בכאן חדשות כי ההערכה הייתה שאכן ממשל ביידן יבחן מחדש את עסקת הF-35, וייתכן שאף ידרוש להוסיף סייגים - אך עם זאת בסופו של דבר יאשר אותה. גם בכירים בוושינגטון אמרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי לא חריג שממשל חדש מעוניין לבחון עסקאות צבאיות שאושרו על ידי הממשל הקודם. עוד הוסיפו שעל אף ההקפאה, רבות מהעסקאות צפויות להתבצע בעתיד.

שגריר איחוד האמירויות בוושינגטון, יוּסף אל-עותייבה, אמר כי ארצו ציפתה לצעד הזה של ארצות הברית, והיא מקדמת בברכה את המאמצים להפחית את המתיחות ולחדש את הדו-שיח באזור.

בחודש דצמבר הסנאט האמריקני נתן אור ירוק לעסקה, לאחר שהצביע נגד ההצעה למנוע את אישור מכירת מטוסי ה-F-35 לאמירויות. 49 צירים התנגדו להצעה, לעומת 47 שתמכו בה. בחודש נובמבר הודיע שר החוץ האמריקני לשעבר, מייק פומפאו, כי "משרד ההגנה יאשר לאמירויות לרכוש ציוד הגנתי בשווי 23.37 מיליארד דולרים". פומפאו טען שהעסקה נועדה לחזק את הסכמי אברהם. 

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, עמיחי שטיין, נתן גוטמן ובן יניב.