זירת הפיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי, הודו
צילום: רויטרס

חשיפה: סוכלה התארגנות לפיגוע נקמה איראני נגד שגרירות ישראל במדינה במזרח אפריקה

גורמי מודיעין במערב אומרים כי איראן שלחה סוכנים, בעלי אזרחות אירופית ואיראנית, לאותה מדינה באפריקה, שתפקידם היה לאסוף מודיעין על שגרירות ישראל, שגרירות ארה"ב, ושגרירות איחוד האמירויות, כחלק מהניסיון להגיב לחיסולם של סולימאני ופחריזאדה • הקבינט המדיני-ביטחוני יכונס ביום רביעי • רה"מ כינס דיון רב משתתפים על הסטת תקציב ממאגרי חירום לטובת הכנות לתקיפה נגד איראן
מואב ורדי ושאול אמסטרדמסקי
01 בפברואר 2021
19:57
עודכן ב 21:14

בחודש שעבר סוכלה התארגנות איראנית במטרה להוציא לפועל פיגוע נגד שגרירות ישראל באחת ממדינות מזרח אפריקה. כך נחשף היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

גורמי מודיעין במערב הבקיאים בפרטי המקרה אומרים כי איראן שלחה סוכנים לאותה מדינה באפריקה, שתפקידם היה לאסוף מודיעין על שגרירות ישראל, שגרירות ארצות הברית, ושגרירות איחוד האמירויות - מתוך בחינת אפשרות לפיגוע באחת מהן. חלק מאותם סוכנים היו אזרחים אירופים שמחזיקים באזרחות איראנית במקביל.

במסגרת סיכול הפעולה הזו, נעצרו חלק מהסוכנים - חלקם באותה מדינה אפריקנית, וחלקם במדינות אחרות. על פי גורמי המודיעין, מדובר בפעולה של איראן כחלק מהניסיון להגיב ולנקום את חיסולם של קאסם סולימאני ומדען הגרעין מוהסן פחריזאדה.

ביום שישי האחרון אירע פיצוץ סמוך לשגרירות הישראלית בניו דלהי שבהודו, ויום לאחר מכן אמר גורם ביטחוני בכיר לכאן חדשות כי ייתכן שאיראן אחראית לניסיון הפיגוע, למרות היכולת הנמוכה בו. ייתכן כי גוף מקומי ביצע את ניסיון הפיגוע תוך הוראות איראניות.

כלי תקשורת בהודו דיווחו כי במכתב שנמצא בזירת הפיצוץ בניו דלהי ומוען לשגריר ישראל בהודו, רון מלכא, צוינו ההתנקשויות בבכירים האיראנים קאסם סולימאני ומוחסן פחריזאדה. עוד דווח על איום מפורש שנוסח במכתב: "הפיצוץ הוא רק טריילר לבאות".

בתוך כך, ביום רביעי הקרוב צפוי להתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני על רקע המתיחות מול איראן. תהיה זו הפעם הראשונה שבה יתכנס הקבינט מאז כניסת ממשל ביידן לבית הלבן.

הדיון אצל רה"מ על הסטת תקציב ממאגרי חירום לטובת הכנות לתקיפה נגד איראן

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב דיון רב משתתפים עם שר הביטחון, שר האוצר, הרמטכ"ל, ופקידי האוצר והביטחון, ובו נידונו הדרישות התקציביות של משרד הביטחון, על רקע דברי רב-אלוף אביב כוכבי בשבוע שעבר לפיהם הורה להכין תוכניות מבצעיות לתקיפה נגד איראן. כך פורסם היום בחדשות הערב.

במשרד הביטחון דורשים כ-3 מיליארד שקלים. במשרד האוצר אומרים מנגד שניתן להעביר את הכסף אם ורק אם יבוצע קיצוץ בתקציב המדינה במקום אחר. במשרד הביטחון הציעו לאחרונה להשתמש בכסף שהצטבר בקרן מס רכוש, בסכום של כמה מיליארדי שקלים, על אף שהכסף הזה מיועד לצרכי חירום - לשיקום ופיצוי במקרה של רעידת אדמה או מלחמה. הצעה אחרת היתה להעניק פטור ממע"מ למערכת הביטחון על הייבוא הביטחוני. שתי ההצעות נפסלו על הסף מבחינת משרד האוצר. ההכרעה תהיה בסופו של דבר של ראש הממשלה.

השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן