חשוקג'י ובן סלמאן
צילום: אי-פי

ארה"ב מאשימה את יורש העצר בן-סלמאן באישור הפעולה לחיסול חאשוקג'י

דוח המודיעין האמריקני כולל שלושה עמודים בלבד • מסקנתו המרכזית: הנסיך מוחמד בן סלמאן הוא שהורה על רצח העיתונאי • הדוח אינו מפרט כיצד הגיעה ארצות הברית למסקנה הזאת, ואינו מספק פרטים על האופן בו אישר בן סלמאן את הרצח • סעודיה: המסקנות שפורסמו פוגעניות, אינן נכונות ולא ניתן לקבלן בשום צורה
כתבי כאן חדשות
26 בפברואר 2021
20:15
עודכן ב 23:16

דוח של מחלקת המודיעין האמריקנית קובע כי יורש העצר של סעודיה מוחמד בן-סלמאן הורה על רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י בטורקיה לפני כשנתיים. על פי הדוח שפורסם הערב (שישי), 21 סעודים השתתפו ברצח באופן ישיר או עקיף. "הנסיך ראה בחאשוקג'י איום על הממלכה ותמך בפעולה אלימה נגדו אם יהיה צורך כדי להשתיקו", נכתב בדוח.

כותבי הדוח מתבססים על שליטתו של הנסיך הסעודי בתהליך קבלת ההחלטות ותמיכתו בשימוש באלימות נגד מתנגדיו. ככל הנראה שלארצות הברית אין ראייה חותכת הקושרת את יורש העצר באופן ישיר לרצח. סעודיה אמרה בעבר כי חאשוקג'י מת בקטטה בשטח הקונסוליה שלה באיסטנבול וכי רוצחיו הסתירו זאת.

שעות ספורות לאחר פרסום הדוח, דחה משרד החוץ הסעודי את מסקנות הדוח בעניין רצח חאשוקג'י. בהודעה שפרסם נאמר כי המסקנות שפורסמו פוגעניות, אינן נכונות וכי "לא ניתן לקבל אותן בשום צורה". בהודעה הוסבר כי סעודיה נקטה את כל הצעדים כדי למנוע את מקרה רצח נוסף וכי העמידה את האשמים לדין. עוד הובהר כי סעודיה מתנגדת לכל ניסיון לפגוע בהנהגתה, ריבונותה ועצמאות הרשות השופטת שלה.

באותה נשימה נאמר בהודעה כי השותפות בין סעודיה לארצות הברית היא שותפות חזקה שבנויה על יסודות מושרשים. "מוסדות המדינות פועלים לחיזוק השותפות בכל התחומים, כדי להגביר את התיאום ושיתוף הפעולה וכדי להביא לביטחון ויציבות האזור והעולם", נכתב בהודעה. עוד נמסר כי משרד החוץ הסעודי מקווה כי היסודות הללו ימשיכו להתקיים בין המדינות.

מוקדם יותר הודיע שר החוץ האמריקני אנטוני בלינקן כי "ארצות הברית לא תסבול איומים והתקפות מצד סעודיה כנגד פעילים, עיתונאים וגולים". בהודעה מטעמו נמסר עוד כי ארצות הברית מטילה הגבלות ויזה על 76 אזרחים סעודים. לצד דברים אלה ציין כי וושינגטון עדיין מושקעת ביחסים עם ריאד. סעודיה הודיעה לאחר מכן כי היא דוחה את הטענות העולות בדוח.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שוחח אמש בטלפון עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל עזיז. בהודעת הבית הלבן נמסר כי הנשיא האמריקני הדגיש את החשיבות שרואה וושינגטון בזכויות אדם ובשלטון החוק אך לא מוזכרת בפירוש פרשת רציחתו של העיתונאי חאשוקג'י. בסוכנות הידיעות של סעודיה דווח כי בשיחה הודה המלך לנשיא האמריקני על דבריו ולפיהם לא יאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. 

מדובר בשינוי מדיניות מהותי של הממשל האמריקני לאחר תקופת שלטונו של טראמפ שהיה מקורב ליורש העצר הסעודי מוחמד בן-סלמאן. גם בבית הלבן אישרו כי הוסר הסיווג מעל הדוח וכי יפורסם בקרוב והנשיא ביידן אישר כי קרא את תוכנו. בשיחה בין הנשיא למלך לא הוזכר העיתונאי.

שלשום פרסמה רשת CNN פרטים חדשים אודות רצח העיתונאי, מתוך מסמכים שהוגשו כחלק מתביעה אזרחית בקנדה והוגדרו סודיים ביותר. על פי הפרסום, שני המטוסים הפרטיים בהם השתמשו רוצחיו היו בבעלות חברה שנרכשה שנה לפני כן על ידי יורש העצר בן-סלמאן.

עוד דווח ברשת כי המסמכים שהצביעו על קשר בין המטוסים לנסיך הכתר, הוגשו על ידי קבוצה של חברות בבעלות סעודית כחלק מתביעה שהוגשה בחודש שעבר בקנדה נגד בכיר לשעבר במודיעין הסעודי, סעד אלג'ברי. ההאשמות נגד אלג'ברי הגיעו בעקבות תביעה שהגיש בשנה שעברה בוושינגטון. אלג'ברי האשים את בן-סלמאן כי שלח מתנקשים כדי להרוג אותו בקנדה ימים ספורים לאחר רצח ח'שוקג'י.

במרכז הפרשה עומד הרצח של העיתונאי הסעודי גמ'אל חאשוקג'י אשר הועסק על ידי עיתון הוושינגטון פוסט, שהתרחש בשגרירות סעודיה בטורקיה. על פי החשד חאשוקג'י, אשר היה ידוע בביקורת כלפי השלטון הסעודי, נרצח על ידי סוכני מודיעין המקורבים ליורש העצר בן-סלמאן. במסגרת משפט בסעודיה שמונה אנשים הורשעו ברצח וקיבלו עונשי מאסר בני 20-7 שנה. 

השתתפו בהכנת הידיעה: נתן גוטמן, מיכל רשף, רועי קייס ובן יניב