בית הדין הרבני בת"א

השיחות, הפקס וההונאה לכאורה: תלונות נוספות נגד אב בית הדין לשעבר

עקב חשיפת ההטרדה המינית לכאורה בכאן חדשות - תלונות נוספות נגד הרב דב דומב • אב גרוש טוען: דומב היה בקשר טלפוני תמוה עם בת הזוג שלי - בזמן שדן במשמורת על בננו • עורך הדין גילה - הגרושה ביקשה שישלחו פקסים לביתו של דומב, ששימש כמגשר בתיק שלה • בעלת צרכים מיוחדים: הביא לגירושין במרמה מבעלי
כרמלה מנשה ואורן אהרוני
09 במרץ 2021
16:09
עודכן ב 13:15

הבהרה: "לפני כמה חודשים פרסמנו כאן ובכאן 11 כתבות על אודות מעורבות הדיין הרב דב דומב בהליך גירושין של בני זוג עם מוגבלות. מבלי להיכנס לכל פרטי הדברים, נבקש להבהיר כי בחלק מהפרסומים יוחסה לרב דומב המעורבות כאמור אגב ביצוע פעולות במרמה, אולם התברר שחלק מהפעולות שיוחסו לו בוצעו על ידי אחרים וכי לפעולותיו שלו בעניין לא נלווה זדון".

לאחר שבחודש שעבר נחשפה תלונה על הטרדה מינית לכאורה נגד אב בית הדין הרבני לשעבר בתל אביב, הרב דב דומב, נחשפות תלונות נוספות נגדו – שתיים מהן על קשר תמוה שקיים עם נשים שדן בתיקי הגירושין שלהן ואחת על גירושין שלכאורה ערך במרמה. המקרים דווחו היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן חדשות.

צפו בכתבה מחדשות הערב בכאן 11

בדיווח הקודם שלנו על הרב דומב, שכבר לא מכהן כדיין, אך ממשיך להעביר שיעורי תורה, הביאה ג', שדומב דן בעניינה בבית הדין, הקלטות בהן נשמע הרב מספר על מעשים מיניים שהוא רוצה לבצע בה. "היינו שוכבים עירומים, הייתי עושה לך מסאז' מדגדג. הייתי יושב עלייך", נשמע הרב אומר לג' בטלפון.

בדיווח הערב נשמעו שתי טענות נוספות על קשר של דומב עם נשים שהוא דן בתיקן או גישר. אולם חמורים לא פחות הדברים העולים מתביעת נזיקין שהגישה נגד הרב סיון קייזר, אישה בעלת צרכים מיוחדים. קייזר גם סיפרה על הדברים בריאיון לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

הריאיון עם סיון קייזר מכאן רשת ב

זמן מה לאחר הנישואין, החליט אבי בעלה של סיון להביא בהקדם לגירושין. על פי החשד, בני הזוג הובאו במרמה לבית הדין הרבני - ושם נמסר כי הם הגיעו כדי להסדיר להם דיור ציבורי. רק כשסיון הגיעה לבית סבתה, היא הסבירה לה שהיא חתמה על הגט ולמעשה היא גרושה כי בעלה הוא כהן שאינו יכול להינשא לה מחדש.

בעקבות תלונה של ארגון נעמ"ת, כתבה השופטת שטרסברג בשנת 2008: "קשה לעמוד על מניעיו של דומב, שיצא מגדרו לסייע במקרה בעייתי זה. בכל מקרה, אלה בוודאי אינם מניעים לגיטימיים של דיין בישראל - החיפזון בפתיחת התיק, מעורבות בתיק שלא נידון בפניו, עקיפת המזכירות, פנייה ישירה לדיינים, כל אלו אינם מהווים רק טעות בשיקול דעת הפוגע במעמד, כפי שסבור הדיין דומב היום, אלא שיש במעורבות זו משום התערבות בלתי ראויה בהליכי משפט, המהווה התנהגות שאינה הולמת דיין בישראל". השופטת המליצה להעמידו לדין משמעתי ולרשום הערה בתיק של כל אחד מהדיינים .

"המעשים ראויים לגנאי ולתגובה עונשית הולמת. המסכת העובדתית היא קשה וחמורה ויש בה פגיעה בעותרת, בציבור ובאמון במערכת המשפט"

בשנת 2011, קבע בית הדין המשמעתי לדיינים, לאור הודאתו של דומב בעובדות, כי הוא נהג בצורה שאינה הולמת וגזר עליו עונש "התראה". בהמשך, ב-2012, תנועת אומ״ץ עתרה לבג"ץ וביקשה להורות לשר המשפטים דאז להציע לוועדה למינוי שופטים להחליט על סיום כהונתו של דומב כדיין ולהגיש נגדו כתב אישום.

בג"ץ קבע: ״המסכת העובדתית כפי שנפרסה היא קשה וחמורה, ויש בה פגיעה בעותרת, בציבור ובאמון במערכת המשפט. יש צורך במיצוי הדיון. המעשים שנעשו כלפי העותרת ראויים לגנאי ולתגובה עונשית הולמת", אך לא התערב בהחלטת המשמעתית שבוצעה בבית הדין.

