הפגנה של הדגלים השחורים

תחקיר: מי מנסה להתחזות לפעילי הדגלים השחורים?

מספרי טלפון גנובים, שרתים מחו"ל ועברית של גוגל-טרנסלייט: בשבועות האחרונים מדווחים פעילי המחאה נגד ראש הממשלה על פניות חשודות מגורמים שמשתמשים בזהויות בדויות. החשד - מנסים להשחיר את המחאה ולהציגה כמתנגדת לחיסונים ותומכת באלימות נגד שוטרים
אורן אהרוני
03 במרץ 2021
21:22

פרסום ראשון: פניות לפעילי תנועת המחאה "הדגלים השחורים" מעלות חשד שגורמים מנסים להתחזות לפעילי מחאה במטרה לאסוף מידע, להתחזות לאנשיה ואף להשחיר את שמה. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. לא ברור מי עומד מאחורי הפניות, אולם נראה שחלק מהתשתיות בהן משתמשים המתחזים יושבות מעבר לים.

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב

בשבועות האחרונים נתקלו רבים מפעילי תנועת הדגלים השחורים בהודעות ממשתמשים אנונימיים ברשתות החברתיות, המתחזים לתומכים במחאה נגד נתניהו ואוספים מידע על פעילי התנועה ופעילותם. בחלק מהמקרים גנבו המתחזים פרטים של אזרחים תמימים, והזדהו בשמם.

ארגון אזרחי למחקר ומאבק בזיופים בשם Fake Reporter התחקה אחרי המידע והעדויות וגילה שחלקם הגיעו משרת אירוח (דומיין) שנמצא באריזונה, ארצות הברית ומשרת במוסקבה. המתחזים משתמשים בשמות של ישראלים, במספרי טלפון ישראלים ופלסטינים. ניכר כי המתחזים כותבים בעברית עילגת שנראה שמקורה בתרגום אוטומטי.

לדוגמה, פנייה שהתקבלה אצל פעילת מחאה מפעיל לכאורה בשם "אדם", שהציג את עצמו בלשון זכר ובלשון נקבה לסירוגין. כנשאל על כך, לא הבין במה מדובר. במקרה אחד פנינו למספר טלפון שממנו נשלחו הודעות וואטסאפ לפעילים. בעל המספר טען שלא הוא זה שכתב את ההודעת.

פעילים שהעבירו תכנים למשתמשים כאלה שפנו אליהם, גילו שתמונות שצילמו מופיעות באתרים המתיימרים לייצג את הדגלים השחורים, אולם כוללים מיני פרטים שאינם תואמים את הקו של הארגון – עידוד אלימות נגד שוטרים והתנגדות לחיסונים.