-

סערה מתמשכת: כך נראית המציאות הבלתי אפשרית בחדר המיון הפסיכיאטרי

סדרת הכתבות "סערת נפש" שתשודר ממחר בחדשות הערב מספקת הצצה ראשונה למיון במרכז לבריאות הנפש בגהה. לצד צוותים מצומצמים שנאבקים בכל יום וחוסר משאבים שזועק לשמיים נמצאים המטופלים ובני משפחותיהם, שרוצים לשנות לכולנו את הסטיגמות על מתמודדי נפש
אלון שרביט
30 בינואר 2021
16:33
עודכן ב 14:45

אחרי לא מעט בקשות מהמרכז לבריאות נפש בגהה, קיבלנו סוף-סוף אישור להיכנס לאחד מהמקומות המרתקים הקשורים בנפש האדם. קיבלנו אפשרות להתלוות לצוות הרפואי ולאירועים המורכבים שמתרחשים בחדר המיון במשך שתי משמרות, ב-48 שעות. זו הפעם הראשונה שבה מתקיים תיעוד מבפנים – מה קורה בחדר מיון פסיכיאטרי.

סדרת הכתבות סערת נפש תשודר מיום ראשון בחדשות הערב בכאן 11

רבים מדברים על קריסת בתי החולים בזמן קורנה, כאן גם בימים רגלים העומס לא נתפס. לכאן מגיעים מקרים כמו: מי שבטוח שהמוסד עוקב אחריו ורוצה לחסל אותו; מי חושב שקשר קשר מיוחד עם אלוהים, שציווה עליו ללכת יחף מתל אביב לירושלים ולבשר שהוא המשיח.

ראינו גם ניידת משטרה שמובילה אדם שרק לפני כמה שעות ביצע רצח, והפסיכיאטר יהיה האדם המקצועי הראשון שייתן חוות דעת על מצבו. הכי עצוב היה לראות הורה שמלווה את הבן שלו. נער שבמקום שיגשים חלומות ילדות, החלום הכי טוב שלו הוא למות. 

כולם יהללו אונקולוג שיציל חולה סרטן ממוות, אבל פסיכיאטר שיציל אדם מאובדנות – איש לא יהלל

לפני הכניסה למיון אנחנו מקבלים הדרכה מחזי, מנהל האבטחה של בית החולים. גם מאבטח צמוד ילווה אותנו לאורך כל השהות. כל זה בגלל שפעמים רבות יש אלימות במיון, אנשים מגיעים בסערה והמיון הוא מקום שבו יש לא מעט סערות. וזה לא הדבר הקשה ביותר כאן – חדר המיון של גהה אמור לשרת אוכלוסייה של 800 אלף איש. במשמרת הערב יש כאן רק רופא אחד ואח אחד, שב-20:00 הופך גם לפקיד קבלה.

לא מעט סטיגמות התנפצו בזמן השהות והצילומים. מחשבה שעולה בראש שהיא שכולם יהללו רופא אונקולוג שיציל חולה סרטן ממוות, אבל את העבודה הקשה של פסיכיאטר שיציל אדם מאובדנות – איש לא יהלל. בניגוד למה שרבים חושבים, שפסיכיאטרים רוצים רק לאשפז, הדבר לא מדויק. על פי הסטטיסטיקה, 30% מהפונים למיון יופנו לאשפוז במחלקות, השאר ישוחררו לטיפול בקהילה.

פגשנו בהורים לילדים ונערים שנראים כמו הבן של השכן, ילדים מוצלחים שלפתע פרצה אצלם מחלת נפש. אותם הורים שהסכימו להתראיין לכתבה, היו חלק מהסיבה לרצון שלנו לנפץ את הסטיגמות על מתמודדי נפש בכלל, ובעיקר על בני נוער. "כל החברים שלו מלפני המחלה עזבו אותו הוא נותר בבדידות, החברים היחידים שיש לו היום הם אלו שהכיר מהאשפוז במחלקה", הם סיפרו. 

יש מי שישנים על מיטות מתקפלות במחלקה הסגורה, ובמקרים חמורים יותר נאמר לי שיש שישנים עם מזרנים על הרצפה

כשמגיעים למיון הפסיכיאטרי רואים בעיקר את חוסר המשאבים הזועק לשמיים. חוסר בכוח אדם, שגורר אחריו שעות המתנה ארוכות וחוסר במקומות אשפוז. חמישה מאושפזים בחדר במחלקה הסגורה, כשהתקן הוא לשתי מיטות. יש מי שישנים על מיטות מתקפלות, ובמקרים חמורים יותר נאמר לי שיש שישנים עם מזרנים על הרצפה.

אין ספק שהמערכת הפסיכיאטרית עוברת שינוי עצום בשנים האחרונות. חלק מהשינוי הוא הרצון לפתוח את השערים לנו, התקשורת, בפעם הראשונה לחדר המיון. הכל כדי לנסות ולשנות את המגמה והדימוי שעדיין קיים בראש של רבים. דימוי של הסרט "קן הקוקייה". קוקייה שמזמן לא בשובך.