39 שיחות טלפון בחודש – גם אחרי חצות

לאחר שידור הכתבה פנה אלינו א'. בשנת 2012 דן הרב דומב בתיק הגירושין שלו. לאחר הגירושין, גרושתה נישאה בשנית והתגרשה בשנית. "שלחתי הודעה לבעל השני שלה ואז הוא סיפר לי שבמהלך הזמן שהיא חיה איתו, היא שוחחה עם הדיין דב דומב שלא בזמן העבודה בבית הדין", סיפר א'. "בדיעבד התברר לי, שהיה לו קשר עם הגרושה שלי לאורך כל הדיונים".

"בדיעבד התברר לי, שהיה לו קשר עם הגרושה שלי לאורך כל הדיונים"

במקביל התנהלה חקירה נגד הרב דומב. א' פנה למשטרה והבין שבמהלך המשפט הרב דומב היה בקשר טלפוני תמוה עם גרושתו, במקביל לכך שהוא משמש כשופט ואב בית הדין במשפט. מפלט השיחות בין השניים שהגיע לידינו עולה כי השניים קיימו מאות שיחות על פני זמן רב ולאורך כל היממה. בחקירתו טען הרב כי הוא לא זוכר את הקשר הטלפוני.

"מה שאני מגלה שסביב דיונים מאוד חשובים לי, היא שוחחה איתו 38 פעם. לפני מתן ההחלטה, ביום ההחלטה ויום למוחרת – כשהוא ראש ההרכב. וגם ההחלטות הן תמיד נגדי", סיפר א' וטען שעקב התנהלות הדיין נפגע מאוד הקשר שלו עם בנו.

 הגרושה ביקשה שישלחו פקס - לביתו הפרטי של המגשר

לאחר שורת המקרים עזב הרב דב דומב את תפקידו כאב בית הדין הרבני בתל אביב, אבל המשיך לשמש באופן פרטי כמגשר בין בני זוג. לפני כשנתיים הוא היה מגשר בתיק של לקוח של עורך דין ארמי צוברי. בשל צנעת הפרט, השמות שמורים במערכת.

"לדוגמה, אתה רואה שיחת טלפון בשעה מסוימת, עשר בלילה, לאחר 30-20 דקות, האישה מגישה תלונה במשטרת ישראל"

לפתע, גילה עורך הדין צוברי שגרושתו של הלקוח שלו מפנה למספר פקס בביתו של הרב דומב. "בדקנו את שיחות הטלפון, וגילינו שיחות רבות, ימים ולילות, שמתנהלות בין הרב דומב לבין האישה", סיפר עו"ד צוברי. "לדוגמה, אתה רואה שיחת טלפון בשעה מסוימת, עשר בלילה, לאחר 30-20 דקות, האישה מגישה תלונה במשטרת ישראל", טען עו"ד צוברי.

"פעם ראשונה שאני נתקל בסיטואציה שבה מישהו ששימש כמגשר המשיך לבחוש בתיק כנגד אחד שהוא גישר למענו", אמר צוברי. גם היום ממשיך הרב דומב להיות מגשר למרות האירועים המטרידים לכאורה, ניצול הסמכות והכוח.

עורך דינו של דומב: הטענות נבדקו

עורך הדין ד"ר יחיאל וינרוט, המייצג את הרב דומב, מסר בתגובה: 

"1. מדובר בטענות שרובן ככולן נבדקו זה מכבר על ידי משטרת ישראל וגורמי התביעה המוסמכים, ואלה הגיעו למסקנה כי אין מקום להעמדת הרב דומב לדין, דבר המדבר בעד עצמו.


2. בעניינה של גברת קייזר הגיעה הפרקליטות למסקנה, כי מחומר הראיות עולה שהרב דומב לא ידע על התרמית שבוצעה על ידי אחרים ולא היה שותף לה.

3. עניינה של גברת קייזר הגיע גם לפתחו של בג"ץ, אשר דחה את העתירה להעמיד את הרב דומב לדין פלילי וכן את העתירה להורות על הדחתו מתפקידו. בג"ץ אף הדגיש פעם אחר פעם בכלל מניין שיקוליו, כי מחומר הראיות עולה שהרב דומב לא ידע ולא היה שותף בשום דרך לתרמית המצערת שבוצעה על ידי אחרים, והטענות המיוחסות לו הן במישור הפרוצדורלי בלבד.

4. בכתבה מוצגות טענות שהופרכו בבדיקת הפרקליטות ובית המשפט, וחמור מכך, חלק מהטענות הן טענות שאפילו לא נטענו נגדו בבדיקת הגורמים המוסמכים. החשוב מכל הוא, כי הרב דומב נוקה כאמור מכל חשד כאילו היה מודע או שותף לקנוניה, אשר התברר כי נהגתה על ידי אחרים ללא שום קשר אליו. הטענות שיוחסו לו הן במישור הפרוצדורלי, וההליכים המשמעתיים בגינם מוצו והובררו".