נדב לפיד במעמד הזכייה בפרס דב הזהב בפסטיבל ברלין
צילום: אי-פי

"כולאים אותך במדינתך": למה נמנע מהבמאי נדב לפיד לשפוט בפסטיבל ברלין?

במאי הקולנוע הישראלי זכה לכבוד שרק מעטים זוכים לו – להיות אחד משופטי התחרות המרכזית של פסטיבל הסרטים היוקרתי. אך נראה שהכבוד הזה צפוי להימנע ממנו מאחר שוועדת החריגים לא אישרה את נסיעתו לברלין. בריאיון לכאן תרבות מתייחס לפיד לסיטואציה האבסורדית: "אני לחלוטין מבין באיזה זמנים אנחנו נמצאים. אני רוצה להאמין שאין כאן שום דבר שמכוון כלפיי, אבל זה מעלה שאלות"
גם כן תרבות
26 בפברואר 2021
21:13

לפני שנתיים קטף במאי הקולנוע הישראלי נדב לפיד את הפרס הגדול בפסטיבל ברלין – פרס דב הזהב – על סרטו "מילים נרדפות". ביום שני הקרוב ייפתח פסטיבל הסרטים הבין-לאומי היוקרתי, במהדורה מעט שונה מהרגיל כיאה לימי קורונה, והפעם זכה לפיד לכבוד שלו זוכים רק מעטים. הבמאי הישראלי אמור להיות אחד מהשופטים בתחרות המרכזית של פסטיבל ברלין. למה "אמור"? כי לפי איך שזה נראה כעת לפיד לא יגיע לברלין. כפי שנחשף ב"הארץ", בקשתו של לפיד לטוס סורבה על ידי ועדת החריגים, בשל סגירת נמל התעופה בן גוריון.

האזינו לריאיון עם הבמאי נדב לפיד בכאן תרבות

בריאיון שהעניק השבוע לתוכנית "גם כן תרבות" עם גואל פינטו בכאן תרבות אמר לפיד: "זה המצב. כל מיני גורמים במשרד התרבות ומשרד החוץ התגייסו לסייע, אבל זמן קצר אחרי זה שמעתי מהם שהם נתקלו בחומה הבצורה של ועדת החריגים. בפסטיבל בעיקר מתקשים להבין ולהסביר את זה לתקשורת, ואני מתקשה להסביר להם כי ועדת החריגים לא מסבירה למה הבקשה נדחתה. זה מחזה סוריאליסטי שבו מסתכלים על ישראל כמדינה משונה".

לפיד מוסיף: "אני לא מהמתבכיינים ולא מהמתלוננים, ואני מבין לחלוטין באיזה זמן אנחנו נמצאים. אני גם לא חושב שנסיעתי לברלין היא עניין של חיים ומוות, או עניין הומניטרי. אבל אם היה מדובר רק במקרים הומניטריים, או היו מנמקים לך מדוע החליטו לאסור על יציאתך, הייתי מקבל את זה.

"אני רוצה להאמין שאין כאן שום דבר שמכוון כלפיי. אבל זו סיטואציה מטורפת שבה אנשים שאין להם שם כולאים אותך במדינתך בלי לתת לך נימוק, ומנגד אתה שומע על כל מיני מקרים, שלא נראים לך מהותיים יותר משלך שבהם מקבלים אישורים, אז אין לך ברירה אלא להתחיל לשאול שאלות".

אחרי שפורסם כי ועדת החריגים אינה מאשרת ללפיד לנסוע לפסטיבל, כבר נשמעו אמירות לפיהן מדובר ב"סגירת חשבונות" של מירי רגב, שר התחבורה שבעת כהונתה כשרת התרבות אמרה על הסרט "מילים נרדפות" כי "איש מאנשי המשרד לא צפה בסרט ואין לנו את הידיעה האם הסרט מעלה סוגיות שיש בהן כדי לפגוע במדינת ישראל סמליה וערכיה. אנו מקווים שאכן מדובר בסרט שגם אם יש בו ביקורת, הוא עולה בקנה אחד עם החוק הישראלי".

"לא מאמין שזה מקרה של סגירת חשבונות". השרה מירי רגב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

על כך אומר הבמאי בריאיון: "אני לא מאמין שזה המקרה. אבל אני כן שואל את עצמי האם המונולוג הפנימי של חברי הוועדה הזו ביחס לאמנות ולקולנוע הוא 'קולנוע זה כל כך חשוב, כמה אנחנו מאושרים שאיש קולנוע ישראלי מגיע למקומות כאלה, בוא נעשה כל מה שנוכל כדי לאפשר לו להגיע למעמד'. אם הייתה לי תחושה שזו הסיטואציה לא הייתי מוציא חצי מילה. מאחר שאני חי פה ויש לי סיבות לחשוש שזה ממש לא הקול הפנימי שלהם, אז אני שואל את עצמי אם זה לא קשור גם לביטול שבו מתייחס המקום באופן כללי לאמנות ולקולנוע.

"אם נבחרת ישראל הייתה מתמודדת באליפות אירופה, אם ג'ודאי ישראלי היה מתמודד באולימפיאדה - האם גם אז היו דוחים את הבקשה? אין ספק שכל מה שקרה פה בקורונה חשף מה שהרבה מאתנו מרגישים, שבמדינת ישראל אמנות ותרבות הם עניין בטל ושולי ושבשנים האחרונות אפילו נהיה עניין שמעורר עוינות. זה נראה לי ברור שהעובדה שלא פתחו את בתי הקולנוע אפילו ליום אחד בתקופה הזו, בשונה מהרבה מדינות באירופה, נובעת מהעובדה שמבחינת חלק גדול מהשלטון אפשר באופן כללי להפוך את בתי הקולנוע האלה לזארה או למכון כושר או משהו כזה. זו סיטואציה מדכאת".