אלי כהן

רה"מ נתניהו ל-i24NEWS: יש חיפושים אחר שרידי גופתו של אלי כהן בסוריה

לשכת ראש הממשלה הוציאה הבהרה: "לא אמרתי ואינני אומר כאן שאנחנו עושים את זה באמצעות רוסיה, אבל איננו מרפים" • ילדיו של כהן: קיבלנו הכחשה גורפת - הכול בגדר שמועות כרגע
מיכאל שמש
09 במרץ 2021
17:16
עודכן ב 18:19

חיפושים אחר שרידים של המרגל אלי כהן: ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר היום (שלישי) בריאיון לערוץ i24NEWS שמתבצעים חיפושים אחר שרידים הקשורים למרגל אלי כהן. "זה נכון. זה כל מה שאני יכול להגיד. אני מחויב להשבת כל אחד מהנופלים והנעדרים שלנו", השיב נתניהו בריאיון.

ילדיו של כהן הגיבו על הדיווח. בנו שי כהן אמר לכאן חדשות: "לא קיבלנו שום מידע לא מגורמים ממשלתיים ולא מהמוסד, ככה שאין לנו מה להגיב. הכול בגדר שמועות כרגע". בתו סופי בן דור אמרה בשיחה עם כאן חדשות: "יצא לי לשמוע על החדשות אבל קיבלנו הכחשה גורפת לגבי כך שישנה התפתחות חדשה בסיפורו של אלי כהן".

זמן קצר לאחר פרסום הדיווחים, לשכת ראש הממשלה הוציאה הבהרה: "לגבי החפץ שקשור לאלי כהן - מדובר בדיווח שגוי של i24NEWS. ראש הממשלה הסביר שהמאמצים להשבת גופתו של אלי כהן נמשכים כל העת והבהיר שמאמצים אלה אינם קשורים לנשיא רוסיה". עוד נמסר מהלשכה כי נתניהו אמר: "אני יכול להגיד שלגבי אלי כהן אנחנו לא מפסיקים לחפש גם כן. לא אמרתי, ואינני אומר כאן שאנחנו עושים את זה באמצעות רוסיה אבל איננו מרפים. המאמצים נמשכים גם בימים אלה - לא במיוחד - אבל כן במאמץ מתמשך ואני ומקווה שהוא יישא תוצאות".

העיתון הבינערבי "ראי אל-יום" היוצא לאור בלונדון דיווח לפני כשבועיים ממקורותיו שרוסיה משקיעה בעת האחרונה מאמצים רבים מול הצד הסורי ובלחץ ישראלי, כדי לגרום להבאת עצמותיו של המרגל הישראלי אלי כהן במסגרת עסקה. לפי הדיווח, אנשי צבא רוסים ממשיכים בימים אלה את החיפושים בבית הקברות אל-ירמוכ בדרום דמשק, לאחר שחידשו את החיפושים לפני כיומיים.

המקורות ששוחחו עם העיתון גם טענו כי שמשפחותיהם של ההרוגים הפלסטינים בבית הקברות מביעים מורת רוח מהפעילות הרוסית שם, שכוללת פתיחת קברים והוצאת עצמות לשם בדיקתן. לפי פרסומים זרים, בבית הקברות המדובר נמצאו עצמותיו של אחד מנעדרי קרב סולטן יעקוב זכריה באומל, שעצמותיו נמסרו לישראל על ידי רוסיה באפריל 2019.

חודשיים לאחר מכן, ביוני 2019, מקורות סוריים אמרו לכאן חדשות כי משטר אסד ורוסיה ממשיכים בחיפושים בבית הקברות אחר שרידי גופות של חיילים ישראלים ומונעים מתושבים שהתגוררו ליד בית הקברות לחזור לבתיהם.