פעילי מחאת החקלאים בהודו
צילום: אי-פי

הודו: הממשל שלח מכתבי איומים לעובדי פייסבוק, אינסטגרם וטוויטר

לפי המכתבים, העובדים ייעצרו אם לא יימחקו פוסטים שפורסמו בעניין מחאת החקלאים במדינה. המחאה, שפרצה בשנה שעברה, הפכה למוקד של התנגדות לממשלתו של נרנדרה מודי
בן יניב
05 במרץ 2021
22:46
עודכן ב 01:20

הוול סטריט ג'ורנל פרסם אמש (שישי) מכתבים שנשלחו מטעם ממשלו של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, בהם איומים על עובדי הרשתות החברתיות פייסבוק, אינסטגרם וטוויטר. לפי המכתבים, העובדים ייעצרו אם לא יימחקו פוסטים שפורסמו בעניין מחאת החקלאים במדינה.

המחאה פרצה בספטמבר אשתקד נגד רפורמה חקלאית שהעביר הפרלמנט ההודי, והפכה למוקד התנגדות לממשלתו של מודי. הממשלה טוענת כי החוקים הם לרווחתם של החקלאים ויגבירו את התפוקה דרך השקעה פרטית, אך החקלאים חוששים שריכוז ומסחור החקלאות יהרסו את הרווחים שלהם.

בנובמבר נבלמו המפגינים בניסיונם להגיע לבירה, אך המשיכו למחות חרף מזג האוויר המקפיא ואיימו להטיל מצור על ניו דלהי עד לביטול החוקים. הממשלה הציעה אז להכניס שינויים בחוקים ולהקפיא את יישומם למשך 18 חודשים, אך החקלאים הבהירו כי לא יתפשרו על דבר - עד לביטולם המוחלט.

מחאת החקלאים היא האחרונה בשורת משברים שחווה מודי מאז זכה בכהונה שנייה ב-2019. ראש הממשלה הלאומני מואשם בקידום חוקים מפלים נגד מוסלמים, בהם ביטול המעמד המיוחד של חבל קשמיר, אזור הנתון למחלוקת עם פקיסטאן. בשנה האחרונה ספג מודי ביקורת קשה על טיפולו במגיפת הקורונה, ומאז תחילת הקדנציה השנייה שלו הכלכלה צנחה והקרע החברתי רק הולך ומעמיק.